איזופרן

איזופרןאנגלית: Isoprene) הוא תרכובת אורגנית פחמימנית פשוטה בעלת תפקידים רבים בייצורים חיים וכן בעלת שימושים רבים לאדם.

איזופרן הוא דיאן (Diene), כלומר אלקן המכיל שני קשרים קוולנטיים כפולים. השם הכימי של איזופרן הוא 2-מתיל 1,3-בוטאדיאן, ונוסחתו הכימית היא C5H8.

איזופרן משמש כחומר מוצא לייצורן התעשייתי של תרכובות רבות. בעיקר משמש האיזופרן לייצור סוגים שונים של גומי. גומי טבעי הוא פולימר של איזופרן - הוא מורכב ממיליוני מולקולות איזופרן הקשורות האחת לשנייה.

ביצורים חיים

איזופרן הוא הפחמימן הנפוץ ביותר בגוף האדם; באדם השוקל 70 קילוגרם מיוצרים בכל יום 17 מיליגרם של איזופרן.

התרכובת מהווה חלק מתרכובות רבות וחשובות בתאיהם של יצורים חיים רבים. ויטמין A, ויטמין E, סקוואלין (חומר מוצא של כולסטרול) והם (קבוצה המצויה בהמוגלובין ובציטוכרום) מכילים כולם שיירי איזופרן. תרכובות רבות בתא מורכבות מיחידות אחדות של איזופרן הקשורות האחת לשנייה; תרכובות אלו קרויות טרפנים (כשהמבנה הכימי של יחידות האיזופרן שלהם נשמר ללא שינוי) וטרפנואידים או איזופרנואידים (כשקיימים שינויים קלים ביחידות האיזופרן).

טרפנים מיוצרים בכמות ובמגוון גדולים על ידי צמחים. הקרוטנים (Carotene), למשל, צבענים (פיגמנטים) המקנים צבעי צהוב, כתום ואדום לפירות, לפרחים, לעלים ולמבנים אחרים בצמח, הם כולם טרפנים המורכבים משמונה יחידות איזופרן. רוב השרפים והשמנים האתריים הם טרפנים.

קישורים חיצוניים

קובץ:Commons-logo.svg ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.