אושואיה

אושואיה
Ushuaia

מראה העיר
מדינה ארגנטינה  ארגנטינה
פרובינציה טיירה דל פואגו (פרובינציה) טיירה דל פואגו
ראש העיר פדריקו סקיראנו

(Federico Sciurano)

שטח 22.6 קמ"ר קמ"ר
גובה 5 מטרים
תאריך ייסוד 12 באוקטובר 1884
אוכלוסייה
  בעיר

56,956  (נכון ל-2010)
קואורדינטות 54°48′0″S 68°18′0″W / 54.80000°S 68.30000°W / -54.80000; -68.30000
אזור זמן UTC −3
www.ushuaia.gov.ar

אושואיהספרדית: Ushuaia נהגה "אוסואיה") היא עיר ארגנטינאית, בירתה של הפרובינציה טיירה דל פואגו.

העיר שוכנת על חופי תעלת ביגל, מוקפת בשרשרת הרי המרטיאל במפרץ אושואיה (ספ'). מלבד היותה מרכז מנהלתי, היא צומת של תעשייה, נמל, ותיירות.

אושואיה היא העיר היחידה בארגנטינה שנמצאת בצד המערבי של הרי האנדים. בנוסף, בהתאם למיון האוקיינוסים והימים של ארגון ההידרוגרפיה הבינלאומי, זוהי העיר והנמל הארגנטינאים היחידים השוכנים לחופי האוקיינוס השקט, אם כי באופן רשמי מגדירה אותם ארגנטינה כחופי האוקיינוס האטלנטי, ואת תעלת ביגל כבין-אוקיינית, מטעמים משפטיים ומדיניים הנובעים מהסכמי הגבול שנחתמו עם צ'ילה.

אושואיה נחשבת לעיר הדרומית ביותר בעולם, אך עוד כשהייתה כפר קטן, בצ'ילה העדיפו שהתואר ייפול על העיר פונטה ארנס. לאחר מכן, עם התרבות האוכלוסייה באופן משמעותי בעיר, אושואיה קיבלה את התואר בחזרה. אמנם, הכפר פוארטו ויליאמס נמצא דרומית מאושואיה, אך יש ספקות לגבי מעמדו של הכפר, מאחר שאוכלוסייתו מונה כ-2,000 תושבים, ורובו מאוכלס על ידי אנשי צבא ואנשי נמל שאינם תושביו.

היסטוריה

המתיישבים הראשונים שהגיעו לאזור שנקרא היום "האי הגדול של ארץ האש", היו ציידים ולקטים שנדדו ברגל מהצפון, שהיו מוכנים לשרוד עם המשאבים הטבעיים שהציע השטח שהיה חלק מפטגוניה. קבוצות אלו היו קשורות לטוואלצ'ה (בספרדית: tehuelches). הכוונה לילידים שחיו באזור פטגוניה. הם בנו את הכפרים סלקנם ואווש (בספרדית: Selknam ו- Haush). מהאיים המערביים של פטגוניה הגיע גל נוסף של מתיישבים, נוודי הים מבני היאמנה והקוואסגר (בספרדית: yamanas ו-kawesgar).

ב-18 בינואר 1869, בהסכמתו של הממשל הארגנטינאי, התבסס מיסיון אנגליקני בראשו של ווייט הוקין סטרלינג (Waite Hockin Stirling), אשר הקים את ההתיישבות הראשונה שלא הייתה ילידית באזור, אשר הייתה עתידה להפוך לעיר. שנה לאחר מכן החליף אותו תומאס ברידג'ס (Thomas Bridges).

ב-1873, נשיא ארגנטינה חוליו ארחנטינו רוקה יזם תוכנית להקמת מושבת עונשין באושואיה, שמטרתה הייתה לשמור על בטחון אזרחי ארגנטינה ובנוסף לחזק את הריבונות הארגנטינאית באזור, אך הדבר לא התאפשר עד הסכם הגבולות בין ארגנטינה לצ'ילה ב-1881. היום שנחשב ליום ייסודה של אושואיה כעיר הוא ה-12 באוקטובר 1884, היום בו אגוסטו לסרה, יצר את הנציבות הראשונה על חוף תעלת ביגל, כשהמיסיונרים וקצינים ימיים חתמו על הצו. דון פליס פס נבחר להיות מושל טיירה דל פואגן וב-1885 הוא הכריז על העיר כבירתה, למרות שהממשלה הפדרלית הארגנטינאית אישרה זאת רק ב-1904.

לא היה תיחום רחובות עד 1894 והכפר גדל והפך לכפר ציורי ססגוני. בתחילת המאה ה-20, נבנה בקרבת הכפר של אושואיה הכלא המפורסם שעבד בשנים 1902-1947. הכנסייה האנגליקנית הפסיקה את עבודתה והפעילויות היחידות בעיר מלבד ניצני מסחר, היו עובדי הממשלה והכלא. מאוחר יותר עבר לידיו של צבא ארגנטינה ולאחר זמן קצר ננטש, כיום במבנה זה נמצא המוזיאון הימי וכלא אושואיה. בין היתר בכלא עברה הרכבת הדרומית ביותר בעולם, שהובילה את האסירים מבית הכלא עד למחנות העבודה שהיו ממוקמים בשטח שכיום הוא חלק מהפארק הלאומי של ארץ האש. כיום הרכבת משמשת בעיקר למטרות תיירות.

מרגע הגעתו של האדם הלבן לאדמה זו, הילידים סבלו מאד מהפרעות בחייהם. מאושואיה ועד נקודות אחרות יצאו כנופיות של שכירי חרב שנשכרו על ידי חוואים, בהסכמתן של הרשויות, להשמיד את אוכלוסיית הילידים, וכך עד שנת 1930 הם נעלמו כמעט לחלוטין.

מקור השם

המילה אושואיה מורכבת משתי מילים בשפת "ז'גן" (בספרדית: Yagan, שפת הנוודים באיים הדרומיים של צ'ילה וארגנטינה) אוש ('לעומק') והמילה וואיה (מפרץ/ערוץ), ותרגומה הוא "מפרץ עמוק" או "מפרץ תחתון". בספרדית מבטאים את שם העיר או-סו-איה.

סמל

בשנת 1971 ערכה העירייה תחרות לבחירת סמל העיר, ובה זכה המגן בעיצובו של ויסנטה גומס (Vicente Gomez).

המוטו של העיר הוא: "אושואיה, סוף העולם, ההתחלה של הכל" (בספרדית: "Ushuaia, fin del mundo, principio de todo").

גאוגרפיה

העיר ממוקמת במפרץ אושואיה, מוקפת לחלוטין בהארכת רכס הרי האנדים.

רוב הנהרות מוצאם באנדים. בדרך כלל הם קטנים אך שופעים כתוצאה מהמסת שלגים וקרח. הנהרות המוכרים ביותר בזכות נגישותם או עניין תיירותי הם בין היתר פיפו, בוואנו, לטיסיה, לשיפשח, ואוליבה.

גם מוצא האגמים הוא בהרי האנדים. אגם פניאנו (lago Fagnano), גובל באזור אושואיה וריו גראנדה. האגם הנסתר (lago Escondido), נמצא כ-57 קילומטר צפונית לעיר.

הקרחונים החשובים ביותר הם המרטיאל (El Martial), ברכס באותו השם, ווינסיגרה (Vinciguerra) שנמצא בנסיגה.

אקלים

במיון שיטת קפן, האקלים באושואיה הוא אקלים ממוזג, לח כל השנה, ובקיץ קר, שם נוסף למזג אוויר זה הוא "קור אוקייאני" או "תת קוטבי אוקיאני". הטמפרטורה הממוצעת השנתית באושואיה היא °C 5.7 מעלות צלזיוס. טמפרטורות גבוהות מ-°C 15 בקיץ או נמוכות מ-°C 8- בחורף הן נדירות בעיר.

דמוגרפיה

שנת מפקדמספר התושבים
19472182
19664470
19705677
198011,443
199129,166
200145,430
200453,762
201056,956

אושואיה היא השנייה בגודלה באי ארץ האש, והתשיעית בגודלה בפטגוניה. מעמד נוסף של העיר הוא בירת הפרובינציה הכי פחות מאוכלסת במדינה.

כלכלה

הענפים העיקריים בכלכלה המקומית הם דיג, גז טבעי, נפט, כבשים ותיירות אקולוגית.

נמל אושואיה נמצא במפרץ אושואיה, באזור הצפוני של תעלת ביגל, גודלו 550 מ' אורך ו-29 מ' רוחב. לנמל מגיעות אוניות תובלה, ספינות מסחריות, תיירותיות, וספינות מחקר. זהו הנמל השני בארגנטינה (אחרי נמל בוואנוס איירס), בכמות המכולות שמגיעות אליו, ובנוסף הוא הדלת היחידה לאנטארקטיקה.

תחבורה

כביש מספר 3 הוא הכביש היבשתי היחיד שעובר באושואיה עד סופו ב"באייה לפטייה". ישנן חברות אוטובוסים פרטיות שמפעילות קו בין אושואיה – טולווין - ריו גראנדה באופן יומיומי.

נמל התעופה הבינלאומי אושואיה-מלבינס ארחנטינס נמצא במרחק של 4 ק"מ מדרום למרכז העיר ומשרת אותה. לנמל מגיעות טיסות ישירות של חברת התעופה הלאומית של ארגנטינה, אארולינאס ארחנטינס, משני נמלי התעופה של בואנוס איירס. זמן הטיסה הוא כ-3 שעות ו-35 דקות. מנמל התעופה אארופארקה חורחה ניוברי מופעלות 1-3 טיסות יומיות, המבוצעות במטוסי בואינג 737-700 או במטוסי בואינג 737-800, ומנמל התעופה אסייסה מופעלת טיסה יומית אחת המבוצעת במטוס רחב גוף מדגם איירבוס A340-300. בנוסף, יש טיסות לערים נוספות בארגנטינה כמו קומודורו ריבדביה, ריו גז'גוס, אל קלפטה וטרלאו, וטיסות עונתיות לסאו פאולו ופונטה ארנס.

תרבות

מוזיאונים

 • המוזיאון הימי וכלא אושואיה: נפתח ב-3 במרץ 1995. הבניין הוכרז כבניין שמור היסטורי לאומי ע"פ החוק של הקונגרס הלאומי באפריל 1997.
 • מוזיאון סוף העולם: הבניין נבנה על ידי מנואל פרננדס באלדס בשנת 1903, ובשנים 1911-1978 תפקד כמטה של הבנק הלאומי "בנקו נאסיון" ונפתח כמוזיאון ב-18 במאי 1979. על אוספיו של המוזיאון נמנית ספריה שלמה על האזור. המוזיאון נתמך על ידי הקרן האניס אשר תורמת רבות לפיתוחו.
 • מוזיאון ז'אמאנה.
 • מוזיאון אקאטושון: מוזיאון ציפורים ויונקים ימיים דרומיים, ואלמנטים שימושיים של הילידים. נמצא 85 קילומטרים ממזרח לאושואייה בחוות הארברטון.
 • אנדרטה לזכר הרוגי מלחמת פוקלנד.

מתקנים

 • בית תרבות "אנריקטה גסטלומנדי" – מופעים, סמינרים וועידות. בנוסף מציע סדנאות וחוגים: תיאטרון, טנגו, ריקודים קלאסיים וספרדים, מוזיקה, ציור, קרמיקה ופיסול.
 • הבית העתיק בבאן: ב"שביל המתיישבים הוותיקים" – נבנה בתחילת המאה ה-20, ועד 1915 היה שייך לבנק הלאומי של ארגנטינה "בנקו ניסיון", הוכרז כ"בית מאתיים השנה" על ידי הרשויות.
 • שביל האומנים, אושואיה
 • מרכז תרבות "אלמאפוורטה" .
 • גלריית אומנות של המוזיאון הימי.
 • יער יאטאנה של קרן טיפוח הטבע: אומנות ותרבות ילידית ביער צעיר של עצי דובדבן פטגוני, נמצא במרכז העיר.

חגים ואירועים

 • 22 בפברואר: יום אנטארקטיה.
 • 2 באפריל: יום העלילות של המאלבינאס, שבתון מחוזי.
 • 26 באפריל: יום המחוז של ארץ האש, אנטארקטיקה ואיי האוקיינוס האטלנטי הדרומי.
 • 1 ביוני: יום השנה של החוקה הפווגינית (המקומית של ארץ האש, פווגיני – אדם ממוצא ארץ האש, מהמילה בספרדית Fuego = אש), שבתון מחוזי.
 • 21 ביוני: חג לאומי של הלילה הארוך ביותר בשנה. הפעילות מתחילה ב-20 לחודש, בחצות ונמשכת כל היממה. למרות שיום זה נחגג משנות ה-70, הוא הוכר כמו חג לאומי רק בשנת 1986.
 • 11 באוקטובר: היום של פטגוניה.
 • 12 באוקטובר: יום השנה של אושואיה.
 • 25 בנובמבר: יום הילידים הפוואגינים - כל השנים מארגנים סעודת ערב של המתיישבים הוותיקים, כדי לזכור לטובה את אלו שתרמו לפיתוח העיר בתקופות הכי קשות.


ערים תאומות

קישורים חיצוניים

ראו אושואיה בוויקישיתוף.

תמונה פנורמית של אושואיה והנמל
תמונה פנורמית של אושואיה
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.