אלדברן

אלדברן
-
מיקומו של אלדברן על רקע צביר ההיאדות
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים שור
שמות נוספים α בשור, עין השור, גליזה 171.1
סוג ענק כתום
בהירות 0.85 משתנה
נטייה 33 30 16°+
משך מחזור השתנות לא סדיר
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 0.63- משתנה
מרחק 1 ± 65 שנות אור
רדיוס 44 רדיוסי שמש
מסה 2.5 מסות שמש
עוצמת הארה פי 350 מהשמש
טמפרטורה 4,100 K
מערכת
כוכבים נלווים אלדברן B
אלדברן B
-
נתוני תצפית
קבוצת כוכבים -
סוג ננס אדום
בהירות 13.5
מאפיינים פיזיים
בהירות מוחלטת 12
רדיוס 0.36 רדיוסי שמש
מסה 0.15 מסות שמש
עוצמת הארה פי 0.00014 מהשמש
טמפרטורה 3,050 K

אַלְדֶּבַּרַן (בלועזית: Aldebaran) הוא הכוכב הבהיר ביותר בקבוצת הכוכבים שור והוא גם אחד מהכוכבים הבהירים ביותר בשמי הלילה. בשל מיקומו הבולט בראשו של השור, כונה הכוכב בעבר "עין השור". מקור שמו הנוכחי הוא מערבית "א-דַבַּראן" (الدبران) - "העוקב" מכיוון שהוא נראה כעוקב אחרי צביר הפליאדות. למרות שאלדברן נראה כאילו הוא נמצא בתוך צביר הכוכבים ההיאדות, הוא אינו חלק מהצביר ונמצא למעשה בפחות מחצי המרחק אליו. אלדברן מהווה את הקודקוד המערבי של משושה החורף.

מאפיינים

אלדברן הוא למעשה כוכב זוגי במרחק של כ-65 שנות אור, המורכב מענק כתום ומננס אדום המקיפים זה את זה במרחק של כ-607 יחידות אסטרונומיות. בנוסף ניתן לראות בסמוך להם זוג כוכבים נוסף - כוכב כתום וננס אדום, אך מערכת זוגית זו נמצאת במרחק גדול בהרבה ואינה קשורה למערכת של אלדברן.

מאפייני אלדברן A

אלדברן A הוא ענק כתום עם מסה של כ-2.5 מסות שמש, רדיוס של כ-44 רדיוסי שמש, והוא מאיר בעוצמה החזקה פי 350 מהשמש. בשלב זה הכוכב כילה את המימן שבליבתו ועבר להתיך הליום תוך כדי התנפחות והתקררות. בהירותו משתנה מעט - בכשתי עשיריות של דרגת בהירות באופן לא סדיר. בשל מסתו הנמוכה יחסית הוא צפוי לסיים את התפתחותו כננס לבן.

מדידות של מהירותו הרדיאלית הראו תנודות בעלות מחזוריות ארוכה, שמרמזות על קיומו של בן לוויה קרוב - ייתכן שזהו כוכב לכת מסיבי דמוי צדק אך עם מסה פי 11 משל צדק שמקיף את הכוכב במרחק של כ-1.35 יחידות אסטרונומיות. עד כה לא התגלו עדויות ישירות לקיומו וייתכן שהשינויים במהירות לכאורה נובעים מהתנפחות והתכווצות של שכבותיו החיצוניות של הכוכב.

מאפייני אלדברן B

אלדברן B הוא ננס אדום שמסתו כשביעית ממסת השמש ורדיוסו כשליש משל השמש. הוא עמום מאד וניתן להבחין בו רק באמצעות טלסקופים גדולים.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.