אייפקס פרטנרס

אייפקס פרטנרס (Apax Partners), היא קרן השקעות פרטית וקרן הון סיכון שמשרדיה הראשיים בלונדון, ופועלת בכל רחבי העולם. מאז ייסודה ובמשך כ-30 שנה הייתה הקרן מעורבת בהנפקות שונות והשקעות במספר רחב של תחומים, ובהם: טכנולוגיה וטלקומוניקציה, רפואה, שירותים פיננסים ועיסקיים, קמעונאות וצריכה. בשנים האחרונות חדרה לשוק הישראלי באופן מאסיבי ורכשה את השליטה בחברות בזק, תנובה ופסגות בית השקעות, וכן השקיעה בחברות הייטק.

תולדות הקרן

ב-1969 הקים אלן פטריקוף את קרן פטריקוף בארצות הברית, ב-1972 הקים איש העסקים היהודי הבריטי רונלד כהן יחד עם מוריס טכניו את קרן MMG בלונדון, שהפכה מאוחר יותר לאייפקס. ב-1977 החלו שתי הקרנות לשתף פעולה במסגרת אייפקס פרטנרס, וב-2002 התמזגו שתי הקרנות לגוף אחד, תחת ניהולו של היו"ר רונלד כהן.

הקרן פועלת בדרך המאפיינת קרנות הון פרטיות. היא מגבשת קבוצות של משקיעים פרטיים וגופים מוסדיים, ומשקיעה את כספיהם בחברות עם פוטנציאל גידול. מדיניות הקרן בדרך כלל לרכוש גרעיני שליטה המאפשרים לה להשתתף בניהול פעיל של החברות הנרכשות, ולהשביחן. לאחר פרק זמן מסוים מוכרת את חלקה בחברות תוך כדי מימוש רווח. בדרך זו הייתה מעורבת ב-10 השנים האחרונות בהשקעות והנפקות בהיקף של 35 מיליארד דולר. בין החברות בהן השקיעה: קלווין קליין, חברת האופנה טומי הילפיגר, travelex (מהגדולות בעולם בשוק המרת מטבע חוץ), france telecom, אזימוט אחזקות, inmarsat (חברת לווין בריטית). אחת העיסקאות הגדולות ביותר של הקרן, רכישת yell בית הוצאה לאור לונדוני של מדריכי טלפון, הניבה לקרן תשואה של 150 אחוז.

משרדי החברה ממוקמים ב-30 שלוחות במרכזי עסקים גדולים באירופה, אסיה וארצות הברית, והיקף פעילותה בכל רחבי העולם נאמד בכ-20 מיליארד דולר.

ב-2008 הודיע סר רונלד כהן על פרישתו, ובמקומו התמנה מנכ"ל הקרן מרטין האלוסה.

השקעות בישראל

נציגות מקומית של קרן אייפקס כקרן הון סיכון פעילה בישראל החל מ־1994, בהשקעה של כ־40 מיליון דולר. עד 1999 גדלה הקרן להשקעות בישראל ל־100 מיליון דולר, רובם בחברות טכנולוגיה. בשנת 2000 הודיעה הקרן הישראלית על מיזוגה עם הקרן האירופאית, ועל כוונה להגדיל באופן ניכר את ההשקעות בישראל, לסכום של כ־600 מיליון דולר, הצהרה שהגיעה לביצוע בשנת 2004, כאשר רוב ההשקעה מרוכז בחברות טכנולוגיה.

החל מ־2005 השתנתה האסטרטגיה של הקרן בהשקעותיה בארץ ומהשקעה בחברות טכנולוגיה בתחילת דרכן הפכה להיות האסטרטגיה השקעה בחברות ותיקות והשגת שליטה בחברות ענק או חברות להן מונופול בשוק הארצי, והעלאת מחירי המוצרים של החברה לאחר קנייתה על מנת להחזיר את ההשקעה[1]. דוגמאות לאסטרטרגיה זו הם ההשקעות בחברת בזק (2005), תנובה (2007) ובית ההשקעות פסגות (2010).

ב-2005 רכשה הקרן בשותפות עם גורמים עסקיים אחרים את גרעין השליטה של חברת בזק בסכום של 4.2 מיליארד ש"ח. במקביל המשיכה להשקיע ב-44 חברות סטארט-אפ מקומיות, ובהם: קומטאץ', לנאופטיקס, מודם ארט, ואחרות.

בחודש נובמבר 2007 רכשה החברה יחד עם מאיר שמיר את גרעין השליטה בחברת תנובה בהיקף של כמיליארד דולר. במהלך שלוש שנים מקניית גרעין השליטה הרוויחה הקרן יותר ממיליארד דולר בדיבידנדים שמשכה ובעליית ערך המניות שבבעלותה[2].

בסוף 2010 רכשה קרן אייפקס כ־76.8% מבית ההשקעות פסגות מקרן יורק במחיר של כ־2.71 מיליארד שקל.

ב-2 באוקטובר 2011 נאלצה זהבית כהן, מנכ"לית הקרן בישראל מאז 2006, להתפטר מתפקידה כיו"ר תנובה ופסגות עקב חקירת הרשות להגבלים עסקיים בחשד כי תנובה הסתירה, לכאורה, מידע מהרשות. כהן החליפה את חנוך ברקת, שכיהן בתפקיד זה לפניה.

ב-22 במאי 2014 מכרה אייפקס את תנובה לחברת ברייט פוד מסין לפי שווי של 8.6 מיליארד שקל חדש, אחת העסקאות הגדולות ביותר בישראל מאז ומעולם.

הקרן היא אחת התורמות המממנות את קרן "תמורה", התומכת בתוכניות רווחה וחינוך לנוער[3].

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.