אוקסימטר

אוקסימטראנגלית: Pulse oximeter - מד דופק וריווי חמצן) הוא מכשיר רפואי לא חודרני, המשמש למדידת רמת החמצן הרווי בדם (רוויון או סטורציה), ולרוב גם מודד את קצב פעימות הלב.

המכשיר מונח לרוב על אחת מאצבעות החולה, אולם קיימים מכשירים המודדים את רמת החמצן הרווי בתנוך האוזן, על המצח ובמקומות נוספים בגוף. אצל אדם רוויון החמצן התקין הוא 95%-100%.

לבד מניטור רמת החמצן הרווי והדופק בבני אדם, קיימים מכשירים דומים לטיפול בבעלי חיים. המכשירים נמצאים בשימוש גם אצל ספורטאים וטייסים.

היסטוריה

  • ב-1864 ג'ורג' גבריאל גילה לה שההמוגלובין הינו הנשא של החמצן בדם.
  • 1876 קארל וון וירורדט משתמש במקור אור כדי להבדיל דם רווי בחמצן במלואו, מדם אשר אינו רווי במלואו.
  • 1941 לראשונה נעשה שימוש ב-"מבחן אוקסימטריה" בשביל לזהות את תהליך קבלת קריאת הסטורציה באמצעות פלס אוקסימטר.
  • בשנות ה-40 מבחני אוקסימטריה הצילו טייסים במלחמת העולם השנייה, ובעזרתם הצליחו להבין שישנו מחסור בלחץ בתא הטייס.
  • 1970 האוקסימטריה הופכת להיות ישימה וזמינה לשימושים קליניים.
  • שנות ה-80 האוקסימטרים הופכים להיות בעלי ממדים קטנים, קלים יותר לשימוש ומחירם צונח.
  • 1995 פלס אוקסימטרים לאצבע מופיעים לראשונה בשוק. מדידת חמצן באופן אישי וביתי הופכת להיות קלה וישימה.

מגבלות

על אף נוחיות המכשיר הוא אינו מהווה תחליף לבדיקות מעבדה מעמיקות יותר אשר מצביעות על מדדים כגון: רמות פחמן דו-חמצני, רמת חומציות בדם, או ריכוז ביקרבונט (HCO3).

אופן פעולה פיזיקלי

הפאלס אוקסימטר כולל משדר הפולט 2 קרני אור בתדירות שונה- קרן אור אחת באורך גל הקרוב לאינפרה אדום (940 nm) וקרן אור באורך גל של 660 nm. קרני האור האלו חודרות דרך הרקמה החיה (אצבע או איבר אחר) אשר בה זורם דם עורקי ומנצלות את יכולת הספיגה של האוקסיהמוגלובין.

אחד מאורכי הגל נקלט בהמוגלובין והאחר בהמוגלובין ובחיבור של ההמוגלובין עם החמצן (אוקסיהמוגלובין) וכשהגלים מגיעים לחיישן שבצידו השני של האיבר מד החמצן והדופק מכיל חיישן רגיש לאור הקולט את צבע קרני האור שחדרו דרך האצבע. המידע שהחיישן מקבל על צבע הדם העורקי, מעובד על ידי נוסחה המתורגמת על ידי מעבד וסדרת מעגלים חשמליים ומוצג על גבי המכשיר. מחשבים את ההפרש בין הקרניים ומקבלים את ריווי החמצן בדם (סטורציה).

לדוגמה: 180 גרם% המוגלובין נהדף על ידי אורך הגל האדום, ו-280 גרם% נהדף על ידי אורך גל תת-אדום, זאת אומרת שכמות ההמוגלובין עם קשר חמצן הוא 100 (ההפרש ביניהם) .

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הבהרה: המידע במכלול נועד להעשרה בלבד ואינו מהווה ייעוץ רפואי.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.