אטלס השפות בסכנת הכחדה בעולם

יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.

אטלס השפות בסכנת הכחדה בעולם (נקרא גם: הספר האדום של השפות בסכנת הכחדה) הוא סדרת פרסומים המתפרסמת על ידי אירגון אונסקו ובו רשימה מקיפה של השפות העומדות בסכנת הכחדה בעולם.

היסטוריה

בשנת 1992 במהלך "הקונגרס הבינלאומי של הבלשנים (CIPL)" שנערך בקנדה דנו מיטב בלשני העולם בנושא: "שפות בסכנת הכחדה" וכתוצאה מכך החליטו להקים את "ועדת השפות בסכנת הכחדה". באותה השנה קיימה הועדה קיימה פגישה בינלאומית בפריז, צרפת כדי להציג את הנושא בפני העולם וליזום פעולה נרחבה לכך. פגישה זו נחשבה חשובה מספיק כדי שתוכל להיות תחת סמכות של אירגון אונסקו. ביוזמתו של סטפן וורם החליטה הוועדה להקים את: "מרכז המחקר לשפות נכחדות" ואת "המסלקה הבינלאומית לשפות בסכנת הכחדה (ICHEL)" ולפרסם את "אטלס השפות בסכנת הכחדה בעולם" על סמך הנתונים שאספה. הבלשן היפני שיגרו צוצ'ידה היה אמור להקים את מרכז המחקר וכך בשנת 1994 הוקמה באוניברסיטת טוקיו הועדה שעסקה בכך עם טאסאקה צונודה בתפקיד המנהל הראשי. בינתיים הדיווחים הראשוניים על שפות בסכנת הכחדה כבר נאספו והועברו אל אונסק"ו על ידי מומחים אזוריים בשנת 1993 ואלה הועברו לאחר מכן אל המסלקה שהוקמה שדאגה להקים "אתר אינטרנט" עבור אטלס השפות בסכנת הכחדה בעולם שבו יוכלו לעסוק במחקר ולימוד ומאז אותה שנה היא ממשיכה להתעדכן באופן קבוע ולייצר סימון קטלוגי עבור שפות חדשות שהתגלו ונאתרו. בפברואר 2009 השיק אונסקו מהדורה מקוונת של האטלס שנפתח לציבור המכיל מידע רב יותר ממהדורות דפוס קודמות ומציעה למשתמשים אפשרות לספק משוב מקוון לאור העדכון המתמיד שלה באינטרנט.

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.