אחיסמך

אחיסמך
הכניסה לאחיסמך
מחוז המרכז
מועצה אזורית חבל מודיעין
גובה ממוצע[1] 69 מטר
תאריך ייסוד 1950
תנועה מיישבת תנועת המושבים
סוג יישוב מושב
נתוני אוכלוסייה לפי הלמ"ס לסוף 2018[1]
  - אוכלוסייה 1,374 תושבים
    - שינוי בגודל האוכלוסייה -0.6% בשנה עד סוף 2018

אֲחִיסָמָךְ הוא מושב באזור השפלה בקרבת לוד השייך למועצה אזורית חבל מודיעין. היישוב קרוי על שמו של אביו של אהליאב, בונה המשכן (ספר שמות, פרק ל"ה, פסוק ל"ד).

היישוב הוקם על ידי עולים מלוב, בעיקר מטריפולי אך גם מכפרים אחרים באזור טריפולי. במושב יש מספר בתי כנסת, מועדונית לילדים, מועדון לנוער ובית הקשיש במטרה לתת מענה תורני חינוכי ותרבותי לשכבות הגיל השונות.

גני איילון

בקרקעות סמוכות שהיו שייכות ליישוב והועברו לתחום העיר לוד, קמה השכונה החרדית "אחיסמך הגדולה" או בשמה החדש "גני איילון". אשר עם סיום הבניה תכלול כארבעת אלפים יחידות דיור: 2,700 יחידות דיור ייבנו על ידי משרד השיכון ויזמים פרטיים רובם חרדיים, ו-1,300 יחידות דיור על ידי קבוצת רכישה חרדית ביזמת פילנתרופים חרדים מרחבי העולם, שיוזמים בניה מוזלת לזוגות צעירים ומשפחות מרובות ילדים.

החל מתחילת איכלוס שכונת גני איילון, בשנת ה'תש"פ, משמשים כמה מבתי הכנסת במושב כמשכן למספר כוללים עבור אברכים תושבי גני איילון.

מקווה הנשים שבישוב הינו אחד משני המקוואות המשמשים את תושבי גני איילון הסמוכה. המקווה עומד תחת פיקוחם של רבני שכונת גני איילון ביניהם הרב שבח צבי רוזנבלט המכהן גם כרב העיר בני ברק, על ידי אחראי המקוואות השכונתי[2].

לצדו של המושב זורם אפיק נחל גזר, המבדיל בינו ובין שכונות גני איילון וגני יער בלוד, ולכל ארכו ישנה טיילת המגיעה עד לפארק נחל גזר.

תחבורה

הכניסה הראשית למושב היא בכביש היוצא מצומת אחיסמך, על גבול הערים רמלה ולוד, בכביש 40,

התחבורה הציבורית אל המושב וממנו הינה על ידי קו 12 של חברת קווים, קו סיבובי מתחנה מרכזית רמלה אל המושב, דרך שכונת גני איילון.

מקורות

קישורים חיצוניים

ראו אחיסמך בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.