אינטראקציה

יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

אינטראקציה (מאנגלית ושפות קרובות: interaction, צירוף של הקידומת inter-, המסמנת הדדיות, ו-action, פעולה; בעברית: הידוד, – בכתיב מנוקד: הִדּוּד – או פְּעֻלַּת-גּוֹמְלִין), היא פעולה שבה שני גורמים (או יותר) פועלים זה על זה. למשל, שיחה היא אינטראקציה חברתית.

בפיזיקה, אינטראקציה היא פעולה הדדית בין שני גופים או הכוח ששני גופים מפעילים זה על זה. לפי החוק השלישי של ניוטון כוחות אלה תמיד שווים בגודלם ומנוגדים בכיוונם. מכאן שהכוחות בטבע מופיעים תמיד בזוגות.

בפרט, בפיזיקת חלקיקים, אינטראקציה בין חלקיקים היא אירוע שבו חלקיק פולט או בולע חלקיק אחר. לדוגמה, אלקטרון הפולט פוטון או בולע אותו, וכך משתנה האנרגיה של האלקטרון.

מכניקה קלאסית

במכניקה הקלאסית, אינטראקציה היא הפעלה הדדית של כוח.

ישנם 2 סוגי אינטראקציות:

  1. במגע – כמו מחיאת כפיים
  2. ממרחק – כמו כוח המשיכה וההכוח המגנטי

באינטראקציה שני גופים מפעילים כוחות שווים בגודלם ומנוגדים בכיוונם. שינוי מהירותו של אחד הגופים מחייב הפעלה של כוח עליו על ידי גוף אחר, במגע או ממרחק. אם הכוחות הפועלים על גוף מאזנים זה את זה, יישאר הגוף במנוחה או ימשיך לנוע במהירות קבועה, על פי חוק ההתמדה, החוק הראשון של ניוטון.

אפיון אינטראקציות

באפיון אינטראקציות מתייחסים לאינטראקציות בין גופים ולכוחות הפועלים ביניהם. ייתכן שיתיחסו בו זמנית למספר אינטראקציות.

לתהליך אפיון האינטראקציות יש מספר שלבים:

  1. תרשים מלבנים: שרטוט המערכת, ככל שכל גוף בה מיוצג על ידי צורה מפושטת (לרוב, מלבן)
  2. טבלת אינטראקציות: פירוט כל האינטראקציות הפועלות בין הגופים במערכת
  3. תרשים כוחות: על כל אחד מהגופים מסורטטים כל הכוחות הפועלים עליו, לפעמים בתרשים נפרד לכל גוף. כל אחד מהכוחות מסומן על ידי חץ, בכיוון וקטור הכוח, וגודלו מתכונתי (פרופורציוני) לגודל הכוח

פיזיקת חלקיקים

ערך מורחב – תורת השדות הקוונטית

בפיזיקה של חלקיקים יסודיים, כל האינטראקציות מוסברות על ידי בוזוני כיול. למשל, דחייה בין שני אלקטרונים מוסברת בכך שאחד האלקטרונים פולט פוטון, שבתוכו נבלע באלקטרון אחר. במקרה זה, צופה חיצוני יראה כי בין האלקטרונים פועל כוח אלקטרומגנטי (חשמלי ומגנטי).

באירוע כזה, למילה אינטראקציה ישנם שני מובנים:

  • אפשר לומר שקיימת אינטראקציה בין החלקיק הפולט או הבולע לבין החלקיק הנפלט או הנבלע. בדוגמה לעיל, נאמר שיש אינטראקציה בין האלקטרון והפוטון.
  • אפשר גם לומר שיש אינטראקציה בין שני החלקיקים שביניהם עבר חלקיק שלישי. בדוגמה לעיל, נאמר שיש אינטראקציה בין שני האלקטרונים (שביניהם עבר הפוטון).

קישורים חיצוניים

    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.