איג הגדול

איג הגדול

איג הגדול (צרפתית Hugues le Grand, 898 - 16 ביוני 956) בנו של רובר הראשון, מלך צרפת ואביו של איג קאפה מייסד השושלת הקאפטינגית.

ביוגרפיה

הוא נולד בפריז ונשא לאישה את איאדהילד, בתו של אדוארד הזקן מלך אנגליה, שילדה לו את איג קאפה שב-987 הפך למלך צרפת ולמייסד השושלת הקאפטינגית.

ב-936, אחרי מותו של ראול, מלך צרפת, איג הגדול שהיה דוכס הפרנקים ורוזן פריז, שלט כמעט בכל האזור שבין הלואר לבין הסן - שטח מקביל לזה של נויסטריה העתיקה, להוציא את האזור שנמסר לנורמנים ב-911. הוא השתתף בקריאתם של האצילים ללואי הרביעי לשוב מאנגליה ולרשת את כתר צרפת, אך נישואיו להדוויג מסקסוניה, בתו של היינריך הראשון, מלך גרמניה, גרמו למריבה בין איג הגדול לבין לואי הרביעי.

איג הגדול נשבע אמונים לאוטו הראשון, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה", ותמך בו במאבקו נגד לואי הרביעי. ב-945 כאשר לואי הרביעי נפל בשבי הנורמנים, הם מסרו אותו לאיג הגדול ששחרר אותו ב-946 בתנאי שימסור לו את עיר המבצר לאן. ב-948 איימה מועצת הכנסייה, שהתכנסה באינגלהיים שבגרמניה, לנדות את איג הגדול, אלא אם כן יסכים לשלם פיצויים ללואי הרביעי. ב-950 איג הגדול הפך לוסאל של לואי הרביעי והשיב לו את העיר לאן.

ב-954, אחרי מותו של לואי הרביעי, הכיר איג הגדול בלותר, מלך צרפת, שבתמורה העניק לו את דוכסות בורגונדיה ואת אקיטן. איג הגדול הפך לדוכס בורגונדיה, אולם לא הצליח להשתלט על אקיטן.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.