איוואן גורמיקין

איוואן גורמיקין, (ברוסית: Иван Логгинович Горемыкин; 27 באוקטובר 1839 - 11 בדצמבר 1917 (התאריכים לפי הלוח היוליאני) היה מדינאי רוסי, ראש הממשלה של האימפריה הרוסית בשנת 1906 ובשנים 19141916.

ביוגרפיה

איוואן גורמיקין נולד בכפר בגוברניית נובגורוד באחוזה משפחתית. בשנת 1860 סיים לימודי משפטים והחל לעבוד בשרות הממשלתי. לאחר תקופה קצרה הועבר לפולין הקונגרסאית שהייתה אז חלק מהאימפריה הרוסית וכיהן שם במספר תפקידים. בשנת 1882 הוחזר לסנקט פטרבורג. בכל התפקידים גורמיקין היה קשור לטיפול באיכרים. בשנת 1891 מונה גורמיקין לסגן שר המשפטים והופקד על עריכת קובץ שירכז את החוקים ואת הנחיות הממשל בנושא האיכרים. בשנת 1895 מונה גורמיקין לשר הפנים. לגורמיקין היה מוניטין של שומר חוק ולכן עם מינויו לשר הפנים הייתה ציפייה שפקידי המשרד יקפידו יותר על תפקוד בהתאם לחוק בלבד. בשנת 1899 פרש מתפקידו לאחר שהצעת הרפורמה בתחום הממשל המקומי שהוא רצה לקדם לא קיבלה את אישור הצאר. הוא מונה למועצה המדינית.

ב-22 באפריל 1906 התמנה גורמיקין לראש הממשלה במקומו של סרגיי ויטה. כל תקופת כהונתו גורמיקין היה עסוק במאבקי כוח עם הדומה הראשונה מכיוון שהוא התנגד לכך ששרים יהיו אחראים כלפי דומה, והיה נגד רפורמות רדיקליות שהיו מוצעות על ידי חברי הדומה. ב-8 ביולי 1906 לאחר כ-3 חודשים בתפקיד, הוא הוחלף על ידי פיוטר סטוליפין.

בפברואר 1914 גורמיקין מונה בפעם השנייה לתפקיד ראש הממשלה וכיהן בתפקיד זה עד לפברואר 1916. בתקופה כהונתו השנייה כראש הממשלה הוא המשיך במאבקי כוח עם דומה. השקפת עולמו לא התאימה למציאות הרוסית לאחר הקמת הדומה ופעילותו הייתה תחת ביקורת מתמדת מצד הדומה ומהפכנים. כאשר הצאר החליט לקחת על עצמו פיקוד על הצבא, גורמיקין ביקש להתפטר.

בשנת 1915 הוענק לו עיטור אנדריי ה"קדוש", העיטור הגבוה באימפריה. הוא קודם לדרגת "יועץ הסודי בפועל מדרגה ראשונה". זו הייתה הדרגה הגבוהה ביותר בשרות המדינה (מקבילה לפילדמרשל בצבא), ובשנות קיומה של האימפריה הרוסית רק 13 אנשים קודמו לדרגה זו.

לאחר מהפכת פברואר גורמיקין נעצר, אך במאי 1917 שוחרר עקב גילו המופלג. הוא נרצח ביחד עם משפחתו בסוצ'י, במהלך שוד מזוין.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.