אלילה (מיתולוגיה)

על מנת להתאים דף זה למכלול דרוש לבצע בו תיקון כבד. הדף הועבר לטיפולם של עורכי אספקלריה.
אנחנו כאן בשבילך! אם הערך נחוץ לך, תוכל להגיש בקשת טיפול לעורכי אספקלריה, גש ללשונית שמימין לתיבת החיפוש, מתחת "רענון" מופיע "בקש טיפול". יש למלא את הסיווג המתאים. אם אין כזה, בחרו: שונות.

אלילה היא הצורה הנשית, הנקבית, למושג אליל. אלילות מופיעות בתרבויות רבות, ובעיקר בדתות פוליתאיסטיות ודואותאיסטיות, אשר מאמינות בזוג אלילים יחיד - אליל ואלילה.

אליל הוא, לפי אמונתם של אנשים רבים, ישות עליונה שכיכול השולטת בעולם. בדרך כלל מייחסים לאליל ידיעה של המתרחש בעולם וכוחות להשפעה על העולם. האנשים המאמינים באליל מתחלקים בין מונותאיסטים המאמינים בקיום אליל אחד, לבין פוליתאיסטים המאמינים בריבוי אלילים.

האמונה בקיומה של אלילה, ישות אלילית עצמאית שהמגדר המיוחס לה הוא נקבה, התקיימה בפוליתאיזם בלבד, בעוד הדתות המונותאיסטיות מתייחסות לאליל כאל גוף זכרי או נייטרלי.

על אף שהיהדות ולבדיל הנצרות הן דתות מונותאיסטיות, ובהן מקום לקל אחד, גם בדתות אלה רמזים לצורה נקבית של הקל: ביהדות קיים מושג ה"שכינה", ולהבדיל בנצרות קיים מושג "רוח הקודש" שהיא חלק מהשילוש ה"קדוש" של "האב, הבן ורוח ה"קודש"".

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.


שגיאות פרמטריות בתבנית:קצרמר

פרמטרי חובה [ 1 ] חסרים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.