אורגניזם

אוֹרְגָּנִיזְםעברית: יְצוּר) הוא כל דבר חי המשתייך לטבע ומסוגל להתקיים ולהתרבות בכוחות עצמו ולבצע חילוף חומרים. בהגדרה אחרת, כל מה שיש בו תא אחד לכל הפחות. אורגניזם הוא פרט בדיד שגדל, מתפתח ועל פי רוב גם מתרבה.

האורגניזם מקיים במהלך חייו במו גופו את פעילויות החיים של המין אליו הוא שייך. חלק מהאורגניזמים (למשל אלמוגים ודבורי דבש) לא יכולים להתקיים בצורה עצמאית, אלא רק כחלק ממושבה.

האורגניזמים משפיעים על סביבתם בצורות שונות (חילופי גזים, הפרשות וכדומה). בתוך גופו של אורגניזם מתקיימת הומאוסטזה (תנאים מסוימים שנמצאים בתוך גופו של אורגניזם, זוהי הסביבה הפנימית של האורגניזם).

כל האורגניזמים מתחלקים לשלוש על ממלכות: איקריוטים, חיידקים אמיתיים וחיידקים קדומים.

לגבי הגדרת הנגיפים כאורגניזמים, קיימת מחלוקת פילוסופית בדבר. הם אמנם מכילים חומר גנטי ומסוגלים להתרבות בתוך תא פונדקאי, אולם מצד שני הם אינם מקיימים כל פעילות מטבולית ואינם מתרבים מחוץ לתא הפונדקאי. למעשה, הם אינם מכילים דבר מלבד חומצת גרעין, מספר חלבונים ולעיתים אף מעטפת ליפידית. לכן, היום רוב החוקרים אינם מגדירים אותם כאורגניזמים.

בתחום ההייטק, קיים חזון לעתיד הקרוב (הנמצא בשלבי פיתוח), לייצר מעבדים ושבבים ממוחשבים מאורגניזמים. בחברת אינטל מתקיים הליך פיתוח מעבדים מאורגניזמים המיועד לביצוע בסביבות שנת 2019-2020, על פי החזון.

מאפייני האורגניזם

 • כל עולם החי מושתת על התא. זו היחידה הבסיסית ביותר של כל האורגניזמים החיים. גם לתא יש ארכיטקטורה פנימית, והוא עצמו מורכב מאברונים פנימיים.
 • כל אורגניזם מבצע רגולציה בין הסביבה הפנימית לחיצונית. הוא נלחם בסביבה משתנה, ומנסה לייצב את זו הפנימית. הן האורגניזם השלם והן התא מקיימים בקרה של הסביבה הפנימית באופן כמעט בלתי-תלוי בסביבה החיצונית. זוהי אחת התכונות הבולטות של עולם החי.
 • הומאוסטזה היא יכולת האורגניזם לקיים סביבה פנימית קבועה, זאת באמצעות מגוון רחב של תהליכים. קיום ההומאוסטזה מתאפשר באמצעות מטבוליזם.
 • אבולוציה והתפתחות הן מאפיין נוסף של האורגניזם. כל אורגניזם יודע לייצר את עצמו – ולא סוגים אחרים.
 • האורגניזם מגיב לסביבתו ללא הפסקה – לצמח שאוכל חרקים, למשל, יש חיישנים שגורמים לו להגיב כשנכנס חרק ללוע שלו. היחס הוא מתמיד - האורגניזם מחליף אנרגיה עם הסביבה כל הזמן.
 • היררכיות – קיימות רמות שונות של התארגנות של עולם החי – לכל אורגניזם יש תאים שמהם הוא מורכב. התאים מרכיבים רקמות, אשר מרכיבות איברים, והאיברים יוצרים את הגוף.

ראו גם

קישורים חיצוניים

  הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
  רישיון cc-by-sa 3.0
  This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.