אורי אבנרי

אורי אבנרי
אורי אבנרי בשנת 2006
לידה כ"ט באלול ה'תרפ"ג
רפובליקת ויימאר בקום , גרמניה
פטירה ט' באלול ה'תשע"ח
ישראלקובץ:Flag of Israel.svg תל אביב-יפו, ישראל
תאריך עלייה 1933
סיעה העולם הזה - כוח חדש, מחנה רדיקלי ישראלי, מחנה של"י
בת זוג רחל אבנרי
חבר הכנסת
תקופת כהונה 22 בנובמבר 1965 - 21 בינואר 1974 (8 שנים ו־8 שבועות)

אוּרִי אַבְנֵרִי (10 בספטמבר 1923, כ"ט באלול ה'תרפ"ג20 באוגוסט 2018, ט' באלול ה'תשע"ח) היה עיתונאי, עורך, סופר, חבר הכנסת ופעיל שמאל רדיקלי ישראלי.

ב-1950 קנה את השבועון "העולם הזה", היה לעורכו הראשי במשך כארבעים שנה, הביא אותו לתפוצה רחבה והפך אותו לשם דבר בעיתונות בישראל. בתקופתו הפך "העולם הזה" לשבועון אנטי-ממסדי, שהתיימר לחשוף פרשיות שחיתות, על ידי פרסום סנסציות, רכילות ועוד, דבר יוצא דופן בישראל של אותם ימים.

ב-1965 הקים והנהיג את תנועת "העולם הזה - כוח חדש", והיה חבר הכנסת מטעמה בכנסות השישית והשביעית. לאחר מכן היה שותף להקמת מחנה של"י, וחבר כנסת מטעמה בכנסת התשיעית. היה שותף גם להקמת "הרשימה המתקדמת לשלום" והתנועה החוץ-פרלמנטרית "גוש שלום".

במסגרת פעילותו הפוליטית עסק בנושא זכויות האדם, נלחם נגד מה שנראה בעיניו ככפייה דתית, נגד אפליה עדתית, למען שוויון זכויות לערביי ישראל ולמען שלום והשתלבות של ישראל ב"מרחב השמי".

שנותיו הראשונות

נולד בשם הלמוט אוסטרמןגרמנית: Helmut Ostermann) להילדה (חולדה) לבית אנגלשטיין ולאלפרד (אהרון), בנקאי בעיירה בֵקום שבקרבת מינסטר, במחוז וסטפאליה שבגרמניה, כבן הזקונים מבין ארבעה ילדים למשפחה יהודית-גרמנית אמידה וגדל בהנובר. בילדותו למד בבית הספר יחד עם רודולף אוגשטיין, לימים בעליו של השבועון המצליח "דר שפיגל". השניים חידשו את קשריהם בשנות ה-50. כעשרה חודשים לאחר עליית הנאצים לשלטון, בנובמבר 1933, עלה לארץ ישראל עם משפחתו. אביו, איבד את כל הונו בארץ בתוך שנה בעסקאות כושלות, פתח בתל אביב מכבסה שהפעלתה הייתה כרוכה בעבודה קשה ובפרנסה מועטה, ובה עבדה גם אמו.

אָחִיו ורנר, ששירת ביחידת הקומנדו 51 במסגרת הצבא הבריטי, נהרג במלחמת העולם השנייה במהלך המערכה לכיבוש אתיופיה, ולזכרו נבחר שם המשפחה אבנרי.[1] עם הגיעו לארץ אימץ אבנרי את השם יוסף, על שם סבו,[2] ומאוחר יותר את השם אריאל, ולבסוף בחר באורי.

עקב המצב הכלכלי הקשה עזב אבנרי את הלימודים בגיל 14, עם סיום כיתה ז' בבית הספר לבנים "אחד העם", והחל לעבוד. תחילה עבד כטכנאי רדיו, ואחר כך כפקיד במשרד עורכי דין, במשרד החקירות של דוד תדהר, במחלקת העבודה של "התאחדות בעלי התעשייה בארץ-ישראל", ובמערכת העיתון הכלכלי-רוויזיוניסטי "פלניוס". את השכלתו רכש באופן אוטודידקטי מקריאת ספרים.

נעוריו ופעילותו הפוליטית המוקדמת

לדבריו, בגיל 15 הצטרף לאצ"ל לפלוגה ז' בפיקודו של האדריכל אביאל כץ,[3] וב-1941 עזב את הארגון.[4] על פעילותו באצ"ל אמר: "הפצתי כרוזים בימים שהאצ"ל חיסל המון אנשים ובעיקר ערבים. חברי הארגון שמו פצצות בשווקים, ביפו, בחיפה, ועשרות נשים וילדים נהרגו ואני תמכתי בזה, אחרת לא הייתי נשאר באצ"ל. הצטרפתי לארגון בתגובה ישירה על תליית שלמה בן-יוסף, שהוא ושניים מחבריו הטילו רימון על אוטובוס ערבי שהיו בו נשים וילדים. הרימון לא התפוצץ. אני לא יכול ולא רוצה לטעון שלא תמכתי בזה".[5] הוא טען כי היה זה הדבר הנכון להצטרף לארגון, כפי שהיה זה לא פחות נכון לעזוב אותו.

הוא היה מזכירו של אריה אלטמן, יושב ראש הצ"ח (ההסתדרות הציונית החדשה, שהוקמה על ידי הרוויזיוניסטים שפרשו מההסתדרות הציונית העולמית), חבר בוועדת התרבות של הצ"ח,[6] כתב (והמשיך לכתוב גם לאחר פרישתו מהאצ"ל) בביטאון "ברית הציונים הרוויזיוניסטים" "המשקיף"[7] ובדו-שבועון הרוויזיוניסטי של יעקב וינשל "החברה", ונשא הרצאות במועדון הצ"ח בתל אביב.[8] יעקב יצחקי ("אלכס"), אז חבר "המחנות הלאומיים" ולימים טכנאי השידור של "קול המחתרת העברית", סיפר כי באותה תקופה הגיע לאחת ההרצאות של אבנרי יחד עם אביו, וכי גם הוא וגם אביו הוקסמו מיכולותיו של יוסף אוסטרמן הצעיר (אבנרי) לנתח את המצב הפוליטי הבינלאומי ואת מקומם של היהודים בקלחת, והוסיף כי עקב התרשמותו הרבה מכך נותר אירוע זה חרות בזיכרונו מאז.[9]

ממאמרים שפרסם בשנות ה-40 המוקדמות בדו-שבועון "החברה", מייסודו של יעקב וינשל, ניתן ללמוד כי השקפתו בתקופה זו נטתה לשילוב בין כנעניות לפשיזם ופולקיזם. במאמריו הבהיר כי הוא שואף לעצב מחדש את "העם העברי" על ידי טיהורו מכל "המעצורים הנפשיים" המפריעים לו וסילוק כל "התסביכים הגלותיים" שבקרבו, סילוק שיוביל לדידו לשינוי מבנה הגוף הלאומי ול"תקומתו המפוארת" של "הגזע העברי העתיק והצעיר לנצח", שישליט את "האדנות העברית החדשה" במרחב כולו.[10] במאמר שפרסם בספטמבר 1941 תחת הכותרת "התעמולה המודרנית", הבהיר כי הוא רואה את תפקידו העיקרי ביצירת תעמולה שתחדיר את המיתוס העברי לשכבות רחבות באוכלוסייה בארץ, זאת תוך שהוא מתאר ומשבח את יכולותיה של התעמולה הנאצית, הבזה ומפוררת את "הקליפות הזרות של הרכרוכיות הבורגנית הליברלית, התרבות והציוויליזציה, המחשבה והרציונליזם", להקים מחדש לתחייה את הגרמנים הקדמונים, הטבטונים, על כוחותיהם הטבעיים, שהוסיפו "עוצמה אדירה לזוהר הנאצי". הוא תבע ליישם זאת גם אל מול תושבי הארץ, כדי לעזור להם ב"מהפכה הפסיכולוגית", שמבחינתו היא שלב הכרחי ב"התחדשות הגזעית של העם העברי", שתוביל להתעוררות ההמון, ותתבטא באיבוד האינדיבידואליות של חבריו, וב"טמיעה גמורה בהמון האדיר, הרותח, חסר הגבולות", מה שיוביל לדידו לטיהור העם העברי מתסביכיו ומהמעצורים הנפשיים שדבקו בו בגלות.

כחודש לאחר מכן פרסם מאמר נוסף בדו-שבועון, תחת הכותרת "בין יהודיות לעבריות", בו יצא נגד המיתוסים הדתיים שרווחו בעולם, ולמען המיתוסים הגזעיים-מדיניים שהחלו לצבור פופולריות בעולם החדש, כשהוא טוען כי האומות האירופיות "אינן מוצאות יותר סיפוק בפולחן הרוחני של כנסיות למיניהן ובמוסר הרכרוכיות שלהן", ועל כן הן מייצרות לעצמן מיתוס חדש, הוא המיתוס המדיני, הדומה לדידו "בכל המובנים" לאמונות המקוריות של הקולקטיבים הללו מימי העולם העתיק. היטמעותו של מיתוס זה, לטענתו, מעלה "מוסר גיבורים גאה" ומפריח את "פולחן הקורבנות העתיקים", המביאים יחדיו ליצירתה של אומה, גזע, ומנהיג לאומי "המסמל את מושג הגבורה והאחדות הלאומית". אבנרי המשיך וטען כי גם בקרב היהודים "מתעוררת הקריאה הגדולה, התמרדות הדם העברי", המתקומם נגד מעמדו כדת, ודורש את "מחיקת פרק היהדות מלוחות הפלדה של הגזע העברי" ואת היוולדותו של "הגזע העברי".[11]

ב-1944 הוציא, כ"מנהל קומיסריון התעמולה" של מרכז הצ"ח בישראל, שני גיליונות של ירחון רעיוני פנימי בשם "במאבק", שמטרותיו המוצהרות היו להסביר את הקו המדיני של מרכז הצ"ח בארץ, לגבש את האחדות הרעיונית של התנועה על בסיס דיון חופשי בין הדעות השונות, ולהדריך את התועמלן הלאומי בכל ענפי התעמולה ובכל השטחים הרעיוניים.[12]

ב-1946 היה מעורב בהקמת קבוצה בסגנון הכנענים,[13] ששמה היה "ארץ-ישראל הצעירה" אך נודעה בשם "במאבק" על שם ביטאונה, שאבנרי היה עורכו. בקבוצה זו היו חברים גם עמוס אילון, מיכאל אלמז, ונחום זולוטוב, שגם אייר את כתב העת. הביטאון הופיע ארבע פעמים בלבד במהלך 1946–1947, אך הצליח לעורר הדים ביישוב. הגיליון האחרון של "במאבק", שהתפרסם ביום קבלת ההמלצה של ועדת אונסקו"פ על תוכנית החלוקה, יצא נגד התוכנית, והזהיר שזו עלולה להביא למלחמה גדולה ולשפיכות דמים בהתנגשות בקנה מידה היסטורי בין האומה העברית והאומה הערבית.

כמה שבועות לפני קבלת ההמלצה של ועדת אונסקו"פ על תוכנית החלוקה, פרסם את החוברת "מלחמה או שלום במרחב השמי", בהוצאת "המחלקה המדינית של חוגי ארץ-ישראל הצעירה",[14] בה שרטט את תוכניתו ה"כנענית" ל"מרחב שמי" מאוחד, במסגרתו תהווה המדינה העברית כוח מהפכני שישפיע באופן חיובי על כל האזור, ויעזור בשחרור עמי האזור מנוכחותו והשפעתו של האימפריאליזם האנגלו-אמריקאי.[15]

בפברואר 1948 פורסמה החוברת "מהתגוננות למלחמה – לקראת מלחמה כוללת: קובץ למחשבה מלחמתית", בעריכתם של אבנרי, בנימין ישראלי וד"ר שאול לוין, ובהוצאת "הליגה העברית למלחמה כוללת". בחוברת הציעו העורכים "לפורר את החזית הערבית מבפנים, להביא לכלל התנגשות מהפכנית גלויה בין המשטר הערבי הקיים לבין הכוחות הערביים החותרים לקראת התחדשות לאומית וסוציאלית, ליצור ברית לאומית ומעמדית בין כוחות ערביים אלה לבין האומה העברית החדשה, ולבנות על ברית שמית זו את ההסדר היציב שיבטיח את שלומו וחירותו של המרחב ואת מילוי מטרותינו הלאומיות". בנוסף טענו כי "אסור לנו לסתור את האידיאלים של הלאומיות הערבית", אלא "להוכיח כי אידיאלים לאומיים אלה קשורים באידיאלים הלאומיים שלנו, ולהצביע על דרך מעשית להגשמתם המשותפת", באמצעות "יצירת שכבה רחבה של ערבים אשר מעמדם האישי יהיה מותנה בניצחון עברי", ובאמצעות איחוד עתידי של המרחב השמי במסגרת קונפדרטיבית גדולה.

לטענתו של יעקב שביט, רעיונות "המרחב השמי", בהם דגל אבנרי בתקופה זו, היוו המשך ישיר לרעיונות שבהם דגל בתחילת שנות הארבעים: "העולם העברי" הפך ל"מרחב השמי", ו"התודעה הלאומית העברית" הפכה לרק נדבך אחד, אם כי מוביל ודומיננטי, בתוך "תודעה שמית" רחבה יותר. כמו כן, טען שביט, ניכרת ההשפעה של הגאופוליטיקה מבית מדרשם של פרידריך ראצל וקארל האוסהופר, מפתחי רעיון "מרחב המחיה", על סגנונו באותה תקופה. בשניהם מצא שביט את התחושה העצמית של מעצמה של התחדשות וקדמה, הרוצה להשיג שליטה מרחבית, ובעלת תודעה של "שליחות עולמית".[16]

שירותו הצבאי ותחילת דרכו העיתונאית

עם פרוץ מלחמת העצמאות הצטרף לחי"ש של "ההגנה", ושירת בסיירת (בלשון אותם ימים – פלוגת הקומנדו) של חטיבת גבעתישועלי שמשון, תחת פיקודו של אריה שפק. אבנרי השתתף בעשרות קרבות, בין השאר במבצע נחשון (בכיבוש דיר מוחיסין), במבצע מכבי (בכיבוש אל קובאב), בניסיון כיבוש משטרת עיראק סווידאן, במבצע פלשת (ניסיון בלימת המצרים וניסיון כיבוש איסדוד), במבצע אנ-פאר, במערכה על נגבה, בקרבות על משלט עיבדיס, בקרבות בית עפה, במבצע מוות לפולש ובמבצע יואב (בכיבוש משלטי חוליקאת).[17] לאחר קורס מפקדים קרביים, מונה אבנרי בנובמבר 1948 למפקד כיתה בפלוגה ג' של גדוד 54 של גבעתי (שפלוגה ב' שלו הייתה פלוגת "שועלי שמשון" בה היה חבר). הכיתה עליה פיקד הורכבה כולה מאנשי גח"ל, מתנדבים מחוץ לארץ שהשפה העברית ותנאי הארץ היו זרים להם. אבנרי נפצע קשה בבטנו ובזרועו ב-8 בדצמבר 1948 במשלט במרחק 300 מטר מהכוחות המצרים בעיראק אל-מנשייה, פציעה שהובילה לכריתת קטע ממעיו, לאשפוזו בבית חולים במשך כחמישה שבועות, ולאחר מכן, לשיכונו בבית ההבראה בגבעת ברנר.

השיר הקשור בשועלי שמשון הוא "שיר השועלים", המוכר יותר כשיר שועלי שמשון, מילות השיר נכתבו על ידי אבנרי, והוא הולחן בידי מרדכי זעירא.[18] על פי עדותו, כתב אבנרי את השיר בעיפרון על פיסת נייר בבת אחת ביולי 1948 לאור פנסי הג'יפ, בהיותו בכפר ג'אלדיה, כאשר ביקר, הופיע וניגן ביחידתו המלחין והפזמונאי מרדכי זעירא, שלו גם נתן את הפתק עם המילים כדי שילחינן. על פי אבנרי, לקח לזעירא שלושה חודשים כדי לכתוב את הלחן. בדיעבד, אמר אבנרי כי הוא מתבייש במילים שכתב, וסיפר כי כתב אותן זמן קצר לאחר טראומת הלחימה בקרב על גבעה 105 ליד קיבוץ נגבה, שהיה עבורו הקרב הקשה במלחמה.[5]

בתום המלחמה כינס אבנרי את חוויות המלחמה שלו בספר "בשדות פלשת – 1948", אליו כונסו הרשימות שכתב כחייל בפלוגת "שועלי שמשון" לפני הקרבות ולאחריהם ולעיתים תוך כדי קרב, ופורסמו במהלך המלחמה מדי שבוע בעיתון הערב של "הארץ", "יום יום", בהמשך להצעתו של ידידו בנימין תמוז שאמר לו: "תכתוב לנו מפעם לפעם". הספר זכה להצלחה חסרת תקדים, ותוך זמן קצר הודפסו עשר מהדורות. ספר זה הפך את אבנרי לחביב הקהל, ובמשך כשנה זכה לביקורות נלהבות ולגילויי חיבה. לדברי אבנרי, בעת שישב באוטובוס האזין לשני נערים שישבו מאחוריו ודיברו בהתלהבות על "בשדות פלשת", וניכר היה שהם מקנאים בגיבוריו. אחד הנערים אמר בעצב כי חבל שפספס את המלחמה בכמה חודשים. אבנרי, שכתב את הספר לדבריו לא כדי לפאר את המלחמה או לטשטש את זוועותיה, הבין כי המסר שלו לא הובן והחליט לכתוב את הספר "הצד השני של המטבע", שהוא ספר אנטי מלחמתי המתאר את הצדדים המכוערים של המלחמה ובו ביקורת קשה על הפוליטיקאים. תוך זמן קצר הפך אבנרי מחביב הקהל ליעד לביקורת ולהסתה.[19][20][21] פרסום הספר נאסר אחרי הופעת המהדורה הראשונה, אך הוא יצא שוב ב-1976 וב-1990.

כבר בתחילת שנות ה-40 פרסם אבנרי מאמרים בדו-שבועון הרוויזיוניסטי "החברה", בביטאון הציונים הכלליים, "הבוקר", ובביטאון ברית הציונים הרוויזיוניסטים, "המשקיף". כמו כן, עבד גם בשבועון "עולם האשה" ובמערכת העיתון הכלכלי-רוויזיוניסטי "פלניוס". בעת ששהה בבית ההבראה בגבעת ברנר, הציע לו עורך עיתון "הארץ" גרשום שוקן לעבוד בעיתונו לכשישתחרר ככותב מאמרי המערכת הראשיים של עיתונו, כששוקן כבר הכיר את כתיבתו של אבנרי מפרסומיו בעיתון הערב של "הארץ" בימי המלחמה. עוד לפני המלחמה כתב לשוקן וביקש להתקבל לעבודה אצלו בעיתון "הארץ", על רקע התקופה בה "הארץ" היה אחד משלושת העיתונים החשובים ביישוב, לצד "דבר" ו"הבוקר", והיחיד מביניהם שלא היה ביטאון מפלגתי, אך הדבר לא הבשיל. לכן, לא העז אבנרי לסרב להצעת שוקן להגשים את חלומו. אבנרי היה לכתב בעיתון במשך כשנה (19491950), שהייתה רוויה בחיכוכים בינו לבין עורכו הראשי, עד שלבסוף נפרדו דרכיהם.[22] לפי אבנרי, טרם עזיבתו את "הארץ" תכנן שוקן להוציא שבועון שאמור היה להיקרא "פנים". התכנון היה שאבנרי יעבוד עם צלם המערכת פול גולדמן, ויכין כתבות לדוגמה בתור "פיילוט". אבנרי וגולדמן אכן הכינו שורה של כתבות לדוגמה, אך העיתון לא יצא לאור.

פעילותו הפוליטית

תחילת מעורבותו הפוליטית לאחר קום המדינה

בשנת 1951 התחוללה שביתת הימאים, שלוותה באירועים אלימים ובהפעלת המשטרה, פלוגות הפועל וצה"ל (באמצעות ניסיון לגייס את מנהיגי השובתים לשירות מילואים) לשם שבירת השביתה. "העולם הזה" סיקר בהרחבה את השביתה, העלה אותה לראש הנושאים שעסק בהם ותמך במאבק השובתים. אבנרי עצמו חתם, לצד יצחק שדה, חיים גורי, חיים חפר, אבא קובנר ואחרים על עצומת תמיכה בימאים השובתים תחת הכותרת "קריאת אחים לימאים", ובה התביעה להכיר בנציגות הנבחרת של הימאים ובדרישתם להתנתק ממועצת פועלי חיפה ולהקים איגוד ימאים עצמאי,[23] אבנרי אף נעצר, לצד בומבה צור, על הדבקת כרוזים של העצומה על גבי קירות קולנוע מוגרבי בתל אביב, ונקנס בסכום סמלי של לירה ישראלית אחת.[24]

בשנת 1953 היה אבנרי שותף להקמת הוועד למען גולי אבו גוש, יחד עם עמוס קינן, ר' בנימין, ערי ז'בוטינסקי, ראובן גרינברג ואחרים,[25] שנועד לעזור להשיב חלק מתושבי הכפר שגורשו ממנו במהלך מלחמת העצמאות, למרות עזרתם ללוחמים הציונים.

באותה שנה הותקפו באישון לילה עורכי "העולם הזה", אבנרי ושלום כהן, על ידי ארבעה אלמונים ביציאתם ממערכת העיתון, שברו לאבנרי שתיים מאצבעות ידו הימנית, ופגעו בכהן בראשו,[26] זאת כשנה לאחר הטלת פצצה במערכת העיתון,[27] שיוחסה מאוחר יותר ל"מחתרת צריפין". אבנרי העריך אז שהיה קשר בין תקיפתו ובין הביקורת שמתח העיתון על טבח קיביה,[28] ובמכתב לפנחס לבון קבע כי מאחורי התקיפה עמד הש"ב. לפי ספרם של יוסי מלמן ודן רביב, "מרגלים לא מושלמים", הרקע להתנפלות היה קשור למשפחת דיין, וזאת בשל "קשרים מסוימים שנוצרו למורת רוחם של בני המשפחה בין יעל דיין לעורך הראשי".[29]

בהמשך אותה שנה, כתב מעל דפי שבועונו מכתב פתוח לראש הממשלה ושר הביטחון דוד בן-גוריון, ובתוכו הפציר בו להכיר באופן רשמי וממלכתי ביוצאי האצ"ל ולח"י, בנכיהם ובנופליהם, ולהעניק ליוצאי מחתרות אלה הנצחה וזכויות שוות לאלו של יוצאי "ההגנה", בטענו כי בגבורתם ובתרומתם היו שווים לאנשי "ההגנה", וכי יהיה זה סיום הולם לסכסוך הפנימי, ויאפשר ליצור מסורת שלמה, רצופה ואחידה של לחימה עברית הכוללת את כולם.[30]

בשנת 1954, במהלך "משפט קסטנר", פרסם "העולם הזה" כתבות ומאמרים מאת אורי אבנרי, ששיקפו את אמונתו של אבנרי כי המשפט מוכיח שהשלטון במדינת ישראל נמצא בידי עסקנים ולא בידי אלה שהיו ראויים לו באמת: אנשי "דור תש"ח", שהקיזו דמם בשדות הקרב של מלחמת העצמאות. "העולם הזה" הפך בעת המשפט לשופרו של שמואל תמיר, סניגורו של הנאשם, מלכיאל גרינוולד, וידידו של אבנרי באותם ימים, ידידות שהפכה ברבות השנים לאיבה הדדית.

בשנת 1955 ניהלו אבנרי ו"העולם הזה" מערכה נגד שלטונו הסמכותי של ראש עיריית חיפה אבא חושי, שאותו האשים העיתון בהטלת אימה ובמעשי שחיתות, בסדרת כתבות בה כונתה חיפה בשבועון בשם "חושיסטאן", זמן קצר לאחר מכן הונחו לבנות חבלה במערכת העיתון,[31] שהתגלו לפני שאירע דבר, ופוצץ בית הדפוס בו נדפס העיתון.[32] אבנרי קשר בין פעילותו העיתונאית וחשיפותיו של "העולם הזה" לבין ניסיונות החבלה נגדו, והאשים את הש"ב ושלטון מפא"י באחריות למעשה.

"העולם הזה" צבר פופולריות רבה בישראל וזכה לתפוצה גבוהה באותה תקופה, על אף היותו כלי ביטוי אנטי ממסדי קיצוני. השבועון היה לצנינים בעיני הממסד של מפא"י באותם הימים, וכונה בפיהם "השבועון המסוים". ראש הש"ב, איסר הראל, שחשש כי השבועון מהווה מקור להסתה חתרנית, החליט לממן בשנת 1956 מתקציב שירותי הביטחון הוצאה לאור של שבועון מתחרה, בשם "רימון", הראל קיווה ששבועון זה יגרום לנטישת קוראים של "העולם הזה" ונדידתם ל"רימון", אך "רימון" לא שרד יותר משנתיים.

תנועת הפעולה השמית

בשנת 1956, על רקע מלחמת סיני, הקים ביחד עם נתן ילין מור, בועז עברון, עמוס קינן ואחרים את "הפעולה השמית" (שבתחילה דבק בה השם "מחתרת קפה הרלינגר", על שם בית הקפה בו נפגשו חבריה), תנועה רעיונית שדגלה בהשתלבות מדינית של מדינת ישראל עם שכנותיה הערביות ב"מרחב השמי". ב-1957 פרסם אבנרי בעיתונו תוכנית שלום, ברוח התנועה, בשם "איחוד הירדן", בה קרא להקים מדינה פלסטינית בשטחי הגדה המערבית ורצועת עזה, שתקיים קשרי פדרציה עם מדינת ישראל. ב-1958 פרסמה התנועה מניפסט בן למעלה ממאה סעיפים, המסכם את תפיסת עולמה בשם "המנשר העברי – עקרונות הפעולה השמית". התנועה האמינה כי במרחב המזרח-תיכוני קיים לאום/גזע משותף, הוא הלאום/גזע השמי, תחתיו קיימות תתי-קבוצות כמו הלאומים העברי והערבי. מבחינתם על הלאום השמי להתאחד במסגרת קונפדרטיבית. התנועה שאפה לכך שישראל תצטרף ל"מדינות הבלתי-מזדהות", ותשתף פעולה עם ג'ווהרלל נהרו ויוסיפ ברוז טיטו הבלתי-מזדהים ("הנייטרלים"), בהם ראתה את עמודי התווך של העולם הנייטרלי, במאבק כנגד האימפריאליזם המערבי והסובייטי. התנועה הכירה עקרונית בזכות השיבה של הפליטים הפלסטינים, והאמינה שעל ישראל לנקוט מיד ביוזמה פעילה לפתרון חלקי של בעיית הפליטים, תוך התחשבות ב"שיקולים הביטחוניים" של ישראל. התנועה קראה לבטל את כל החוקים והמנהגים המפלים כלפי המיעוט הערבי במדינה (כולל הממשל הצבאי), לבטל את "חוק השבות", ולהקים מדינה פלסטינית ברצועת עזה והגדה המערבית, שתהיה קשורה בפדרציה עם מדינת ישראל, ובכך תהווה למעשה איחוד של ארץ ישראל הדו-לאומית בגבולותיה ההיסטוריים.[33]

עם פרוץ "אירועי ואדי סאליב", הביעו אבנרי ו"הפעולה השמית" תמיכה בדוד בן הרוש, טענו שמעצרו לא היה מוצדק, ותבעו לשחררו. הם הבהירו כי אם יישאר במעצר והדרך היחידה לשחררו תהיה באמצעות היבחרותו לכנסת, יהיו מוכנים להעמידו בראשות רשימתם בבחירות לכנסת הרביעית.[34] "הפעולה השמית" שאפה לרוץ בבחירות לכנסת הרביעית במסגרת חזית משותפת עם תנועות נוספות, ולשם כך פנתה למספר תנועות, כגון "המשטר החדש" של שמואל תמיר וערי ז'בוטינסקי, המפלגה הלאומית הספרדית בראשות שלמה כהן-צידון, תנועת ליכוד יוצאי צפון אפריקה של דוד בן הרוש ותנועת הכוח השלישי של עו"ד מרדכי שטיין, אך כל ניסיונותיה לאיחוד עם תנועות נוספות עלו בתוהו, ולכן החליטו חבריה שלא לרוץ בבחירות.[35]

ב-1960 הקימו חברי "הפעולה השמית" את "הועד הישראלי למען אלג'יריה חופשית" (בו היו חברים גם חברי הכנסת משה סנה ותופיק טובי, שלמה כהן-צידון ואחרים), שתמך באנשי החזית הלאומית לשחרור אלג'יריה (FLN) בלחימתם בכיבוש הצרפתי של הארץ במסגרת מלחמת העצמאות של אלג'יריה, הביע התנגדות מוחלטת לקו הרשמי של ממשלת ישראל, שתמכה בצרפת והתנגדה לעצמאות אלג'יריה, וטען כי זהו אינטרס ישראלי כמו גם אינטרס יהודי-אלג'יראי לתמוך במאבק ה-FLN.[36]

ב-1963 היו שותפים אבנרי ו"הפעולה השמית", לצד מק"י, אל-ארד וחוגים נוספים, להקמת "הועד היהודי-ערבי לביטול הממשל הצבאי", שיחד עם מפ"ם, מק"י, אחדות העבודה, המפלגה הליברלית וחירות, ניסה לשנות את המדיניות הקיימת כלפי אזרחי ישראל הערבים.[37][38] "הפעולה השמית" הוציאה דו-שבועון בשם "אתגר", שעורכו היה נתן ילין מור, ויצא בין השנים 1960 ל-1968.[39]

העולם הזה - כוח חדש

בשנת 1965, בתגובה לחקיקת חוק איסור לשון הרע, ומתוך מחשבה כי האפשרות היחידה לפרסם מאמרים וכתבות בשבועון "העולם הזה" באופן חופשי, ולהמשיך בקיומו לאחר חקיקת החוק, היא להפוך את עורכיו לחברי כנסת, כך שיזכו בחסינות פרלמנטרית, הקים יחד עם עורך המשנה שלום כהן, אמנון זכרוני ואחרים, רשימה בשם "העולם הזה - כוח חדש", שרצה בבחירות לכנסת השישית עם מצע בעל שמונה עקרונות: הבטחת חופש הפרט בישראל, שחרור ממה שנראה בעיניהם ככפייה דתית בישראל, שבירת השעבוד למנגנון, חיסול האפליה העדתית, שוויון זכויות לערביי ישראל, מבצע שלום ישראלי במרחב, החזרת העצמאות המדינית לישראל, ומתן חסינות לדוברי אמת.[40] בבחירות נבחר אבנרי לכנסת לבדו.[41]

במליאה הראשונה של הכנסת השישית היה אבנרי בין 11 חברי הכנסת שהחליטו להימנע בהצבעה על בחירתו של קדיש לוז ליושב ראש הכנסת, משום שחשב שיש למנוע מצב בו שלוש המשרות הייצוגיות החשובות במדינה – נשיא המדינה, ראש הממשלה ויו"ר הכנסת, מרוכזות בידי מפלגה אחת (במקרה הזה מפא"י), והציע למנות במקומו חבר כנסת ערבי.[42]

נוסף על חברותו בכנסת, כיהן בכנסת השישית בוועדת הכלכלה ובוועדת השירותים הציבוריים.[43]

כחבר כנסת המשיך להיאבק נגד חוק איסור לשון הרע,[44] נגד מה שנראה בעיניו ככפייה דתית ולמען תחבורה ציבורית בשבת,[45] למען גיוס בני ישיבות,[46] לביטול חוק השבות (בתבעו לבטל את ההענקה האוטומטית של אזרחות לכל מהגר יהודי לארץ, ואת האפליה הקיימת בגינה לדידו במדיניות ההתאזרחות בין אנשים מדתות, מוצאים ועדות שונות),[47] למען מדיניות שלום ישראלית,[48] נגד השחיתות ומכירת המשחקים בכדורגל בישראל (תוך תביעתו להקים משרד ספורט בישראל שידאג להשליט סדר בנושא),[49] למען פירוק קופות החולים בישראל, הלאמתן, והנהגת ביטוח בריאות ממלכתי חינם,[50] ולפירוז המזרח התיכון מנשק גרעיני.[51]

אבנרי תמך במלחמת ששת הימים, ומיד עם סיומה הציע להגשים את חזונו מימיו בתנועת "הפעולה השמית" – להקים מדינה פלסטינית עצמאית בשטחים הכבושים של רצועת עזה והגדה המערבית, שתהיה קשורה בקשרי פדרציה עם מדינת ישראל. בהצעתו הוא ראה את הדרך היחידה שגם תשמור על אחדותה של הארץ וגם תשיג את השלום, ודרך טובה יותר מדרך "החזרת השטחים", שתהפוך את ישראל מחדש ל"מדינת גטו", כלשונו, ומדרך "סיפוח השטחים", שתהפוך את ישראל ל"מדינה דו-לאומית בה יהיה תוך דור אחד רוב ערבי".[52] לצד זאת, הצביע בעד סיפוח מזרח ירושלים לישראל.[53] אבנרי יצא נגד ההתנחלות בשטחים שנכבשו, שלדעתו היא "הכרזת מלחמה על העולם הערבי ועל העם הפלסטיני",[54] והוסיף וטען כי יוזמות התנחלות של בודדים (דוגמת עליית משה לוינגר וחבריו לחברון בערב פסח 1968) הן ניסיון לקבוע עובדות בשטח ולאלץ את הממשלה להשלים עם סיפוח השטחים.[55]

בדצמבר היה שותף, לצד אישים כנתן ילין-מור, עמוס קינן, אהרן כהן, פעילים ערבים ממזרח ירושלים, ואחרים, להקמת "התנועה למען פדרציה ישראלית-פלסטינית" ששאפה לממש את החזון בו החזיק אבנרי בדבר הקמת מדינה פלסטינית בשטחי רצועת עזה והגדה המערבית, שתהיה בקשרי פדרציה עם מדינת ישראל,[56] את ירושלים המאוחדת ראו חברי הקבוצה כחלק אינטגרלי ממדינת ישראל, שיש להשאיר תחת ריבונותה גם במקרה של יצירת פדרציה ישראלית-פלסטינית, תוך הענקת שוויון זכויות לערביי העיר. ברוח זו, הציע אבנרי להחליף את המנון מדינת ישראל, "התקווה", ב"ירושלים של זהב".[57]

לקראת הבחירות לכנסת השביעית בשנת 1969, שקלו אבנרי ומפלגתו להתמודד במסגרת רשימה משותפת עם מק"י בראשות שמואל מיקוניס ומשה סנה, "ברית השמאל הציוני סוציאליסטי" של יעקב ריפתין, "רשימת השלום" בראשות גדי יציב ונתן ילין-מור, אנשי "שי"ח" כגון רן כהן ויוסי אמיתי, ופרופסורים, אנשי רוח ואחרים כגון יהושע בר-הלל ועמוס קינן. בסופו של דבר הוחלט נגד ריצה משותפת, כיוון שאבנרי וחבריו הסתייגו מחבירה משותפת עם מפלגות שמאל ומפלגות קומוניסטיות, חבירה שלדעתם הייתה פוגעת בזהותה העצמית של המפלגה כמפלגה ש"אינה ימין ואינה שמאל", קושרת אותה באופן מובהק לחוגים קומוניסטים, ומבריחה בוחרים פוטנציאליים.[58] בבחירות נבחר אבנרי שוב, כשהפעם זכתה רשימתו בשני מנדטים; במנדט השני זכה עורך המשנה שלום כהן.

נוסף על חברותו בכנסת, כיהן אבנרי בכנסת השביעית בוועדת הכלכלה ובוועדת הפנים. באותה קדנציה קרע חברו לסיעה, שלום כהן, את תעודת הזהות שלו במחאה על החלטת הממשלה להמשיך בציון סעיף הלאום בתעודת הזהות. בדיון שלאחר המעשה, בו הוצאה הודעת גינוי חריפה על מעשהו של חברו לסיעה, היה אבנרי לחבר הכנסת הראשון בתולדותיה של הכנסת שהוצא בכוח מן המליאה על ידי הסדרנים, זאת לאחר קריאות ביניים חוזרות ונשנות שלו שהפריעו להודעת הגינוי, וסירובו לצאת מן האולם לאחר שנדרש לעשות כן.[59] בהיותו חבר הכנסת השביעית, הודה בראיון עמו לשבועון הסטודנטים של אוניברסיטת תל אביב כי התנסה בסוגים שונים של סמים, "מחשיש ועד LSD".[60]

אבנרי המשיך לתבוע מהממשלה לחתור לשלום, במיוחד עם המצרים ועם הפלסטינים, תוך שלילת אש"ף ופת"ח.[61] באפריל 1970 ביקר אבנרי בחריפות את ראש הממשלה גולדה מאיר, על שסירבה לבקשתו של יו"ר ההסתדרות הציונית העולמית לשעבר, נחום גולדמן, לאפשר לו להיענות להזמנתו של נשיא מצרים גמאל עבד אל נאצר להיפגש עמו בקהיר בניסיון להניע יוזמת שלום עם ישראל. אבנרי טען כי הממשלה והנצים בישראל עשו הכל כדי לפוצץ את פגישת גולדמן-נאצר, ולרצוח את היוזמה הזו, מאחר שהממשלה הכירה ברצינותה. עוד הטיח בכנסת כי חברי הממשלה רוצים רק בסיפוח ולא בשלום, וכי חשוב להם יותר השלום בין חברי הקואליציה מנחם בגין וגולדה מאיר, מאשר בין ישראל ומצרים.[62] חודשיים לאחר מכן קרא לממשלה לאמץ את תוכנית רוג'רס השנייה לשלום בין ישראל ומצרים.[63] כשבוע מכניסתה לתוקף של שביתת הנשק בין ישראל למצרים, בתום מלחמת ההתשה, כחלק מתוכנית רוג'רס, תבע מהממשלה שלא לנסות להיתלות בהזזת טילי נ"מ מצד המצרים כדי להכשיל את השיחות לשלום, שממילא לא רצתה ישראל להיכנס אליהן.[64] לאחר שסאדאת העביר לשליח האו"ם, גונאר יארינג, ב-1971, מסמך בו פירט את תנאי השלום המצריים, קרא אבנרי לממשלה להיכנס למשא ומתן עם מצרים.

אבנרי המשיך להיאבק בכנסת למען הפרדת הדת מהמדינה ולמען הכרה ביהדות הרפורמית כעדה דתית בעלת זכויות מלאות, שגיוריה מוכרים באופן מלא בישראל,[65] כמו גם למען הנהגת נישואין וגירושין אזרחיים בישראל[66] וגיוס בני ישיבות ובנות דתיות לצה"ל.[67] כמו כן, ניסה להיאבק למען איכות הסביבה, בתבעו להקים משרד להגנה על הסביבה, שיוכל לעכב תהליכים ומעשים המביאים לידי פגיעה בסביבה, תוך דאגה לטוהר הים והאוויר, והגנה על בריאות הציבור.[68] בנוסף היה שותף להפגנות, לתהלוכות השיבה ולתביעה להשיב את עקורי איקרית ובירעם לכפריהם.[69]

במהלך חברותם בכנסת, התערערו יחסי החברות הוותיקים בין אבנרי לשלום כהן, בעיקר סביב שני נושאים – כהן האשים את אבנרי בניהול דיקטטורי וברצונו לרכז בידיו את כל הסמכויות בתנועה, בסיעה ובשבועון, ולהיות הפוסק האחרון בכל שאלה ושאלה, ואבנרי האשים את כהן בסירוב לקיים את הסכם הרוטציה אליו התחייב לפני הבחירות, ולפנות את מקומו בכנסת לטובת עוזרו הפרלמנטרי, מזכיר הסיעה והמועמד מס' 3 ברשימת "העולם הזה", עו"ד אמנון זכרוני.[70] בתום מאבק במרכז התנועה, בו זכה אבנרי לתמיכה,[71] ביטול מדורו של כהן בשבועון,[72] סולחה קצרת מועד,[73] והמשך המאבק ביניהם,[74] החליט כהן לעזוב לבסוף את המפלגה ב-4 בינואר 1972 ולהקים סיעת יחיד. כמו גם להוציא באותה שנה ספר נגד אבנרי, מתוך מטרה "לחשוף את פרצופו האמיתי".[75]

מר"י והפעילות החוץ-פרלמנטרית

ב-3 ביולי 1973, במהלך כהונתה בכנסת השביעית, שינתה סיעתו של אבנרי את שמה למר"י (ראשי תיבות של מחנה רדיקלי ישראלי).[76] לקראת הבחירות להסתדרות ב-1973 התאחדה מר"י עם "חזית השמאל", שהורכבה מאק"י של אסתר וילנסקה ופלג מחברי שי"ח תל אביב, מתוך כוונה לרוץ יחדיו גם בבחירות לכנסת השמינית,[77] אולם הרשימה לא זכתה להישגים בבחירות להסתדרות,[78] ולכן החליטו הצדדים לא להמשיך את ההתקשרות הזו גם בריצה לכנסת.[79] מר"י רצה לבדה בבחירות לכנסת השמינית, אך לא הצליחה לעבור את אחוז החסימה, ואבנרי נותר מחוץ לכנסת.[80]

מיד לאחר מלחמת יום הכיפורים, עדיין כחבר הכנסת השביעית, תבע אבנרי הקמת ועדת חקירה, שתחקור את המחדלים הביטחוניים והפוליטיים במלחמה, כמו כן תבע את פיטוריו של שר הביטחון משה דיין.[81]

לאחר אי היבחרותו לכנסת, אייש אבנרי את מקומו כחבר בוועד הפועל של ההסתדרות מטעם סיעת מר"י, לצד חברו לסיעה יעקב ריפתין.[82] הוא תבע לשנות את אופיה של ההסתדרות, ממוסד של עסקנים מקצועיים שמכהנים שנים רבות וללא הגבלה בהנהגתה, למוסד של נציגים ישירים של העובדים עצמם ממקומות העבודה, הוא תבע להפוך את ההסתדרות מגוף פסיבי, המשרת את רצונותיה של הממשלה, לגוף אקטיבי שיתעמת עם הממשלה ויישא את "החזון והמאבק לחברה חדשה", ינסח מדיניות שלום ומדיניות חברתית, ויילחם בממשלה כדי שזו תהפוך למדיניות הממשלה.[83]

ב-1974 היה אבנרי שותף, לצד עמוס קינן, יוסי אמיתי, מתי פלד, יעקב ארנון, מאיר פעיל, דוד שחם, אליהו אלישר ואחרים להקמת "המועצה הישראלית לשלום ישראלי-פלסטיני", ששמה לה למטרה "להשפיע על ממשלת רבין" לנקוט יוזמות מדיניות מול הפלסטינים, על בסיס הכרה הדדית של ישראל באש"ף ובישות הפלסטינית, ושל אש"ף והפלסטינים בישראל, הקמת מדינה פלסטינית, לצד מדינת ישראל, ברצועת עזה ובגדה המערבית, עם שינויי גבולות שיוסכמו על שני הצדדים, הפיכת ירושלים המאוחדת לבירה משותפת של שתי המדינות, כשהמקומות הקדושים ינוהלו באורח אוטונומי, ופתרון בעיית הפליטים הפלסטינים בהשבתם למדינת פלסטין, וקליטת מספר מוסכם על הצדדים בישראל.[84] באותה עת קיימו אבנרי וחלק מאנשי המועצה מגעים עם סעיד חמאמי ועיסאם סרטאווי, תוך יידוע ראש הממשלה יצחק רבין.[85]

ב-1976 הגיש יחד עם עוד שמונה מחבריו למועצה תביעת דיבה נגד "ועד העדה הספרדית בירושלים" על שפרסם גילוי דעת נגדם בו נאמר שחברי המועצה הישראלית למען שלום ישראלי-פלסטיני הם אנטי-ציונים. בעדותו אמר אבנרי כי הוא רואה את המועצה כזרם העיקרי בציונות, וכממשיכת דרכם של הרצל, ארלוזורוב ובן-גוריון.[86] אבנרי וחבריו זכו במשפט, וקיבלו פיצויים.[87]

ב-19 במרץ 1974 הותקף ונפצע אבנרי על ידי אדם כבן 21 בעל הפרעה נפשית, שתקף אותו באגרופים כשבוע קודם לכן ברחוב, אך לא פצע אותו. לאחר שנתפס בניסיונו השני, לא הועמד לדין והועבר לאשפוז בבית חולים פסיכיאטרי.[88] ב-18 בדצמבר 1975 ערך בו שוב אותו אדם, אליהו גלילי, ניסיון התנקשות, כשדקר אותו באמצעות סכין בבטנו, בפניו, ברגלו ובחזהו. גלילי נתפס לאחר ניסיון ההתנקשות, ונשלח שוב לאשפוז כפוי בבית חולים פסיכיאטרי. אבנרי, שנפצע באורח בינוני, טען כי המשטרה ובית המשפט הסתירו את מניעיו ושולחיו האמיתיים של המתנקש שהגיע לדלת ביתו זאת אף על פי שהמתנקש טען בפניו שהוא עושה זאת מאחר שלדעתו אבנרי השתיל מכשיר האזנה בראשו. האדריכל נחום זולוטוב, ששהה באותה העת במשרדו שבבניין בו התגורר אבנרי ברחוב בן-יהודה, היה האדם שתפס את המתנקש.[89] המבקר הראשון בבית החולים לאחר ניסיון ההתנקשות היה רחבעם זאבי ששכנע את אבנרי לשאת נשק שאותו נשא במשך כ-15 שנה.[90]

אבנרי תקף באופן חריף את ניסיון ההתנחלות בסבסטיה, טען כי ניסיון זה מהווה התגרות גלויה בממשלה ובדמוקרטיה בישראל, ותבע מראש הממשלה שלא להסתפק בפינוי המתנחלים מהאזור, אלא גם למצות עמם את הדין הפלילי ולבלום ניסיונות עתידיים מסוג זה.[91]

על אף נטייתו האנטי-ממסדית, כאשר נודע לאבנרי על פרשת חשבון הדולרים של יצחק רבין, הוא החליט שלא לפרסמה מחשש לפגיעה בשלטון השמאל בישראל ולעליית הליכוד. הוא פנה לרבין להזהירו שיסגור את החשבון.[92] בסופו של דבר פורסמה הפרשה בעיתון "הארץ".

מחנה של"י

ערך מורחב – מחנה של"י

לקראת הבחירות לכנסת התשיעית ב-1977, היו אבנרי וסיעתו שותפים, לצד הסוציאליסטים העצמאיים בראשות לובה אליאב, מוקד בראשות מאיר פעיל, פלג מהפנתרים השחורים בראשות סעדיה מרציאנו, ברית השמאל בראשות יעקב ריפתין, אנשי "המועצה הישראלית לשלום ישראלי-פלסטיני", ויחידים נוספים, להקמת מחנה של"י.[93] אבנרי הוצב במקום השלישי ברשימת המפלגה לכנסת, וכיהן בכנסת התשיעית החל משנת 1979, אז החליף את לובה אליאב לפי הסכם רוטציה.[94] נוסף על חברותו בכנסת, היה חבר גם בוועדת החינוך.

במהלך חברותו בכנסת התשיעית הצביע בעד הסכם השלום בין ישראל למצרים, ואמר כי תהליך זה, שכלל בתוכו הבטחה מצד ישראל לאוטונומיה לפלסטינים, יוביל להקמת מדינה פלסטינית שתחיה בשלום עם ישראל. הוא קרא לאש"ף להשתתף בהפיכת האוטונומיה לשלב בהקמת המדינה הפלסטינית, תוך כדי שאמר כי הוא מבין את הזעם של העם הפלסטיני על אי-שיתופו במשא ומתן ועל החרמת הנהגתו המוכרת.[95]

הוא גינה בחריפות את המתקת עונשו של סגן דניאל פינטו, מי שעינה ורצח בחניקה ארבעה כפריים לבנוניים והשליך את גופותיהם לבאר מים במהלך "מבצע ליטני" הורשע ונגזרו עליו 8 שנות מאסר, ועונשו קוצר על ידי הרמטכ"ל רפאל איתן משמונה שנים לשנתיים בלבד. אבנרי וסיעתו טענו כי מעשה זה גורם לערעור קיומו של עיקרון "טוהר הנשק" בצה"ל ובקרב כוחות הביטחון האחרים, וכי במעשה זה יצר הרמטכ"ל סטנדרטים חדשים של מסמוס העונש המרתיע על פשעי מלחמה הכרוכים ברצח. בנוסף הגישו הצעת אי-אמון בממשלה על מעשה זה, כיוון שאף אחד מהממונים עליו בדרג האזרחי, חברי הממשלה, לא הגיב על המעשה.[96] כמו כן, תבע אבנרי את פיטורי הרמטכ"ל, הן בשל המעשה עצמו, הן בשל הגרסה השקרית שנתן בראיון לעיתונות בנוגע למעשיו האמיתיים של החייל, והן בשל כך שהפעיל את הצנזורה הצבאית כדי למנוע את פרסום מעשיו האמיתיים של החייל לציבור.[97]

אבנרי התנגד ל"חוק יסוד: ירושלים בירת ישראל" שנחקק בכנסת התשיעית, בקריאה הראשונה תבע להסיר את הצעת החוק מעל לסדר היום, בהדגישו כי הוא בעד ירושלים כבירת ישראל, אבל לא בכל חלקיה, כיוון ש"הסטטוס קוו המדיני הנוכחי מוליך למלחמת נצח עם העולם בכלל, והעולם המוסלמי בפרט",[98] ובקריאה הסופית תבע להגביל את הבירה לירושלים המערבית, תוך קביעת ניהול אוטונומי של המקומות הקדושים לשלוש הדתות במזרחה.[99]

לקראת הבחירות לכנסת העשירית ב-1981 הוצב במקום ה-97 הסמלי ברשימת "מחנה של"י" לכנסת. המפלגה לא עברה את אחוז החסימה.

במהלך עשר שנות חברותו בכנסת היה לאחד מחברי הכנסת הפעלתנים ביותר אי פעם במשכן, כמעט ולא החמיץ ישיבות מליאה, נאם כאלף נאומים והגיש מאות הצעות חוק.

אבנרי התנגד למלחמת לבנון מראשיתה, וכבר בימים הראשונים של המלחמה היה שותף להקמת "הוועד נגד המלחמה בלבנון", שקרא לנסיגת צה"ל מכל שטחי לבנון לאלתר וללא כל תנאי, לשלום ישראלי-פלסטיני שבמרכזו הקמת מדינה פלסטינית בצד ישראל, ובמשא ומתן בין ישראל לאש"ף על בסיס הכרה הדדית.

הפגישה עם ערפאת

ב-3 ביולי 1982, כחודש בתוך מלחמת לבנון, עורר אבנרי סערה כאשר נפגש עם יאסר ערפאת בחלקה המערבי של ביירות הנצורה (יחד עם ענת סרגוסטי, צלמת עיתונות צעירה ב"העולם הזה" באותם ימים, ושרית ישי, אז כתבת השבועון). הייתה זו הפעם השנייה בלבד בה נפגש המנהיג הפלסטיני עם ישראלים (זאת לאחר שכשנתיים קודם לכן נפגש עם חברי הכנסת תופיק טובי וצ'ארלי ביטון), והפעם הראשונה בה נתן ראיון לכלי תקשורת ישראלי, שפורסם ב"העולם הזה". בראיון דיבר ערפאת על הצורך בסיום הכיבוש הישראלי בשטחים, להכרה הדדית, של ישראל באש"ף כארגונו היציג של העם הפלסטיני, ושל אש"ף בישראל, ולהקמת מדינה פלסטינית בשטחים. עצם הפגישה עוררה נגד אבנרי גל של גינויים מסיעות וחברי כנסת שונים, ודרישה לנקיטת אמצעים משפטיים נגדו, בין השאר מצד השר יצחק מודעי, סגן שר האוצר חיים קופמן, מפלגת העבודה וחברת הכנסת גאולה כהן.[100]

בתום חקירה הודיע היועץ המשפטי לממשלה, יצחק זמיר, שאין עילה משפטית להעמידו לדין.[101] בעקבות כך, ובעקבות פגישה נוספת שערך אבנרי, לצד חבריו למועצה יעקב ארנון ומתי פלד, עם ערפאת ואנשי אש"ף נוספים בתוניס, החלו אישים מהמערכת הפוליטית להעלות את הרעיון לחקיקת חוק שיאסור מפגשים מסוג זה עם אנשי אש"ף, גם אם אין בהם כוונה לפגוע בביטחון המדינה,[102] מה שהוביל, כארבע שנים מאוחר יותר, לתיקון לפקודת מניעת טרור שהוסיף את סעיף 4(ח), שאסר לקיים, בישראל או מחוצה לה, מפגש עם נציג של ארגון טרור, במה שנודע בשם "חוק המפגשים". מאז נפגש אבנרי עם ערפאת עוד פעמים רבות. לטענת מתנגדיו של אבנרי, מאז הוא הפך ל"חסיד של ערפאת", ויש שטענו שאף באופן עיוור. אבנרי עצמו ושותפיו לפעילות הפוליטית הכחישו בתוקף טענות אלה. אבנרי אמר כי אינו "חסיד" של ערפאת, אלא פטריוט ישראלי המכיר בכך שכדי להבטיח את עתידה על מדינת ישראל לדבר עם בני העם הפלסטיני באמצעות המנהיגות שהפלסטינים רואים בה את מנהיגותם.[103]

הרשימה המתקדמת לשלום

ב-1983 האשים מתי פלד את חברו להנהלת מחנה של"י, רן כהן, שהשתתף במלחמת לבנון כסגן מפקד אגד בעוצבת האש, פיקד על שמונה גדודי ארטילריה שכיתרו את ביירות, ושהיה ממותחי הביקורת המרכזיים במפלגה עליו, על אבנרי ועל ארנון על פגישתם עם ערפאת ועוזריו, בביצוע "פשעים נגד האנושות בביירות", בראיון שהעניק פלד למוסף השבועי של "על המשמר", "חותם". בראיון אמר כי הגיע למסקנה ש"אין מקום לשבת בתנועה אחת עם מפקד בכיר שביצע פשעים נגד האנושות", וכי "רן כהן פיקד על הארטילריה שהרסה בתי פלסטינים בלבנון - מטרות אזרחיות".[104] צעד זה היווה למעשה את אקורד הסיום של מחנה של"י, המפולג ממילא בתוכו בין אגף "מתון" שהורכב רובו ככולו מאנשי "מפלגת מוקד" לשעבר, ואגף "רדיקלי" יותר שהורכב מאבנרי, פלד, ארנון, יוסי אמיתי, חיים ברעם ואחרים.[105]

עם הפילוג השתתף האגף הרדיקלי הפורש ממחנה של"י, לצד פעיל "הוועד לסולידריות עם אוניברסיטת ביר זית" יהודה נאמן, פעיל "יש גבול" אורי רם, פעיל "שלום עכשיו" אנדרה יפה, ואחרים, בהקמת קבוצת "אלטרנטיבה".[106]

בשנת 1984 השתתף אבנרי, יחד עם שותפיו הפוליטיים ל"אלטרנטיבה", "התנועה המתקדמת" מנצרת (שחבריה פרשו מ"החזית הדמוקרטית", שהביאה לבחירתו של תאופיק זיאד לראשות העיר, ב-1981, וגרפו הצלחה בריצה עצמאית בבחירות לרשות המקומית בנצרת ב-1983[107]), ועוד כמה חוגים שונים (בהם "אל אנצאר" מאום אל-פחם, שפרשה מבני הכפר, ומצפן, שחברה חיים הנגבי היה למזכיר המפלגה) ויחידים נוספים, בהקמת הרשימה המתקדמת לשלום[108] – מפלגה משותפת ליהודים וערבים שמצעהּ קרא לשוויון מוחלט בין אזרחי ישראל ולסיום הכיבוש. אבנרי לא ביקש להיבחר לכנסת מטעם מפלגה זו, אלא תמך בבחירתם של עו"ד מוחמד מיעארי ומתי פלד לייצג אותה בכנסת, והיה חבר פעיל בהנהלת הרשימה המתקדמת בכל תקופת קיומה. הוא הוצב במקום ה-120 הסמלי ברשימתה לכנסת.[109]

ב-1986 הוציא לאור את ספרו "My Friend, the Enemy", שנכתב להזמנת הוצאה לאור אנגלית, המתאר את פגישותיו עם נציגי אש"ף לאורך השנים.[110] הספר יצא במהדורתו העברית כשלוש שנים מאוחר יותר, ב-1989, בשם "אויבי, אחי" בתרגומו של עמנואל לוטם ובהוצאת ביתן.[111]

גוש שלום

אבנרי התנגד נחרצות לגירוש פעילי החמאס ללבנון בידי ממשלת ישראל העשרים וחמש בראשות יצחק רבין בדצמבר 1992. בכנס של "שלום עכשיו" בו השתתף תבע להקים אוהל מחאה מול משרד ראש הממשלה כנגד הצעד הזה. משלא נענו אנשי "שלום עכשיו" לקריאתו, הקים יחד עם פעילים יהודים וערבים את "הועד היהודי-ערבי נגד הגירוש", ובמסגרת פעילותו שהו אבנרי, אשתו רחל, ופעילים אחרים במשך 45 יום באוהל מחאה מול משרדו של ראש הממשלה בירושלים.

לאחר שהוסכם בין יצחק רבין לבין נשיא ארצות הברית ביל קלינטון לאפשר את חזרת המגורשים לאחר שנה, החליטו אבנרי וחבריו להפוך את ה"וועד נגד הגירוש" לתנועה בשם "גוש שלום". בתחילת 1994, לאחר חזרת המגורשים, פעילי חמאס והג'יהאד האיסלאמי, התקיימה עבורם קבלת פנים חגיגית במרכז האירועים ע"ש א-שאווה בעזה, שבה הודו הנציגים שחזרו לאבנרי ולחבריו על עזרתם. "עשיתי מה שעשיתי כאזרח ישראלי, שהתנגד בכל לבו לגירוש המוני ושרירותי של אנשים מבתיהם אל מעבר לגבול. אני רואה בכם ובתנועתכם שותפים להסכם שלום עתידי בין מדינת ישראל ומדינת פלסטין", אמר אבנרי בטקס, כשהוא עונד את סמל "גוש שלום" המורכב משני הדגלים, הישראלי והפלסטיני.

עם שובו של יאסר ערפאת מגלותו בתוניס לשטחים, בעקבות חתימת הסכם אוסלו, הזמין ערפאת את אבנרי לקבלת הפנים שחיכתה לו בעזה, וערך יחד אתו מסיבת עיתונאים לרגל שובו. מיד לאחר הסכם אוסלו פרסם "גוש שלום" קריאה לשחרר את כל האסירים הפלסטיניים באופן מידי, בטענו כי אלה הם שבויי מלחמה, ולכן דינם להשתחרר בגמר הלחימה.

אבנרי הוקיע את "תוכנית ההתנתקות", וטען כי היא תוכנית ימנית-קיצונית שנועדה להקפיא את תהליך השלום בין ישראל לפלסטינים, להוריד את רעיון המדינה הפלסטינית מהפרק לתמיד, ולהטעות את הציבור בארץ ובעולם. לדעתו היא נבעה משיקולים טקטיים גרידא, במסגרתם היה מוכן אריאל שרון לוותר על רצועת עזה שהיא 1.3% משטח הארץ, תוך ניתוקה מהעולם בים, ביבשה ובאוויר, כדי להשתלט סופית על הגדה המערבית, הגדולה ממנה פי 16, להרחיב את ההתנחלויות בה, וליצור 7–8 מובלעות פלסטיניות דומות לרצועת עזה שיהיו מוקפות בחומת ההפרדה, כדי לקבוע גבולות לסיפוח עתידי וחד-צדדי של ה"גושים" ולמנוע אפשרות שאי פעם תוכל לקום מדינה פלסטינית בת קיימא. כמו כן, ביקר את "שלום עכשיו" על תמיכתה בתוכנית, ואת מפלגת העבודה ומרצ-יחד על שהודיעו שיצביעו בעד התוכנית כאשר יביא אותה שרון לכנסת.[112]

לאחר ניצחון תנועת החמאס בבחירות לרשות הפלסטינית במרץ 2006, התרכז אבנרי בארגון מפגשים ודו-שיח עם נציגי הממשלה הפלסטינית החדשה, תוך שהוא מביע התנגדות חריפה לחרם שהוטל עליה על ידי ממשלת ישראל. בין השאר, ניהל שיחות עם חסן יוסוף, מראשי חמאס בגדה המערבית, ועם מוחמד אבו טיר ("אדום הזקן"), חבר הפרלמנט הפלסטיני מחמאס בעזה. אבנרי אף ארגן מפגש של כל חברי מזכירות "גוש שלום" עם ארבעה חברי פרלמנט מחמאס. בפגישה זאת ציינו פעילי חמאס כי סירוב תנועתם להכיר בישראל אינו עמדה מוחלטת ובלתי ניתנת לשינוי, כי אם עמדת מיקוח שניתנת לשינוי אם וכאשר ממשלת ישראל תביע באופן קונקרטי הסכמה להקמת מדינה פלסטינית בגבולות 1967 שבירתה מזרח ירושלים.

כאשר נעצרו נציגי חמאס בפרלמנט על ידי צה"ל בעקבות שבייתו של גלעד שליט, נהגו אבנרי ואחרים מאנשי "גוש שלום" להגיע לאולמות בתי המשפט הצבאיים אליהם הובאו העצורים להארכת מעצרם, כדי לפגשם ולהפגין בקריאה לשחרורם ולפתיחת משא ומתן עמם על ידי ממשלת ישראל.

"אין לי הרבה משותף עם אנשי החמאס מבחינה אידאולוגית. אני אדם חילוני שבהיותי חבר כנסת נאבקתי בכל כוחי למען הפרדת הדת מהמדינה, הם אנשים דתיים הרוצים לבנות מדינה דתית. כל זה לגמרי לא מפריע לי לנהל אתם דו-שיח פורה. הדבר החשוב היחיד הוא, שהם מייצגים כוח חשוב ומשמעותי בחברה הפלסטינית, ושלום שלא יכלול אותם פשוט לא יחזיק מעמד", אמר אבנרי. מאז שחדל מלשמש כעורך "העולם הזה", היה פעיל בגופי שמאל רדיקליים חוץ-פרלמנטריים. עיקר פעילותו התרכז ב"גוש שלום".

אחד ממייחדיו של אבנרי לאורך שנותיו כפעיל מרכזי בחוגי השמאל הרדיקלי הישראלי, הוא אי הזדהותו עם האידאולוגיה המרקסיסטית. מעולם לא היה אבנרי פעיל בגוף סוציאליסטי או קומוניסטי. כאשר זהות מטרות וצורך פוליטי בשיתוף כוחות הביאו אותו ואת ארגונו, בשנות השבעים והשמונים, לחבור אל גורמים סוציאליסטיים ברשימה לבחירות לכנסת, היו אלה תמיד ארגונים קטנים ואנטי ממסדיים: אק"י (בבחירות לכנסת השמינית), הסוציאליסטים העצמאיים, תכלת-אדום והפנתרים השחורים (כחלק ממחנה של"י בבחירות לכנסת התשיעית) ומצפן (כחלק מ"אלטרנטיבה", ברשימה המתקדמת לשלום בבחירות לכנסת האחת-עשרה).

בשנת 2002 יצא סרט תיעודי של יאיר לב בשם "הנדון: אורי אבנרי" (בהפקתו של דורון צברי) העוסק בו.

אבנרי נמנע מלהטיח ביקורת ביאסר ערפאת, שעמו היה מיודד אישית, והטיל על ממשלת ישראל את מלוא האחריות לסכסוך הישראלי-פלסטיני ולכישלון התהליך המדיני. אבנרי תמך במימוש מסוים של זכות השיבה של הפליטים הפלסטינים לישראל, כשעל פי הצעתו, תיקבע מכסה שנתית המגבילה את מספר הפליטים שיורשו לשוב כל שנה.[113]

חיים אישיים

אבנרי היה נשוי לרחל, שנפטרה ב-21 במאי 2011 ממחלת כבד (הפטיטיס C). השניים היו נשואים במשך 58 שנים, ובחרו שלא להביא ילדים לעולם. לאור בקשתה של רחל גופתה נשרפה ואפרה פוזר בים.[114]

ב-4 באוגוסט 2018 לקה אבנרי בשבץ מוחי ואושפז במצב קשה בבית החולים איכילוב.[115] שם נפטר כעבור כשבועיים ב-20 באוגוסט.[116] לבקשתו, נשרפה גופתו.[117]

פרסים והערכה

*1953 – הוענקה לו אזרחות כבוד של אבו גוש, על חלקו במניעת גירוש הכפר.

מספריו

 • הטרוריזם מחלת הילדות של המהפכה העברית, הוצאת תנועת העם, 1945
 • מלחמה או שלום במרחב השמי, הוצאת דף חדש, 1947
 • מהתגוננות למלחמה – לקראת מלחמה כוללת: קובץ למחשבה מלחמתית, הוצאת הליגה העברית למלחמה כוללת, 1948
 • בשדות פלשת – 1948, הוצאת טברסקי, 1949. (מהדורה נוספת ללא כל שינויים יצאה ב-1990 בהוצאת זמורה ביתן; הספר ראה אור מחדש ב-1998 בהוצאת הספריה החדשה)
 • הצד השני של המטבע, הוצאת שמעוני, 1950.(מהדורה מצולמת יצאה ב-1990 בהוצאת זמורה ביתן)
 • צלב הקרס, הוצאת דע, 1961
 • מלחמת היום השביעי, הוצאת דף חדש, 1969
 • 1 מול 119 – קובץ נאומיו של אבנרי בכנסת, בעריכת אמנון זכרוני, תשכ"ט/1969
 • תוכנית לישראל אחרת, הוצאת תנועת העולם הזה, 1977
 • אויבי, אחי, הוצאת ביתן, 1989
 • אנו לובשים את כתונת נסוס 1991
 • לנין לא גר פה יותר, הוצאת כתר, 1992
 • שני עמים, שתי מדינות 1995. (גרמנית)
 • בעיית ירושלים 1996. בשיתוף עם עזמי בשארה
 • אמת מול אמת : מבט שונה לגמרי על הסכסוך הישראלי-פלסטיני, הוצאת גוש שלום, 2004
 • אופטימי (אוטוביוגרפיה), הוצאת ידיעות אחרונות ספרי חמד, 2014
 • אופטימי 2 (אוטוביוגרפיה), הוצאת ידיעות אחרונות, 2016.[120]

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

קישורים בנושא מפגשיו של אורי אבנרי עם אנשי החמאס

הערות שוליים

 1. לפי אבנרי נדבק אחיו במחלה והואשם שהדביק את עצמו בכוונה כדי להשתמט מהקרבות. הוא נעלב, הסתגר בשירותים וירה בעצמו. (אופטימי, עמ' 127)
 2. לגעת ברוח עם אורי אבנרי, באתר יוטיוב
 3. זאב גלילי מפקפק בטענתו זו וטוען שלא נמצאה כל עדות תומכת לכך. ראו זאב גלילי, למה הדירה אמו של אורי אבנרי את בנה מצוואתה ומתי לחם בכלל באצ"ל, אתר היגיון בשיגעון, 19 בדצמבר 2010
 4. אבנרי: תבור נחטף על ידי הש.ב, חרות, 6 במאי 1958.
 5. 1 2 דליה קרפל, אורי אבנרי שומר על אופטימיות בגיל 90 ומאמין בשלום שיופיע בדרך נס. ראיון, באתר הארץ, 2 באפריל 2014.
 6. בתנועה, המשקיף, 22 בנובמבר 1942; בתנועה, המשקיף, 13 בדצמבר 1942.
 7. יוסף אוסטרמן, אהבתה הראשונה, המשקיף, 19 בדצמבר 1941; יוסף אוסטרמן-אבנרי, על תעמולת הגיוס, המשקיף, 14 באוקטובר 1942; אריאל אבינרי (אוסטרמן), פייר וואן פאסן, המשקיף, 23 באפריל 1943; אריאל אבנרי (אוסטרמן), מי הלשין על וואן-פאסן?, המשקיף, 30 באפריל 1943; אריאל אבנרי, מכתב גלוי לקומוניסט, המשקיף, 28 במאי 1943; אריאל אבנרי, האם אשמים הפועלים?, המשקיף, 18 באוגוסט 1943.
 8. "החברה" בעל-פה לנוער, המשקיף, 6 בפברואר 1942; בתנועה, המשקיף, 19 בפברואר 1942; בתנועה, המשקיף, 20 במרץ 1942.
 9. מתוך סרטו של יאיר לב, הנדון: אורי אבנרי.
 10. מתוך: מעברי עד כנעני: מציונות ראדיקאלית לאנטי-ציונות, 1984, עמ' 147.
 11. מתוך: העולם הזה, 1972, עמ' 207–208.
 12. הצ"ח משרד מדיני י-ם, ביולטינים - במאבק, מודיעין, בהוצאת מזכירות מרכז הצ"ח בא"י, באתר "מכון ז'בוטינסקי בישראל".
 13. עמוס כרמל, הכל פוליטי, בערך עליו

 14. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  ספרים חדשים, דבר, 14 בנובמבר 1947.
 15. אמנון לורד, הדמות המשפיעה ביותר בתולדות המדינה, באתר nrg, 10 בספטמבר 2013.
 16. מתוך: מעברי עד כנעני: מציונות ראדיקאלית לאנטי-ציונות, 1984, עמ' 149–150.
 17. אורי אבנרי / בשדות פלשת 1948, מעריב (עיתון), 1 ביולי 1949; הוצאת ספרים נ. טברסקי חברה בע"מ, הצופה, 26 ביוני 1949.
 18. מילות השיר "שועלי שמשון" והאזנה לו, באתר זמרשת;
  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  יהושע בר-יוסף, על רוחה של יחידה אחת, דבר, 9 באוגוסט 1948.
 19. הצד השני של המטבע ספרו החדש של אורי אבנרי, מעריב (עיתון), 2 ביוני 1950
 20. ד"ר שייב בדין על "מאמר-הסתה", דבר, 2 בינואר 1951
 21. במשפטו של ד"ר שייב, דבר, 9 בדצמבר 1952
 22. אורי אבנרי, מתוך "אופטימי", ספרו של אורי אבנרי, באתר העין השביעית, 16 באפריל 2014.
 23. קריאת אחים לימאים, על המשמר, 23 בנובמבר 1951.
 24. משטרה הורידה בכוח ימאים שובתים מאונייתם, על המשמר, 25 בנובמבר 1951; נקיון הציבור או נקיון הקירות ?, על המשמר, 4 ביוני 1952.
 25. הוקם ועד למען גולי אבו גוש, מעריב (עיתון), 7 בספטמבר 1953.
 26. אבנרי וכהן הותקפו ונפצעו, מעריב (עיתון), 30 בנובמבר 1953; התנפלות על עורכי "העולם הזה", חרות, 30 בנובמבר 1953.
 27. פצצה למערכת "העולם הזה", על המשמר, 27 בנובמבר 1952.
 28. "שליחי המדינה פעלו באלימות", חרות, 5 ביוני 1958.
 29. אורן פרסיקו, זרקו אותם לכלובים, באתר העין השביעית, 1 ביוני 2009.
 30. "בלי מורא, בלי משוא-פנים", על המשמר, 18 בדצמבר 1953.
 31. חומר-נפץ הונח במערכת "העולם הזה", על המשמר, 29 במאי 1955; חומר נפץ במערכת "העולם הזה", חרות, 29 במאי 1955.
 32. התפוצצות בדפוס "ישראל" המדפיס את "העולם הזה", על המשמר, 1 ביוני 1955; הופצץ דפוס "ישראל" שבו נדפס "העולם הזה", חרות, 1 ביוני 1955.
 33. משה שביט, ילין-מור: יזמנו "הפעולה השמית" נוכח ההתפתחויות באיזור, חרות, 24 ביולי 1958; נ. שלמה, "הפעולה השמית" פוזלת לערביי המרחב, חרות, 29 ביולי 1958;
  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  "הפעולה השמית" מכירה בזכות הפליטים הערבים לרפאטריאציה, דבר, 29 ביולי 1958;
  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  "א. אבנרי בא במגע עם נציגים ערביים", דבר, 3 בפברואר 1959.

 34. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  "הפעולה השמית" מזדהה עם דוד בן-הרוש, דבר, 4 באוגוסט 1959; מרכז הפעולה השמית מוכן להעמיד את בן הרוש בראש הרשימה, חרות, 4 באוגוסט 1959.

 35. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  "הפעולה השמית" מזדהה עם דוד בן-הרוש, דבר, 4 באוגוסט 1959;
  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  "השמיים" לא "ירוצו" לכנסת הרביעית, דבר, 26 באוגוסט 1959.
 36. דב גולדשטיין, ישראלים בעד אלז'יריה חופשית, מעריב (עיתון), 28 בדצמבר 1960.
 37. ועד שהוקם ביוזמת מק"י, קבוצת אל ערד והפעולה השמית מארגן כנס נגד המימשל הצבאי בבירה, חרות, 17 בפברואר 1963; מ. שמריהו, ב. ג. לא רואה פגם בהבטחת רוב בעד הממשל בעזרת קולות הערבים, מעריב (עיתון), 18 בפברואר 1963; יוסף בן-שאול, ובסוף שרו "התקוה"..., מעריב (עיתון), 20 בפברואר 1963; ישעיהו אביעם, מתיחות בכפר טייבה, מעריב (עיתון), 10 במרץ 1963; נעצרו 20 מתושבי המשולש על נסיון להשתתף באסיפה שנאסרה, מעריב (עיתון), 25 באוגוסט 1963.
 38. יומני כרמל - הפגנה לביטול הממשל הצבאי, באתר יוטיוב
 39. אתגר, באתר העין השביעית.
 40. "העולם הזה" יגיש רשימה לכנסת?, חרות, 30 ביולי 1965; "העולם הזה" יקים רשימה לבחירות, חרות, 4 באוגוסט 1965; הוקמה רשימת "העולם הזה", מעריב (עיתון), 4 באוגוסט 1965;
  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  עורכי "העולם הזה" יופיעו ברשימה עצמאית לבחירות, דבר, 4 באוגוסט 1965.

 41. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  רשימת חברי הכנסת ה-6, דבר, 9 בנובמבר 1965.
 42. "העולם הזה" יציע שיו"ר הכנסת יהיה ערבי, חרות, 12 בנובמבר 1965; י. שמואלי, ישיבת הפתיחה של הכנסת: בחירת היו"ר ו-8 הסגנים, חרות, 23 בנובמבר 1965;
  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  נפתח המושב הראשון של הכנסת, דבר, 23 בנובמבר 1965.

 43. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  הכנסת החליטה על הרכבן של תשע הוועדות הקבועות, דבר, 24 בנובמבר 1965.
 44. יהושע ביצור, שר המשפטים תמך בתיקוני האופוזיציה לחוק לשון הרע – אך הציע להסירם מסדר היום, מעריב (עיתון), 27 בינואר 1966.
 45. הדרך אל ירושלים - נחסמה, המפגינים השתרעו על הכביש, מעריב (עיתון), 28 בנובמבר 1965; יהושע ביצור, המערכה על השבת בירושלים שנפתחה בכביש - נמשכה בכנסת, מעריב (עיתון), 2 בדצמבר 1965; יהושע ביצור, "שיתפללו בבתי-כנסת ולא על רציפי נמל", מעריב (עיתון), 16 בדצמבר 1965; א. פלג, ילדים בכו וצופרים ייללו במרכז אשדוד כאשר "שיירת השבת" נרגמה באבנים, מעריב (עיתון), 9 בינואר 1966; יהושע ביצור, מתח גבוה בשעת הדיון על מנוחת השבת ונתיחת המתים, מעריב (עיתון), 19 ביולי 1966; אושר תקציב משרד התחבורה, מעריב (עיתון), 22 במרץ 1967.

 46. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  ל"ע תובעים לדון בדבר שחרור תלמידי ישיבות מצה"ל, דבר, 23 בינואר 1968; יהושע ביצור, מ. דיין בכנסת: צרכי ביטחון חייבו גירושו של רוחי אל-חטיב, מעריב (עיתון), 14 במאי 1968.
 47. יהושע ביצור, המאבק על כבוד הדרכון הישראלי, מעריב (עיתון), 15 בדצמבר 1965.

 48. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  א. אבנרי "מוכן למלא שליחויות שלום", דבר, 7 בפברואר 1966.
 49. הכנסת תדון בשבוע הבא בתופעות השחיתות בספורט, מעריב (עיתון), 7 בדצמבר 1965; סגן שר החינוך: נחפש דרך לקידום הכדורגל - המהווה משיכה להמונים, מעריב (עיתון), 16 בדצמבר 1965; ועדה של 9 חברי כנסת תבדוק הליקויים בספורט, מעריב (עיתון), 24 בינואר 1966.
 50. יהושע ביצור, "החולים מבריאים יותר מהר", מעריב (עיתון), 28 ביוני 1966.
 51. יהושע ביצור, אשכול: "ביקור האמריקנים בכור בדימונה לא פגע בריבונות של מדינת ישראל", מעריב (עיתון), 6 ביולי 1966.
 52. ח. יער, "יש סיכוי להדביק חלק מהפיגורים במשק בזכות רוח ההתנדבות שמגלה העם היהודי", מעריב (עיתון), 20 ביוני 1967; ח. יער, "קוסיגין מחלל", מעריב (עיתון), 22 ביוני 1967; ח. יער, חצי מיליון ספרי לימוד יודפסו מיד בשביל התלמידים בשטח "הגדה", מעריב (עיתון), 20 ביולי 1967.

 53. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  אושרו החוקים המסמיכים, דבר, 28 ביוני 1967.

 54. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  שאלת ההתנחלות בשטחים המשוחררים - לוועדה, דבר, 7 בדצמבר 1967.
 55. יהושע ביצור, "טונים גבוהים" בפרשת מגורשי חברון - בצאת הכנסת לפגרא, מעריב (עיתון), 15 באוגוסט 1968.

 56. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  "התנועה למען פדראציה" פתחה פעולתה הפומבית, דבר, 15 בדצמבר 1967.
 57. יהושע ביצור, הרשויות המקומיות יצמצמו עבודות פיתוח, יקדישו חלק ניכר מתקציביהן לפרעון חובות, מעריב (עיתון), 14 במאי 1968; היום לפני 43 שנים: "ירושלים של זהב" הושמע לראשונה, באתר הארץ, 16 במאי 2010.
 58. אישי שמאל נפגשו כדי להקים חזית משותפת, מעריב (עיתון), 26 ביוני 1969;
  מ. מייזלס, "אנו מוכנים להקריב אינטרסים למען רשימה נגד השוביניזם", מעריב (עיתון), 14 באוגוסט 1969;
  מ. מייזלס, נכשלו המאמצים להקמת "חזית-שלום" רחבה לכנסת, מעריב (עיתון), 24 בספטמבר 1969.

 59. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  חה"כ אורי אבנרי הוצא בכוח מאולם הכנסת, דבר, 5 בפברואר 1970;
  יהושע ביצור, בפעם הראשונה: ח"כ מוצא בכוח מהכנסת על זרועות הסדרנים, מעריב (עיתון), 5 בפברואר 1970.
 60. חבר-כנסת אבנרי ניסה את כל הסמים: "מחשיש ועד ל.ס.ד.", מעריב (עיתון), 10 בפברואר 1970.

 61. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  חגי אשד, המחבלים הגישו בקשה לפתוח משרדים בדקר ואתונה, דבר, 5 ביולי 1972.
 62. יהושע ביצור, אבן: הממשלה תקבע את שליחיה, מעריב (עיתון), 8 באפריל 1970;
  יהושע ביצור, הממשלה תקבע את שליחיה, מעריב (עיתון), 8 באפריל 1970.
 63. יהושע ביצור, הכנסת סמכה ידיה על הודעת ג. מאיר, מעריב (עיתון), 30 ביוני 1970;
  יהושע ביצור, מפ"ם חדלה לשבת "על הגדר", מעריב (עיתון), 28 ביולי 1970;
  יהושע ביצור, ח"כ קרגמן השיב על הצעות לסדר היום: הודעת הממשלה תימסר בימים הקרובים, מעריב (עיתון), 30 ביולי 1970.
 64. יהושע ביצור, דיין: הטילים הוזזו - ההסכם הופר; על ארצות הברית לדאוג להוצאתם מהתעלה, מעריב (עיתון), 14 באוגוסט 1970.
 65. בין קודש לחול בכנסת, מעריב (עיתון), 18 ביוני 1970;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  ייאבקו להכרה ביהדות הריפורמית, דבר, 21 ביוני 1970.
 66. יחיאל לימור, נישואין אזרחיים, מעריב (עיתון), 17 בפברואר 1972.

 67. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  חוק שירות ביטחון יוחל עד גיל 54, דבר, 10 בנובמבר 1970.
 68. יהושע ביצור, "תנו לנשום בארץ הזאת", מעריב (עיתון), 28 בינואר 1971;
  שר האקולוגיה, מעריב (עיתון), 16 באוגוסט 1972.
 69. מנחם רהט, כאלף שמאלנים, אנשי רוח וחברי מפ"ם יצאו ב"מסע הזדהות" לבירעם ולאיקרית, מעריב (עיתון), 6 באוגוסט 1972;
  מנחם רהט, "לא נזוז ולא נפנה הבתים" - אמרו עקורי בירעם וישבו על רהיטיהם, מעריב (עיתון), 8 באוגוסט 1972;
  מנחם רהט, תומכי-העקורים הציבו משמרות ליד משרד ג. מאיר בירושלים, מעריב (עיתון), 8 באוגוסט 1972;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  תופיק חורי, המשטרה פינתה בכוח 100 עקורים מבירעם, דבר, 8 באוגוסט 1972;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  תופיק חורי, 3000 ערבים ויהודים הפגינו בבירה בראשות הבישוף ראיה נגד ההחלטה בעניין בירעם, דבר, 24 באוגוסט 1972;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  יואל דר, כ-100 מפגינים באיקרית פוזרו בכוח על ידי המשטרה, דבר, 12 באוגוסט 1973.
 70. דניאל דגן, נדנדה בשניים ב"העולם הזה", מעריב (עיתון), 20 בספטמבר 1970;
  מ. שמריהו, צפוי פילוג בין אבנרי וכהן בסיעת "העולם הזה", מעריב (עיתון), 2 בפברואר 1971;
  יהושע ביצור, מאבק בצמרת תנועת "העולם הזה" בין ח"כ אבנרי לח"כ שלום כהן, מעריב (עיתון), 3 בפברואר 1971;
  יהושע ביצור, "אורי אבנרי הציע לי רבע מיליון, בעד ויתור על חברותי בכנסת ועל חלקי בשבועון", מעריב (עיתון), 4 בפברואר 1971.
 71. מ. מייזלס, מרכז "העולם הזה" הביע תמיכה באבנרי וזכרוני, מעריב (עיתון), 5 בפברואר 1971.
 72. מ. שמריהו, אבנרי הפסיק מדורו של כהן ב"עולם הזה", מעריב (עיתון), 9 בפברואר 1971;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  "מת חופש העתונות ב'עולם הזה'", דבר, 10 בפברואר 1971.
 73. "משלוח מנות" אמריקני לחברי הכנסת, מעריב (עיתון), 2 במרץ 1971.

 74. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  קרע גלוי בתנועת העוה"ז, דבר, 13 במאי 1971;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  דן פתיר, העולם הזה והעולם הבא, דבר, 14 במאי 1971.
 75. יהושע ביצור, ח"כ ש. כהן כותב ספר על "פרצופו האמיתי של ח"כ אבנרי", מעריב (עיתון), 27 בינואר 1972;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  שלום כהן הציג ספרו על סודות "העולם הזה", דבר, 27 במרץ 1972.

 76. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  שם חדש לסיעת העוה"ז: "מרי", דבר, 4 ביולי 1973.

 77. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  וילנסקה תופיע ברשימת מר"י, דבר, 16 ביולי 1973.

 78. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  דניאל בלוך, ארבע ההפתעות בבחירות, דבר, 13 בספטמבר 1973;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  דניאל בלוך, ירידת המערך מתונה; הליכוד נשאר במקומו, דבר, 17 בספטמבר 1973.

 79. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  המפלגות מסיימות הרכב רשימותיהן, דבר, 25 בספטמבר 1973.
 80. מערך - 50; ליכוד - 39; מפד"ל - 11, מעריב (עיתון), 1 בינואר 1974.

 81. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  אבנרי תובע ועדת חקירה והדחת דיין, דבר, 12 בנובמבר 1973.

 82. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  רשימת חברי הוועד הפועל והסגנים, דבר, 19 במרץ 1974.

 83. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  דיוני הוועידה השתים עשרה של ההסתדרות, דבר, 14 במרץ 1974.
 84. מ. מייזלס, ה"יונים" מתארגנים למען הפלשתינים, מעריב (עיתון), 27 ביוני 1974;
  חוגי ה"יונים" יקימו מועצה צבורית משותפת, מעריב (עיתון), 30 ביוני 1974;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  יוזמים פגישה עם אש"ף באירופה, דבר, 11 ביוני 1975;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  פורסם מינשר של המועצה הישראלית למען שלום ישראלי-פלשתיני, דבר, 26 בפברואר 1976.

 85. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  מתי פלד: מוכנים לדווח לממשלה על הפגישה עם ערפאת, דבר, 26 בינואר 1983.

 86. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  פעיל: ישראל מאמנת לוחמי פלנגות מלבנון במחנה בצפון, דבר, 5 באוקטובר 1976;
  א. אבנרי מסרב לפרט מי הם הפלשתינים עמם נפגש, מעריב (עיתון), 24 באוקטובר 1976;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  אבנרי סירב לדבר על פגישותיו עם פלשתינאים, דבר, 24 באוקטובר 1976.

 87. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  ועד עדת הספרדים נקנס על הוצאת לשון הרע, דבר, 3 בינואר 1977.

 88. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  אורי אבנרי הוכה ונחבל על ידי צעיר בלתי-שפוי, דבר, 20 במרץ 1974;
  מרדכי אלקן, אורי אבנרי הותקף בידי חולה רוח, מעריב (עיתון), 20 במרץ 1974.

 89. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  עורך "העולם הזה" הותקף בדקירות, דבר, 19 בדצמבר 1975;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  הותקף בדקירות, דבר, 19 בדצמבר 1975;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  אבנרי תובע לזהות המתנקש, דבר, 21 בדצמבר 1975;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  חיים איזק, התמיהות שמעלה אבנרי, דבר, 22 בדצמבר 1975;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  החשוד בנסיון לרצוח את אורי אבנרי הוא אלי גלילי, דבר, 23 בדצמבר 1975;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  פרס ללכידת מפעיליו של המתנקש באבנרי, דבר, 26 בדצמבר 1975;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  הופסק משפט החשוד בנסיון לרצוח את אבנרי, דבר, 26 במרץ 1976.
 90. אומרים שהיה פה - 1974–1975, הטלוויזיה חינוכית
 91. "יסוד עליונות החוק והסדר קודם להתנחלות באזור שכם", מעריב (עיתון), 28 ביולי 1974;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  קולות גוברים בליברלים לבדוק השותפות בליכוד, דבר, 29 ביולי 1974.
 92. צבי לביא חשבון נפש פוליטי: פעם הספיק חופן דולרים, וגם ד"ר אורן מאיירס, החוג לתקשורת, אוניברסיטת חיפה.
 93. א. כנרתי, הוקמה רשימת "שלי" בראשות לובה אליאב, מעריב (עיתון), 20 במרץ 1977;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  עמוס עוז יזם הקמת רשימת מפ"ם - "שלי", דבר, 14 באפריל 1977.

 94. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  אורי אבנרי הושבע כח"כ, דבר, 6 בפברואר 1979.

 95. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  בליל שימורים מאשרת הכנסת חוזה השלום, דבר, 22 במרץ 1979.
 96. יהושע ביצור, אלוני: הקצין מליטני שהוקל בעונשו - רצח 4 שבויים, מעריב (עיתון), 3 ביולי 1979.

 97. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  סערה ציבורית לאחר פרסום פרשת "הקצין מליטאני" בחו"ל, דבר, 16 בספטמבר 1979;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  ראשי של"י: על הרמטכל להתפטר, דבר, 18 בספטמבר 1979.
 98. צבי לביא, הכנסת התאחדה סביב ירושלים ו..."התחייה", מעריב (עיתון), 15 במאי 1980.
 99. בהשקת כוסיות חגגה סיעת "התחיה" את אישור חוק יסוד ירושלים, מעריב (עיתון), 31 ביולי 1980.

 100. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  דניאל בלוך וא. כנרתי, מקור בממשלה: אין כוונה לפעול נגד אבנרי, דבר, 4 ביולי 1982;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  דניאל בלוך וא. כנרתי, מקור בממשלה, דבר, 4 ביולי 1982.

 101. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  ברוך מאירי, היועץ המשפטי: אורי אבנרי לא יועמד לדין, דבר, 20 באוקטובר 1982.

 102. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  ספק אם נסים וזמיר ימליצו על החמרת החוק, דבר, 24 בינואר 1983;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  עם יאסר בלי להיאסר, דבר, 25 בינואר 1983;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  אורי אבנרי: "שמיר ניהל משא ומתן עם הנאצים", דבר, 27 בינואר 1983.
 103. הודעה לעיתונות של "גוש שלום", 11 באפריל 2003.

 104. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  הנהלת של"י תדון בתסיסה שעוררו דברי מתי פלד נגד רן כהן, דבר, 1 בפברואר 1983.

 105. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  הפילוג בלתי-נמנע, דבר, 7 בפברואר 1983;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  אריה כנרתי, אש"ף מפלג את של"י, דבר, 8 במרץ 1983;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  אריה כנרתי, רן כהן נבחר על ידי קבוצתו ליו"ר הנהלת של"י, דבר, 1 באפריל 1983.

 106. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  שניים אוחזים בשל"י, דבר, 25 במאי 1983;

  שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  "אלטרנטיבה" מפלגה חדשה, דבר, 21 באוקטובר 1983.

 107. שגיאות פרמטריות בתבנית:דבר

  סוג לא תואם [ 4 ]
  "התנועה המתקדמת" בנצרת, דבר, 21 באוגוסט 1983
 108. עוסאמה מחמיד, הוקמה רשימה ערבית יהודית, מעריב (עיתון), 29 באפריל 1984
 109. מועמדי 26 הרשימות לכנסת ה-11, מעריב (עיתון), 18 ביולי 1984.
 110. אירית רותם, ידידיו של אורי אבנרי, מעריב (עיתון), 17 בדצמבר 1986.
 111. אורי אבנרי, ב"לקסיקון הספרות העברית החדשה".
 112. לונדון את קירשנבאום - יום הולדת 76 לאריאל שרון, 28 בפברואר 2004, באתר יוטיוב;
  אורי אבנרי, אל תאמינו למלה, באתר "הגדה השמאלית";
  אורי אבנרי, תודה רבה, דובי, באתר "הגדה השמאלית";
  אורי אבנרי, בזבנג או ביבבה, באתר "הגדה השמאלית".
 113. אורי אבנרי, עם מי ועל מה, באתר "הגדה השמאלית".
 114. אורי אבנרי כותב על אשתו לאחר מותה.
 115. עופר אדרת ועידו אפרתי, פעיל השלום אורי אבנרי מאושפז במצב קשה בעקבות אירוע מוחי, באתר הארץ, 9 באוגוסט 2018;
  טל שניידר, העיתונאי אורי אבנרי מאושפז במצב קשה מאז שבת, באתר גלובס, 9 באוגוסט 2018.
 116. יהונתן ליס, אנשי שמאל ופוליטיקאים ספדו לאורי אבנרי: "עיצב את ההיסטוריה הישראלית", באתר הארץ, 20 באוגוסט 2018.
 117. איתן קלינסקי, שלום לך חבר, אורי אבנרי ז"ל, באתר News1 מחלקה ראשונה, 23 באוגוסט 2018.
 118. ציפי מנשה, אורי אבנרי וחגית עופרן, זוכי פרס ליבוביץ באתר "מגפון".
 119. גילי איזיקוביץ, פרס מפעל חיים לאורי אבנרי ואריה גולן מטעם אגודת העיתונאים, באתר הארץ, 28 באוקטובר 2013.
 120. יצחק לאור, אורי אבנרי ומחירהּ של התנגדות מצפונית, באתר הארץ, 2 בספטמבר 2016

 121. השיחה עם אבנרי התקיימה במסגרת תוכנית "שיחת נפש"", ששודרה במקור בHOT בידור ובטלוויזיה החינוכית ומובאת בספר בעריכה מינימלית בשפת הדיבור של המשוחחים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.