אליעד שרגא

אליעד שרגא
קובץ:Eliad.jpg
תאריך לידה 26 במאי 1959
השכלה

אוניברסיטת תל אביב

תפקידים בולטים

יו"ר התנועה למען איכות השלטון בישראל

אליעד שרגא (נולד ב-26 במאי 1959) הוא עורך דין ישראלי, מייסד ויושב ראש של התנועה למען איכות השלטון בישראל.

ביוגרפיה

צד אחד של משפחתו של שרגא הוא מהיישוב הישן - התגוררה בירושלים במשך תשעה דורות, וצדה השני הוא ממשפחת בן-גיגי, יוצאי מרוקו. שרגא מתגורר במכבים-רעות, נשוי לדלית ואב לשישה. שרגא התגייס בנובמבר 1977 לחטיבת הצנחנים[1], במלחמת לבנון הראשונה שירת כקצין מסופח בצוות של פלוגת ההנדסה החטיבתית[2]. לאחר שהשתחרר מן הצבא עבד כמאבטח בשגרירות ישראל בלונדון, מטעם השב"כ[3]. שרגא התקדם במילואים לדרגת סגן אלוף ושירת, בין היתר, כמפקד גדוד בחטיבת מילואים מובחרת של הצנחנים. כמו כן השתתף במלחמת לבנון השנייה כקצין מטה בעוצבת האש[4].

שרגא סיים באוניברסיטת תל אביב תארים ראשונים בארכאולוגיה, בגאוגרפיה ובמשפטים. הוא השלים תואר שני במשפטים באוניברסיטת קליפורניה בברקלי. שרגא הוא שותף מייסד במשרד עורכי דין, אליעד שרגא ושות'.

בשנת 2009 יצאו שני הכרכים הראשונים מתוך סדרה מתוכננת בת שישה ספרים בתחום המשפט המינהלי, שכתב בשיתוף עם עורך הדין רועי שחר. בסדרה זו מסכמים שחר ושרגא מאות הלכות מתחום המשפט המנהלי לכדי מסמך אחד.

בשנת 2017 סיים עו"ד שרגא לימודי דוקטורט באוניברסיטה העברית והוא בעל תואר "דוקטור לפילוסופיה" מטעם הפקולטה למשפטים של האוניברסיטה העברית בירושלים.

משרדו של שרגא ממוקם במגדל שלום, בתל אביב. בשנת 2010, פרצה שרפה באחת הקומות של המגדל ובעקבותיה, התגלע סכסוך על שכר הדירה של המשרד. שרגא חדל לשלם אותו ונדרש להסביר את מעשיו בבית המשפט ובית המשפט פסק לטובתו של שרגא.

פעילות ציבורית

בשנת 1990 היה שרגא ממובילי המאבק נגד השחיתות השלטונית בעקבות "התרגיל המסריח" - ניסיונו של שמעון פרס להקים ממשלת שמאל-חרדים צרה בראשותו במקום ממשלת האחדות הלאומית בראשות יצחק שמיר וההסכמים הקואליציוניים הנסתרים שנבעו מהתרגיל. שרגא ערך שביתת רעב מול בית הנשיא והפגין בעד הצורך לחשוף את ההסכמים הקואליציוניים לציבור. שביתת הרעב של שרגא באה בעת זעזוע חברתי, שהוציא רבים לרחובות ושיאו היה בהפגנת ענק בכיכר מלכי ישראל, שבה קרא הציבור את הססמה "מושחתים נמאסתם!" המוני המפגינים הביעו את מחאתם ואת המיאוס שחשו כלפי המערכת הפוליטית בהפגנת ההמונים, בשאיפה לשינוי השיטה (שהוביל לבחירה ישירה לראש הממשלה) ובניסיונות לחקיקת חוקה לישראל.

שרגא בחר להקים גוף חיצוני, שיהיה "כלב שמירה" לדמוקרטיה הישראלית. גוף, שיתפקד באופן קבוע ולא רק נקודתית עקב אירוע חריג במיוחד. לכן הקים את התנועה לאיכות השלטון, ששמה לעצמה מטרה, להלחם בשחיתות השלטונית באמצעים משפטיים. התנועה שהקים שרגא מונה ב-2017 45,000 חברים רשומים. התנועה עוסקת בציון לשבח של אנשים, שביצרו שלטון החוק ובמלחמה בשחיתות השלטונית. היא מפעילה גם קו לפניות הציבור שמטפל במאות פניות בשנה. בדף הפייסבוק של התנועה ישנם כ-200,000 אנשים שמקבלים עדכונים ומגיבים על פעולות התנועה לאיכות השלטון.

שרגא מכהן בתפקיד יו"ר התנועה לאיכות השלטון מאז הקמתה ומינויו עומד לבחירה מחודשת מדי שלוש שנים בבחירות שנערכות באספה הכללית של התנועה. בנוסף כיהן שרגא בתפקיד יו"ר עמותת "לחופש נולד", שעסקה, עד פירוקה, בפעילות למען שחרורו של רון ארד.

בדצמבר 2017 נאם שרגא בהפגנה בשדרות רוטשילד בתל אביב. במהלך נאומו תקף את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואמר כי "הסיפור של הצוללות זה בגידה במולדת". בנוסף תקף את חבר הכנסת דוד אמסלם וכינה אותו "בריון קשקשים רפה שכל וזב חוטם". הנאום ספג ביקורת ציבורית, וחבר הכנסת אמסלם טען כי דברי שרגא כלפיו גזעניים. שרגא דחה את הטענה כי דבריו גזעניים, אך מאוחר יותר חזר בו מהדברים והתנצל בפני ח"כ אמסלם.[5]

קישורים חיצוניים

מכתביו

הערות שוליים

  1. יואב לימור, אלוף גדי שמני: "היחסים הבטחוניים עם ארצות הברית הדוקים", באתר ישראל היום, 18 בינואר 2013.
  2. תמונות מלחמה, מגזין המושבות, 22 ביוני 2012
  3. ‫דן מרגלית, איש השנה תשס"ד, באתר nrg, 15 בספטמבר 2004‬
  4. ‫רון בן ישי, זה לא הפאשלות. זה אנחנו, באתר ynet, 5 ביוני 2007‬
  5. גיא עזרא 03.01.18 13:24 ט"ז בטבת תשעח, אליעד שרגא מתנצל: 'התבטאות לא מוצלחת שלי', באתר "סרוגים", 3 בינואר 2018
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.