איי התעלה של קליפורניה

איי התעלה של קליפורניה הנקראים גם איי סנטה ברברה הם שרשרת של שמונה איים באוקיינוס השקט סמוך לחופה הדרומי של קליפורניה, לאורך תעלת סנטה ברברה שבארצות הברית. שטחם הכולל של האיים 908.79 קמ"ר ובמפקד 2010 נמנו בהם 4,096 תושבים. הפסגה הגבוהה באיים היא "פסגת השטן" בגובה 747 מטרים.

איים צפוניים איים דרומיים
אנאקפהסן קלמנט
סן מיגלסן ניקולאס
סנטה קרוזסנטה ברברה
סנטה רוזהסנטה קטלינה

תיאור

שמונת איי התעלה של קליפורניה מתחלקים על פני תחום השיפוט של שלושה מחוזות שונים של קליפורניה: ארבעה מהם שייכים למחוז סנטה ברברה, שניים למחוז ונטורה ושנים למחוז לוס אנג'לס. האיים מחולקים לשתי קבוצות: איי התעלה הצפוניים, ואיי התעלה הדרומיים. ארבעת האיים הצפוניים היו יחידת קרקע אחת הידועה בשם סנטה רוזה.

הארכיפלג משתרע לאורך כ-260 קילומטרים בין האי סן מיגל בצפון לבין האי סן קלמנט בדרום. שטחם הכולל של האיים הוא 896 ק"מ מרובע.

חמישה מהאיים (סן מיגל, סנטה רוזה, סנטה קרוז, אנאקפה וסנטה ברברה) הוכרזו כפארק הלאומי איי התעלה בשנת 1980. בנוסף לכך, שמורת הטבע הימית של איי התעלה מקיפה שטח של ששה מילין ימיים (11 ק"מ) של האיים: אנאקפה, סנטה קרוז, סן מיגל וסנטה ברברה.

האי סנטה קטלינה הוא היחיד מבין שמונת האיים שקיים בו יישוב משמעותי - כפר הנופש של אבאלון, קליפורניה.

טבע

איי התעלה הם חלק מאחד מאזורי המחיה הימיים העשירים ביותר בעולם. מינים רבים של צמחים ובעלי חיים הם ייחודיים לאיי התעלה, כולל חיות כגון: שועל איים אפור, בואש מנוקד מאיי התעלה, עורבני איים שיחני, יסעור אפור, לטאת איים לילית, סלמנדרה צנומה של איי התעלה, נחש פעמונים של איי התעלה, עז סן קלמנט, חנקן צבי ים סן קלמנט וצמחים הכוללים תת-מינים ייחודיים של אורן טוריי, אלון איים וחלמית איים.

שימוש צבאי

האיים, סן ניקולס וסן קלמנט נשלטים בלעדית על ידי הצי האמריקני, בנוסף לכך הצי האמריקני מחזיק מתקנים צבאיים בנקודות נוספות על פני שרשרת האיים. במהלך מלחמת העולם השנייה כל איי התעלה הדרומיים היו תחת ממשל צבאי, כולל האי המיושב סנטה קטלינה, שהתיירות אליו הופסקה ותושביו הקבועים נזקקו להיתרים מיוחדים כדי להגיע ליבשה או ממנה.

האי סן מיגל שימש כשטח אש והאי סנטה ברברה שימש כתחנת התרעה מפני פלישה יפנית לקליפורניה.

הוצעה הצעת חוק בבית הנבחרים, להקמת בסיס צבאי באי סנטה רוזה. על פי ההצעה האי ישמור על מעמדו כגן לאומי, אך תוגבל האפשרות לבקר בו.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.