אינדיאנה

אינדיאנה (מדינה)
Indiana
כינוי The Hoosier State
מדינה ארצות הברית  ארצות הברית
מושל אריק הולקומב (רפובליקני)
בירת המדינה
(והעיר הגדולה ביותר)
אינדיאנפוליס
  העיר הגדולה
שפה רשמית אנגלית
שטח 94,321 קמ"ר (דירוג: 38)
  שטח ואחוז מים 1,427 קמ"ר 1.51%
דירוג צפיפות בארצות הברית 18
גובה 210 מטרים
 הנקודה הגבוהה 383 מטרים
 הנקודה הנמוכה 98 מטרים
תאריך ייסוד 11 בדצמבר 1816
  סדר כניסה 19
אוכלוסייה
  במדינה
  צפיפות

6,596,855  (נכון ל-2014)
69.94 נפש לקמ"ר (נכון ל-2014)
אזור זמן UTC -5, -6 (ראו גאוגרפיה)
www.in.gov

לחצו כדי להקטין חזרה

אינדיאנהאנגלית: Indiana להאזנה (מידע • עזרה)) היא מדינה במערב התיכון של ארצות הברית. בירתה והעיר הגדולה ביותר בה היא אינדיאנפוליס. פירוש השם אינדיאנה הוא "ארץ האינדיאנים".

צפון מערב המדינה יושב בהתחלה על ידי מתיישבים שנדדו מערבה מאזור ניו אינגלנד וניו יורק, מרכז המדינה יושב בעיקר על ידי מתיישבים מאוהיו בעוד שדרום המדינה יושב בעיקר על ידי מתיישבים שהגיעו מטנסי ומקנטקי.

אינדיאנה מחזיקה בכלכלה מגוונת עם תל"ג של 341.9 מיליארד דולר בשנת 2016.

באינדיאנה שוכנים מספר מטרופולינים שאוכלוסייתם גדולה מ-100,000 איש, ועוד מספר ערים תעשייתיות. הגדולות ביותר (לא כולל את עיר הבירה, מדרום לצפון): אוונסויל, בלומינגטון, טרה הוט, אנדרסן, לפאייט, מנסי, פורט ויין, סאות בנד, גרי והמונד.

אינדיאנה היא ביתן של מספר קבוצות ספורט מקצועניות, כולל את אינדיאנפוליס קולטס מה-NFL, אינדיאנה פייסרס מליגת ה-NBA ואינדיאנה פיבר מליגת ה-WNBA (כולן משחקות בעיר הבירה).

מקור השם

מקור השם אינדיאנה הוא "ארץ האינדיאנים", תרגום חופשי של הביטוי "Land of the Indians". תושבי המדינה נקראים "הוז'יירים", שם הנגזר משם הכינוי של המדינה: "The Hoosier State" (מדינת ההוז'ייר). מקור המילה (Hoosier) שנוי במחלוקת. התאוריה הרווחת, היא שמקור פירוש המילה בעגה של המתיישבים שהגיעו מטנסי. בין המתיישבים מטנסי לבין המתיישבים מקנטקי שררה יריבות, ולכן הם כינו אותם בשם זה. משמעות המילה היא "אנאלפבית" או "פרחח כפרי". תאוריה נוספת היא; שהמתיישבים שהגיעו מקנטקי, שהיו במצב כלכלי נמוך יותר, נהגו לבזוז לעיתים קרובות את המתיישבים שהגיעו מטנסי. הם פלשו לבתיהם של המתיישבים מטנסי וקראו: "?Who is here" ביטוי שהשתלשל עם השנים ל"Hoosier".

היסטוריה

ההיסטוריה של פעילות בני האדם במדינה, התחילה בנדידת שבטים ילידים שיישבו את אינדיאנה.

בשליטה הצרפתית

האזור נכנס להיסטוריה הכתובה כאשר בשנות השבעים של המאה ה-17, הגיעו המתיישבים האירופאים הראשונים, שהיו סוחרי פרוות צרפתים, בראשם מגלה הארצות רנה-רובר קוואלייה. הם תבעו לעצמם את הטריטוריה כחלק מצרפת החדשה. משלחות מיסיונריות צרפתיות שהגיעו לאזור השפיעו רבות על השבטים הילידים, ושיחקו תפקיד חשוב בשימור יחסיהם הטובים. כשההשפעה הצרפתית גברה באזור, בריטניה, שהתחרתה עם צרפת על השליטה בצפון אמריקה, ראתה שהשליטה באינדיאנה חשובה כדי לנשל את הצרפתים מהאזור. אחרי ששלטו בשטח כמאה שנים, הבריטים איתגרו אותם בעבור השליטה באזור במהלך החזית הצפון-אמריקאית במלחמת הצרפתים והאינדיאנים, שבה הצרפתים הובסו. אף על פי שלא נערכו קרבות בשטח אינדיאנה, השבטים הילידים באזור נטו לאהוד את הצרפתים. בתחילת המלחמה השבטים שלחו משלחת לוחמים, שנועדה להתנגד לבריטים ולפשוט על שטחים בריטים שצרפת תבעה לעצמה. ב-1761 צרפת נאלצה לצאת סופית מאינדיאנה. בעקבות גירוש הצרפתים, מספר שבטים ילידים התאחדו וניסו למרוד בבריטים ללא עזרת צרפת. בזמן שהאינדיאנים מרדו בבריטים, חתמה צרפת על כניעתה להם בחוזה פריז ב-1763. מאז צרפת ויתרה על השטחים שממזרח למיסיסיפי לטובת בריטניה.

השליטה הבריטית

בריטניה החזיקה בשטח 20 שנים עד התבוסה במלחמת העצמאות של ארצות הברית. בריטניה גם ויתרה על שטחים במערב הרי האפלצ'ים, כולל מה שהיום נחשב לאינדיאנה. למעשה בריטניה לא שלטה בפועל בשטח, אלא מסרה אותו, ואת כל השטחים שממערב להרי האפלצ'ים, לשבטים ילידים. צעד זה נעשה על ידי בריטניה, שהייתה שקוע בחובות עצומים ממלחמת הצרפתים והאינדיאנים למרות ניצחונה, כדי למנוע סכסוכים עם השבטים הילדים שיובילו לבזבוז כספים נוסף. מתיישבים בריטיים ניסו לנוע מערבה כדי להתיישב בשטחים שנכבשו, כי חשבו את עצמם זכאים לשטח, וזעמו שהוא ניתן לאויביהם במלחמה. ובשל כך בריטניה שלחה חיילים לאזור כדי למנוע מטרה זו. לאחר שבריטניה יישרה את ההדורים עם השבטים הילידים, היא קיוותה שהמתיישבים הצרפתים יעזבו. רובם אכן עזבו, אך בריטניה נהייתה יותר אדיבה לצרפתים שנשארו והמשיכו לסחור עם השבטים הילידים. למרות שארצות הברית זכתה בפועל בשטח בסופה של מלחמת העצמאות האמריקאית, ההשפעה הבריטית על השבטים הילידים נותרה חזקה, במיוחד ליד מבצר דטרויט. מה שגרם לשבטים הילידים, שגובו בסוחרים בריטים מהאזור, לסרב להכיר בישות של ארצות הברית כשולטת בשטח ובכך הוביל למלחמת האינדיאנים הצפון מערבית. הבריטים גורשו באופן מלא מהאזור במסגרת מלחמת 1812.

כטריטוריית אינדיאנה

ממשלת ארצות הברית חילקה את השטחים לכמה טריטוריות, שהגדולה בהם היא הטריטוריה הצפון מערבית. ב-4 ביולי 1800, טריטוריית אינדיאנה הייתה הטריטורייה שהגדולה ביותר שיוסדה מתוך הטריטוריה הצפון מערבית. הטריטורייה כללה את שטחיהן של המדינות כיום אינדיאנה, אילינוי, מישיגן, ויסקונסין ואוהיו. בשנת 1800 מנתה אוכלוסיית הטריטורייה 2,632 איש. הטריטוריה התפחתה ואוכלוסייתה גדלה (ב-1810 מנתה אוכלוסיית הטריטורייה 24,520 תושבים, וב-1816 מנתה אוכלוסיית הטריטורייה 63,897 תושבים) עד שב-17 בנובמבר 1816 הצטרף החלק הדרומי של הטריטורייה לאיחוד בתור המדינה ה-19 למניין.

במעמד מדינה בארצות הברית

הממשלה החדשה שיוסדה פרסה תוכניות שאפתניות של הפיכת המדינה הצעירה למפותחת יותר ומשגשגת. התוכנית הובילה לסלילת דרכים ומסילות ברזל, חפירתן של תעלות ובנייתם של בתי ספר ציבוריים. החוקה החדשה שאושרה בשנת 1851, הגבילה את זכויות השחורים החופשיים במדינה ובין השאר מנעה מהם את זכות הבחירה. בשנות החמישים של המאה ה-19 אוכלוסיית המדינה עלתה על מיליון תושבים, שהציבה אותה במקום הרביעי באוכלוסייה במפקד האוכלוסין של 1860. אינדיאנה שיחקה תפקיד חשוב ובעלת השפעה פוליטית רבה במלחמת האזרחים בצד הצפוני. גם לאחר המלחמה לאינדיאנה נשארה השפעה פוליטית רבה מכיוון שהשתייכה למדינה מתנדנדת בבחירות האלקטוריאליות במשך 30 שנים.

היום המדינה משתייכת פוליטית למפלגה הרפובליקנית. תור הזהב הספרותי במדינה שהיה בין 1880 ל-1920, הגביר את ההשפעה התרבותית במדינה. בתחילת המאה ה-20, המדינה משכה עוד יותר מהגרים ממה שמשכה שהתקופה הקודמת, ובסוף המאה ה-20 נהייתה מעצמה בתעשיית התרופות אחרי שחלו חידושים תקופתיים.

גאוגרפיה

אינדיאנה נמצאת בצפון-מרכז ארצות הברית, גובלת במזרח באוהיו, בצפון במדינת מישיגן ובאגם מישיגן (גוף המים הגדול ביותר הנמצא בשטחה של אינדיאנה), במערב באילינוי ובדרום מהווה נהר אוהיו (גם הנקודה הנמוכה ביותר באינדיאנה, 98 מטרים מעל פני הים) את הגבול בינה לבין מדינת קנטקי. גבולן הצפוני של המדינות אינדיאנה, אוהיו ואילינוי נקבע במקור כקו רוחב העובר דרך הקצהו הדרומי של אגם מישיגן. גבול זה הוסט ב-16 קילומטרים כדי להגדיל את קו החוף של אינדיאנה. גם גבולותיהן של אוהיו ושל אילינוי הוסטו צפונה מאותה סיבה.

הנקודה הגבוהה ביותר באינדיאנה נמצאת במחוז ויין (389 מטרים מעל פני הים).

אינדיאנה היא אחת ממדינות הימות הגדולות. במדינה 24 גנים לאומיים ומאות אגמים.

נהר ובאש, שאורכו 764 קילומטרים, חוצה את המדינה מצפון-מזרח לדרום-מערב ובצדה הדרומי מהווה את גבולה עם אילינוי. נהר וייט, המתפצל מנהר ובאש, חוצה את מרכז המדינה בשני פלגים.

בתקופת הקרח האחרונה, צפון אינדיאנה היה מכוסה קרחונים בעוד שדרום אינדיאנה נשאר חשוף.

אינדיאנה מורכבת מ-92 מחוזות.

מזג אוויר

מזג האוויר בצפון אינדיאנה שונה מאד בדרומה. הטמפרטורות הממוצעות בחורף בצפון אינדיאנה נעות בין (1-) - (10-) מעלות צלזיוס, בעוד שבדרום אינדיאנה הן נעות בין (4)-(6-) מעלות. הטמפרטורות הממוצעות הקיץ בצפון נעות בין 18–29 מעלות, בעוד שבדרום הן נעות בין 21–32 מעלות. גשם יורד באופן שווה במשך חודשי השנה. טווח המשקעים נע בין 89 ס"מ בשנה ליד ימת מישיגן, ל-110 ס"מ לאורך נהר האוהיו בדרום. הממוצע באינדיאנה עומד על 100 ס"מ בשנה. ירידת השלג באינדיאנה נעה בהפרשים גדולים בין מקום למקום. לאורך אגם מישיגן נערמים 200 ס"מ בשנה, בעוד שבדרום הרחוק נערמים רק 36 ס"מ. נכון ל-2011, אינדיאנה מדורגת שמינית מבין מדינות ארצות הברית בנטייה לסופות טורנדו, בעוד שאוונסוויל ואינדיאנפוליס מדורגות במקומות 15 ו-8 בהתאמה מבין ערי ארצות הברית.

אזור זמן

אינדיאנה היא אחת מ-13 מדינות ארצות הברית שמחולקות בין אזורי זמן. מיקומה של אינדיאנה בין אזור הזמן המזרחי של ארצות הברית לאזור הזמן של מרכז ארצות הברית הוביל לפיצולה של אינדיאנה בין שני אזורי הזמן. קו ההפרדה הוזז מערבה מספר פעמים לאורך השנים, כאשר במקור (עד 1961) היה בגבול עם מדינת אוהיו, אז כל אינדיאנה נכללה באזור הזמן המרכזי של ארצות הברית. 80 מתוך 92 מחוזות אינדיאנה נכללים באזור הזמן המזרחי של ארצות הברית, בעוד 12 האחרים נכללים באזור הזמן המרכזי של ארצות הברית. מאז שנת 2005 כל מחוזות אינדיאנה החילו עליהם את שעון הקיץ. נושא זה עדיין שנוי במחלוקת. באינדיאנה, מדינה בעלת מסורת חקלאית, הרבה חקלאים וחוואים מתנגדים לשעון הקיץ, מכיוון שהיום שלהם נשלט על ידי השמש, לא על ידי השעון. חקלאים תלויים לרוב בעובדים צעירים שהוריהם רוצים אותם בבית עד ארוחת הערב, לפעמים שלוש שעות לפני השקיעה. אינדיאנפוליס היא העיר בה השמש זורחת ושוקעת הכי מאוחר ביום מבין 50 הערים הגדולות בארצות הברית.

ממשל ופוליטיקה

אינדיאנה ידועה מזה זמן רב כמעוז רפובליקני, ומאידך במערכת הבחירות של 2008 זכה המועמד הדמוקרטי ברק אובמה ברוב קולות הבוחרים. המושל הנוכחי של אינדיאנה הוא אריק הולקומב הרפובליקני, ולרפובליקנים במדינה רוב מיוחס בשני הבתים באספה הכללית של אינדיאנה. משנת 1900, תמכה אינדיאנה 5 פעמים בלבד במועמד דמוקרטי לנשיאות - בשנים 1912, 1932, 1936, 1964 ו-2008.

אמנם 5 מועמדים דמוקרטים בלבד נבחרו לנשיאות ארצות הברית מאז 1900, אך 11 דמוקרטים נבחרו למושלים באינדיאנה במשך אותה התקופה. לפני שמיטש דניאלס הרפובליקני נבחר למושל בשנת 2005, אחזו הדמוקרטים במשרה במשך 16 שנים רצופות.

7 ממחוזות אינדיאנה תומכים במפלגה הרפובליקנית לקונגרס ארצות הברית על פי מדד ה-PCVI; כיום ישנם בקונגרס 7 נציגים רפובליקנים ו-2 דמוקרטים מטעם מדינת אינדיאנה. הרפובליקנים חזקים, מבחינה היסטורית-פוליטית, במזרח ובמרכז המדינה, ואילו הדמוקרטים חזקים בצפון-מערב המדינה. כמו כן, לעיתים מצביעים מחוזות מסוימים בדרום המדינה לדמוקרטים. מחוז מריון, המחוז המאוכלס ביותר המדינה, תמך במועמדים הרפובליקנים מ-1968 ועד לשנת 2000, אך שב והצביע לדמוקרטים בבחירות של 2004 ו-2008. מחוז לייק, המחוז השני בגודל אוכלוסייתו באינדיאנה, הוא מעוז חזק של הדמוקרטים; מחוז זה לא תמך ברפובליקנים מאז 1972.

שני הסנאטורים של מדינת אינדיאנה הם ג'ו דונלי (דמוקרטי) ודן קוטס (רפובליקני). קוטס, שהוא בעל פופולריות רבה במדינה, כיהן כסנאטור בשנים 19891999, פרש ושב לסנאט בשנת 2011. דונלי הושבע לראשונה לסנאט בשנת 2013.

גם הנציגות של אינדיאנה לבית הנבחרים של ארצות הברית איננה רפובליקנית לחלוטין. מבחינה היסטורית-פוליטית, התמיכה ברפובליקנים לבית הנבחרים הייתה חזקה במזרח ובמרכז המדינה וכן בפרברים של הערים הגדולות. התמיכה בדמוקרטים, לעומת זאת, הייתה חזרה בצפון-מערב ובדרום המדינה ובערים הגדולות.

כלכלה

התוצר הגולמי במדינה לשנת 2005 היה 214 מיליארד דולר אמריקאי. ההכנסה לנפש באינדיאנה הייתה 31,150 דולר אמריקאי בשנה. אחוז גבוה מהכלכלה מתבסס על תעשייה. מוצרים הנפוצים לייצור במדינה כוללים בי השאר ציוד תחבורה, מכוניות, ציוד אלקטרוני, מוצרים כימיים, מוצרי נפט ופחם, גומי, ופלדה.

כלכלתה המוקדמת של אינדיאנה סבבה סביב מסחר עם השבטים הילידים במקום. שנות השישים של המאה ה-19 ומלחמת האזרחים האמריקאית הביאו להשלמה מהירה של מסילות הרכבת ולגידול של התעשייה. בניית קרונות רכבת וייצור זכוכית נהיו לענפי התעשייה הבכירים במרכז אינדיאנה ששיגשג, בעוד שכלכלת דרום אינדיאנה הושפעה לרעה מהמלחמה. ברוב אינדיאנה, המלחמה הובליה לעלייה בערך הסחורה החקלאית, והעלתה באופן משמעותי את רמת החיים באינדיאנה.

מיסוי

הסמכות על המיסוי באינדיאנה כמעט לגמרי שייכת לאינדיאנה, למרות שההכנסה משמשת גם לתקציבים מקומיים (אזורים, מחוזים, עירוניים וכו'). מרכיבי תקציב אינדיאנה לשנת 2007 מפורטים בתמונה לעיל.

רוב תקציב המדינה מבוסס על מס קנייה (7%) ומס הכנסה (3.4%), בעוד רוב התקציבים המקומיים מתבססים על מס רכוש. מס הרכוש לא עולה על 1% משווי הרכוש. לרוב העובדים העצמאיים בתוך אינדיאנה, מס ההכנסה מכונה מהשכר אוטומטית. בשנת 2008 סך הפדיון של אינדיאנה ממס הכנסה היה 4.68 מיליון דולר אמריקאי.

אינדיאנה גובה בנוסף מס תאגידים בסך 6.5% על הכנסות רוב התאגידים הפועלים בה שהקנה לה עוד 700,296,100 דולר אמריקאי.

אינדיאנה גובה מס קנייה בסך 7% על רוב העסקאות. יוצאי דופן הם אוכל ותרופות, שעליהם לא מוטל מס קנייה. מס הקנייה משמש גם לתקציב אינדיאנה וגם לתקציבים מקומיים. בשנת 2008 סך הפידיון של אינדיאנה ממס קנייה היה 5.57 מיליון דולר אמריקאי, המקור העיקרי של הכנסת אינדיאנה.

דמוגרפיה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.
קבוצות דתיות באינדיאנה[1]
נוצרים
פרוטסטנטים אוונגליסטים31%
פרוטסטנטים אחרים21%
קתולים18%
מורמונים1%
נוצרים אחרים1%
דתות אחרות
יהודים1%
אחר1%
חסרי סיווג דתי26%
קבוצות גזעיות באינדיאנה[2]
לבנים לא-היספאנים81.5%
שחורים9.1%
היספאנים6%
אסייתים1.6%
אמריקאים ילידים0.3%
מעורב2%
קבוצות מוצא אתני באינדיאנה[3]
גרמנים24.4%
אירים12.2%
אמריקאים11%
אנגלים9%
פולנים3%
איטלקים2.8%
צרפתים2.4%
הולנדים2.1%
שפות מדוברות באינדיאנה[3]
אנגלית92%
ספרדית4.4%
אחר3.6%

הערים הגדולות

הערים הגדולות באינדיאנה (נתוני 2013)[4]
דירוגשם העיראוכלוסייהחלק ממטרופולין
1אינדיאנפוליס843,393אינדיאנפוליס-כרמל
2פורט ויין256,496פורט ויין
3אוונסוויל120,310אוונסוויל
4סאות בנד100,886סאות בנד-מישוואקה
5כרמל85,927אינדיאנפוליס-כרמל
6פישרס83,891אינדיאנפוליס-כרמל
7בלומינגטון82,575בלומינגטון
8האמונד78,967שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
9גארי78,450שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין
10לפאייט70,373לפאייט
11טר-אוט61,025טר-אוט
12קוקומו56,895
13נובלסוויל56,540אינדיאנפוליס-כרמל
14אנדרסון55,670
15גריווד53,665אינדיאנפוליס-כרמל
16אלקהארט51,265אלקהארט-גושן
המטרופולינים הגדולים באינדיאנה (נתוני 2014)[5]
דירוגשם המטרופוליןאוכלוסייהמיקום
1שיקגו-ניפרוויל-אלג'ין9,554,598צפון אינדיאנה
2סינסינטי2,149,449דרום אינדיאנה
3אינדיאנפוליס-כרמל1,971,274מרכז אינדיאנה
4לואיסוויל-ג'פרסון1,269,702דרום אינדיאנה
5פורט ויין427,183צפון אינדיאנה
6סאות בנד-מישוואקה319,226צפון אינדיאנה
7אוונסוויל315,162דרום אינדיאנה
8לפאייט211,697צפון אינדיאנה
9אלקהארט-גושן201,971צפון אינדיאנה
9טר-אוט171,480מרכז אינדיאנה
10בלומינגטון164,308דרום אינדיאנה

ספורט

אינדיאנה היא ביתן של מספר קבוצות ספורט מכללות וקבוצות ספורט מקצועניות.

נכון ל-2013 אינדיאנה שלחה יותר שחקנים לנפש לליגת ה-NBA מכל מדינה אחרת. קבוצת אינדיאנה פייסרס החלה לשחק ב-1967 בליגת ה-ABA והצטרפה לליגת ה-NBA כאשר שתי הליגות התאחדו ב-1976. ב-1925, נערך באינדיאנה משחק כדורסל התיכונים הראשון אי פעם. שחקן ה-NBA לשעבר לארי בירד גדל בעיירה פרנץ' ליק באינדיאנה, ולאחר מכן שיחק בקבוצת המכללות של אוניברסיטת אינדיאנה ושל אוניברסיטת מדינת אינדיאנה.

באינדיאנפוליס, בירת אינדיאנה, משחקת קבוצת ה-NFL אינדיאנפוליס קולטס מאז 1984. לקבוצה, על גלגוליה השונים יש שתי זכיות בסופר בול, והיא מרבה להתחרות בפלייאוף.

השכלה

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

סמלי המדינה

סמלי מדינת אינדיאנה
דגלסמלמוטוכינוי
דגל אינדיאנה
Flag of Indiana
סמל אינדיאנה
Seal of Indiana
"שם מוטו"
"The Crossroads of America"
"שם כינוי"
"Hoosier State"
עץפרחציפורחיה
טוליפ
Tulip Tree
אדמונית
Peony
קרדינל צפוני
Northern cardinal

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו אינדיאנה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. "Indiana", Religious Landscape Study, Pew Research Center
  2. "U.S. Census Bureau Data". U.S. Census Bureau. 2010. Retrieved 2011-07-13.
  3. 1 2 American FactFinder - Results
  4. "Annual Estimates of the Resident Population for Incorporated Places: April 1, 2010 to July 1, 2013". census.gov. May 2014. Retrieved June 3, 2014.
  5. "Table 1. Annual Estimates of the Population of Metropolitan and Micropolitan Statistical Areas: April 1, 2010 to July 1, 2014" (CSV). 2014 Population Estimates. United States Census Bureau, Population Division. March 2015. Retrieved March 26, 2015.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.