אלפא רומיאו

אלפא רומיאו
נתונים כלליים
מייסדים קבלרה הוגו סטלה
אלכסדר דאראק
ניקולא רומיאו
סיסמה זה שאתה נושם לא אומר שאתה חי
תאריך הקמה 1910
חברת אם פיאט
משרד ראשי איטליה מילנו, איטליה
מוצרים עיקריים מכוניות
אנשי מפתח ג'ון אלקן (נשיא)
ריד ביגלנד (מנכ"ל)
www.alfaromeo.com

אלפא רומיאו היא חברה איטלקית לייצור מכוניות, שנוסדה ב-1910 במילאנו, איטליה.

חברת אלפא רומיאו

בראשית דרכה נקראה החברה ALFA, ראשי תיבות של Anonima Lombarda Fabbrica Automobili (מפעל מכוניות לומברדי), והסמל הראשון שלה[1] היה שונה מעט מכפי שהוא היום; בשני הסמלים מאוחד סמל מילאנו (הצלב האדום) עם שלט האצולה של משפחת ויסקונטי (נחש בולע ילד). שם החברה שונה כאשר ניקולא רומיאו רכש את ALFA בשנת 1915, וצירף את שם משפחתו לשם החברה.

הרכב הראשון מתוצרת החברה היה ה-"24HP", שהוצג בשנת 1910, ובשנה שלאחר מכן השתתף בתחרות הטארגה פלוריו בסיציליה. בשנות ה-30 של המאה ה-20, טאזיו נובולארי זכה במרוץ המילה מילייה במכונית ה-6C 1750 בניצחון דרמטי בעודו עוקף את המוביל, אקילה ורצי, כאשר אורות מכוניתו אינם פועלים בלילה. מכונית ה-8C 2300 ניצחה במרוץ הגרנד פרי בן 24 השעות בכל שנה ברציפות משנת 1931 עד 1934. בשנת 1935 ניצחה אלפא רומיאו בגרנד פרי הגרמני, כאשר ההגה בידיו של נובולארי.

בשנת 1950 ניצח נינו פארינה באליפות העולם פורמולה 1 באלפא 158 מוגדשת, ב-1951 חואן מנואל פנג'יו ניצח באלפא 159 (המכונית הראשונה שבה נוסה מגדש דו-שלבי). ניצחונות נוספים הושגו בשנים 1975 ו-1977, ואב הטיפוס של האלפא 33 שלט בקטגוריית האבטיפוסים מ-1967 ועד 1977. בשנות ה-60 נקנתה החברה על ידי הממשלה האיטלקית ונודעה בדגמיה "פנתרים" ו"קרביניירי" שתוכננו עבור המשטרה האיטלקית; בהם ה"ג'וליה סופר" המפורסמת ( ,), המכונית הראשונה עם מגדש כפול שיועדה לכביש הציבורי.

בשנות ה-70 הוביל המצב הכלכלי ההולך ומחמיר באיטליה את הממשלה למכור את אחזקותיה באלפא רומיאו לפיאט, המחזיקה בה עד היום. לפני רכישתה על ידי פיאט, נודעה אלפא רומיאו במדיניות שיווקית נועזת, אשר הביאה פיתוחים רבים ממסלול המרוצים היישר למכוניות הכביש, גם במחיר אובדן נתח שוק. בעלון מכירות בבריטניה נכתב:

"אלפא רומיאו ג'וליה SS 1600, בת הזוג לגבר שיש לו הכול... המחיר - 2394 ליש"ט, יקר ? וודאי! זו אלפא רומיאו מלאכת יד!"

המסר השיווקי היה שאלו הן מכוניות המאפשרות נהיגה ספורטיבית בכבישים רגילים, בתנאי שהנהג יאפשר למכונית להביע את "צלילה" הייחודי. מסר שמועבר גם בסיסמת הפרסום הקודמת בישראל: "אלפא רומיאו - רק אם אתה מתאים לה". הייחודיות של אלפא רומיאו קנתה לה קהל אוהדים נאמן, המכנה את עצמו "אלפיסטה" באיטלקית. מכוניות מסוימות של אלפא רומיאו הפכו לסמלי תרבות, כגון הספיידר האדומה המפורסמת של דסטין הופמן בסרט "הבוגר" שעוצבה בידי פינינפארינה.

הצבע הטיפוסי למכוניות אלפא רומיאו הוא אדום, ועד לאלפאסוד של שנות ה-80 היו כל דגמי אלפא רומיאו בעלי הנעה אחורית. משנות ה-60 ואילך התאפיינו רבות ממכוניות החברה בהתנהגות מעוררת מחלוקת: ההילוך השני בתיבת ההילוכים הידנית היה קשה במיוחד לשילוב (עקב בלאי מואץ בסינכרונים), דבר שחייב מיומנות מיוחדת בהחלפת ההילוכים, אך היווה גם מקור גאווה ל"אלפיסטים".

דגמים נוכחיים

  • אלפא רומיאו ג'ולייטה דגם האצ'בק בגודל של מכונית משפחתית. מתחריו העיקריים הם אאודי A3 ופולקסווגן גולף. הדגם הוצג בשנת 2010, והוא מוצע עם מנוע טורבו בנפח 1.4 ליטר המפיק 170 כ"ס. בנוסף, מוצעת גרסת "עלה תלתן ירוק" ספורטיבית עם מנוע 1.75 ליטר ומגדש טורבו שמפיק 180 כ"ס.
  • אלפא רומיאו מיטו דגם סופרמיני שהושק בשנת 2008. לדגם מנוע בנפח 1.4 ליטר המשודך לתיבת הילוכים דו-מצמדית. בנוסף מוצעת גרסת "עלה תלתן ירוק" עם מנוע 1.6 ליטר טורבו-בנזין.
  • אלפא רומיאו ג'וליה מכונית סלון שהושקה בשנת 2016 ומחזירה שם מהעבר. לדגם מנוע בנפח 2.0 ליטר בעל מגדש טורבו שמפיק 200 או 280 כ"ס, בהתאם לגרסה, ומשודך לתיבת שמונה הילוכים אוטומטית. בנוסף, מתחילת שנת 2017 מוצעת גרסת "עלה תלתן ירוק" עם מנוע בנפח 2.9 ליטר שמפיק 510 כ"ס. בגרסה זו הרכב מאיץ למאה תוך 3.7 שניות ומגיע למהירות מרבית של 307 קמ"ש.
  • אלפא רומיאו סטלביו דגם פנאי שהושק בשנת 2016 במטרה להגדיל את מכירות החברה, ובעיקר בשוק האמריקאי. הרכב חולק מכלולים רבים עם הג'וליה, ומצויד במנועים ותיבות הילוכים זהות. גם לו, בדומה לג'וליה, הוצגה גרסת "עלה תלתן ירוק" עם מנוע בנפח 2.9 טורבו-בנזין שמפיק 510 כ"ס ומאיץ את הרכב מ-0-100 קמ"ש תוך 3.8 שניות.
  • אלפא רומיאו 8C קומפיטציונה
  • אלפא רומיאו 4C

דגמי עבר

משאיות

דגמי קונספט

דגמי טרוליבוס

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.