אלקטרונים בלתי קושרים

אלקטרונים בלתי קושרים או זוג אלקטרונים לא קושר הם מונחים בכימיה המתארים זוג של אלקטרונים המאכלסים אורביטל מולקולרי בקליפת הערכיות של אטום, שאינם משתתפים בקשר כימי. זוג האלקטרונים מאכלס את האורביטל על פי כלל פאולי, כך שלכל אלקטרון ספין הפוך. לעיתים קרובות, זוגות האלקטרונים הם בעלי צפיפות מטען שלילי גבוהה ולכן עשויים להפגין תכונות של נוקלאופילים או בסיסי לואיס ולהשתתף בתגובות כימיות שונות.

שינוי זוויתי

אלקטרונים בלתי-קושרים מבטאים לרוב קטביות שלילית בשל צפיפות מטען גבוהה, ונמצאים קרוב יותר לגרעין האטום בממוצע מאשר אלקטרונים קושרים. נוכחות של אלקטרונים בלתי-קושרים מקטינה את זווית הקשר בין אלקטרונים קושרים. כמו כן, הם משמשים עבור יצירת קשר קואורדנטיבי.

דוגמאות

זוג יחיד של אלקטרונים בלתי-קושרים נמצא בתרכובות של יסודות מהטור החמישי, כמו אמוניה. שני זוגות של אלקטרונים בלתי-קושרים נמצא בתרכובות של יסודות מהטור השישי, כמו חמצן במים. ההלוגנים יכולים להיות עם שלשה אלקטרונים בלתי-קושרים, לדוגמה במימן כלורי (HCl).

קישורים חיצוניים

קובץ:Commons-logo.svg ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.