אור-נמו

אור-נמו הוא אחד המלכים השומריים. לפי הכרונולוגיה התיכונה הוא שלט בין השנים 2111-2094 לפני הספירה. הוא היה מייסד שושלת אור 3.

היסטוריה

במהלך מאות שנים במסופוטמיה שלטו אכדים וגותים. מושל העיר ארך אותו-ח'גל מרד בהם בעזרת מושלים שומריים אחרים. בתקופת שלטונו של אותו-ח'גל אור נמו היה מושל של אור. השתמרה כתובת שבה אור נמו מבקש חיים ארוכים לאותו-ח'גל. בסוף אור נמו מרד באותו-ח'גל והפך למלך ארץ שומר ואכד.

כשהוא הפך למלך ארץ שומר ואכד הוא העביר לאור את מרכז השלטון, מה שהפך את אור לעיר המרכזית של מסופוטמיה. הוא נהרג במלחמה נגד עם הגותי לאחר שצבאו נטש אותו. בנו שולגי ירש את השלטון.

מפעל בנייה

אור נמו התחיל את בנייתו של הזיגוראת הגדול של אור, אך נפטר טרם השלמתו (בנו שולגי השלים את הבניה). בזמן חפירות בארך, ביסודות של המקדש נמצא לוח שבו כתוב שאור נמו בנה מקדש לכבוד האליל ננה. לבנים עם חותמת של אור נמו נמצאו בארידו, ניפור ואומה.

ארידו העיר של אל אנכי, עניינה אותו כמרכז דתי וכנמל חשוב. הוא ציווה לחפור תעלה מאור לארידו, התעלה שימשה גם להשקיה וגם לחיבור אור עם המפרץ הפרסי.

בניפור הוא התחיל לשקם את המקדש של האליל אנליל, זה גרם לשיפור יחסים בין אור נמו לבין הכהנים.

אור נמו שיפר את תעלות ההשקיה הקיימות ובנה תעלות חדשות.

פוליטיקה פנימית

אור נמו המשיך בצורת השלטון של האכדים. הוא מינה את המושלים, לעיתים מקרב מקורביו. יוצאים מן הכלל היו אזורים מרוחקים וכן העיר הקדושה ניפור, שם תפקיד אנסי המשיך לעבור בירושה מאב לבן.

אור נמו ארגן מחדש את הצבא. הוא חיבר קודקס חוקים, שנקרא במחקר חוקי אור-נאמו, ממנו נשמר עד ימינו חלק קטן והוא נחשב לעתיק ביותר שנותר.

ראו גם

מלכי שומר
הקודם:
אותו-ח'גל
שושלת אור 3
2111-2094 לפנה"ס
הבא:
שולגי

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.