אוקינאווה (מחוז)

ערך זה זקוק לעריכה: הסיבה לכך היא: שגיאות כתיב מרובות, תרגמת, השערות ללא אסמכתאות.
אתם מוזמנים לסייע ולתקן את הבעיות, אך אנא אל תורידו את ההודעה כל עוד לא תוקן הדף. אם אתם סבורים כי אין בדף בעיה, ניתן לציין זאת בדף השיחה.
אוקינאווה (מחוז)
沖縄県
מדינה יפן  יפן
חבל קיושו
נפות במחוז 5
ערים במחוז 41
בירת המחוז נהה
שטח 2,271.30 קמ"ר (דירוג: 44)
אוכלוסייה
  במחוז
  צפיפות

1,439,913  (נכון ל-2016)
622 נפש לקמ"ר (נכון ל-2016)
אזור זמן UTC +9
www.pref.okinawa.jp

לחצו כדי להקטין חזרה

(למפת מחוז אוקינאווה רגילה)
 
מחוז אוקינאווה

אוקינאווהיפנית: 沖縄県) הוא מחוז בדרום מערב יפן. המחוז כולל את האי אוקינאווה, אחד מן האיים הגדולים שבשרשרת איי ריוקיו. בירתו הייתה שורי עד תקופת מייג'י ומאז בירתו היא נהה, אשר ממוקמת בדרום המחוז.

היסטוריה

העדות העתיקה ביותר לחיים אנושיים באיי ריוקיו התגלתה בנהה וביאאסה. מספר עצמות אדם נמצאו באזור מהתקופה הפלאוליתית, אך לא נמצאו ממצאים ארכאולוגים אחרים מתקופה זאת. ההשפעה של תקופת ג'ומון על איי אוקינאווה ניכרת בבירור, ונראה כי מספר כדי חרס אשר נמצאו באוקינאווה דומים במיוחד לכדים אשר נמצאו בטאיוואן. האיזכור הראשון למילה ריוקיו הופיע בספר סואי. אוקינאווה הייתה המילה היפנית אשר הגדירה את האיים, ונראתה לראשונה בביוגראפיה של ג'אינז'ן.

חברות חקלאיות החלו להתפתח באוקיאנווה במאה ה-8 עד המאה ה-12. בעקבות המיקום של האיים בים סין המזרחי קרוב ליפן, סין, ודרום-מזרח אסיה, ממלכת ריוקיו הפכה לתחנת סחר משגשגת.

בנוסף, בתקופה זאת נבנו גוסוקו רבים, מבנה הדומה בתפקידו לטירה או מבצר. לממלכת ריוקיו היו קשרי מסים עם האימפריה הסינית החל מהמאה ה-15. ב-1609, שבט שימאצו, אשר שלט באזור הנקרא כעת מחוז קגושימה, כבש את ממלכת ריוקיו במה שנודע כהפלישה לריוקיו. ממלכת ריוקיו נהייתה מחויבת ליצור קשרי מסים עם סצומה ושוגונות טוקוגאווה, ולהחליש את קשריהם הקודמים עם האימפריה הסינית; הקשר הושאר, אף על פי שבגרסה פחות משמעותית שלו, מאחר שביטול מוחלט שלו היה יוצר סכסוך עם האימפריה הסינית. שבט סצומה צבר רווח רב ממסחר עם האימפריה הסינית, בתקופה בה המסחר עם זרים היה אסור על ידי שוגונות טוקוגאווה.

למרות שסצומה השאירו השפעה ניכרת על איי ריוקיו, ממלכת ריוקיו השיגה רמה גבוהה של עצמאות פוליטית למשך כמעט 200 שנים. ארבע שנים לאחר רסטורציית מייג'י ב-1868, הממשלה היפנית ספחה באמצעות אמצעים צבאיים את הממלכה וקראה לה האן ריוקיו. האן ריוקיו הפך ל'מחוז אוקינאווה ביפן בשנת 1879, למרות ששאר ההאנים הפכו למחוזות בשנת 1872. בשנת 1912 אוקינאווה זכתה בזכות לבחור נציגים לדיאט היפני, למרות שזה האחרון הוקם ב-1890.

רבע מהאוכלוסייה של מחוז אוקינאווה מתה במהלך קרב אוקינאווה שהתרחש ב-1945, אשר לאחריו אוקינאווה נכפפה לשליטה של ארצות הברית למשך 27 שנים. במהלך השליטה של ארצות הברית, ארצות הברית הקימה מספר גדול של בסיסים צבאיים על איי ריוקיו. במהלך המלחמה הקוריאנית מטוסים הפציצו גם את אוקינאווה.

בשנת 1972 ממשלת ארצות הברית החזירה את אוקינאווה לשליטה של יפן. תחת הסכם משותף בין ארצות הברית ויפן, צבא ארצות הברית השאיר נוכחות צבאית גדולה באזור. החל משנת 1960, הוסכם בין ארצות הברית ליפן כי יורשה לארצות הברית לאחסן נשק גרעיני, וישנה סברה כי ישנו נשק גרעיני המאוחסן באוקינאווה.

דיווחים על פשעים ותאונות המבוצעים בידי אנשי-שירות מארצות הברית הנמיכו את התמיכה בבסיסים הצבאיים של ארצות הברית. בעקבות אירועים אשר עוררו סערות תקשורתיות ברחבי יפן, גדלה התמיכה בתנועה לעצמאות ריוקיו אשר התפתחה לאחר 1945. . למרות האמור לעיל, לאנשי-שירות מארצות הברית ביפן יש אחוז פשיעה נמוך ביותר, פחות משל האוכלוסייה הרגילה באוקינאווה. התפישה באוקינאווה לגבי הבסיסים של צבא ארצות הברית מסובכת, וחלק מההתנגדות לבסיסים מופנית לממשלה אשר בטוקיו, אשר מואשמת בידי המתנגדים לבסיסים בהתעלמות מהצרכים והרצונות של תושביה באוקינאווה. אוקינאווה היא המחוז העני ביותר ביפן, ויש המקשרים עובדה זאת לבסיסים הצבאיים הרבים של ארצות הברית בשטחה.

גאוגרפיה

גאולוגיה

האיים באוקינאווה מורכבים בעיקר מאלמוגים, מי הגשם העוברים דרך האלמוגים העניקו לאיים מערות רבות. ברוב האיים האבנים הם אבני גיר. ב-31 במרץ 2008, 19% מכלל השטח במחוז היו פארקים לאומיים.

צמחייה ובעלי חיים

איריאומוטה-ג'ימה הוא אזור המחיה של אחד זני החתולים הנדירים ביותר, חתול איריאומוטה. האיים הם מקום מחיה של לפחות מין אנדמי אחד של צפע. שוניות האלמוגים אשר מסביב לאיים מספקות מקום מחיה לחיים ימיים שופעים. צבי הים חוזרים מדי שנה לאי הדרומי ביותר באוקינאווה להטיל את ביציהם. בחודשים החמים של השנה נהוג להיזהר מכניסה למים מחשש ממדוזות רעילות. אוקינאווה מספקת כמויות גדולות של קני סוכר, אננסים, פפאיות ופירות טרופיים אחרים.

איים משמעותיים

האיים המרכיבים את המחוז הם שני השליש הדרומיים של איי ריוקיו (ריוקיו-שוטו 琉球諸島). האיים המאוכלסים באוקינאווה לרוב מחולקים לשלוש קבוצות איים:

איי אוקינאווה

איי מיאקו

 • מיאקו-ג'ימה

איי יָאאֵיָאמָה

 • איריאומוטה-ג'ימה
 • אישיגאקי (אי)
 • יונאגוני (אי)

ערים

במחוז אוקינאווה ישנן 11 ערים. השמות האוקינאווים לאחר המקף:

 • גינאוון - ג'ינוון, 宜野湾
 • אישיגאקי – אישיגאצ'י,石垣市
 • איטומאן – איצ'ומאן, 糸満市
 • מיאקוג'ימה – נאאקו,宮古島市
 • נאגו – נאגו, 名護市
 • נהה – נאאפה, 那覇市
 • נאנג'או – נאנג'ו, 南城市
 • אוקינאווה – אוצ'ינה, 沖縄市
 • טומיגוסוקו – טומיגושיקו, 豊見城市
 • אוראסואה – אוראשי, 浦添市
 • אורומה – אורומה, うるま市

שפה ותרבות

העובדה שתושבי המחוז היוו אומה נפרדת מכלל האוכלוסייה עד לשנת 1879, גרמה לכך שהשפה והתרבות של אוקינאווה היו שונות משל יפן המרכזית. מדינות אשר השפיעו רבות על התרבות באוקינאווה הן סין, תאילנד ומדינות דרום-מזרח אסיה. השפעות תרבותיות גדולות של אוקינאווה על שאר יפן ושאר העולם הן הקראטה והאוואמורי.

קיימות שפות ריוקיואניות רבות אשר כמעט ולא מובנות לחלוטין לדוברי יפנית, למרות שהן נחשבות לחלק ממשפחת השפות היפניות. שפות אלו מתנוונות עם הזמן, כאשר רוב הנוער באוקינאווה משתמש ביפנית. רוב השפות האלו נחשבות כניבים בידי האוכלוסייה היפנית והאוקינאווית כאחד. ביפנית מדברים לרוב בסיטואציות רשמיות. בסיטואציות לא רשמיות, למעשה מדוברת בקרב בני השישים ומטה אוקינאווית המושפעת ממבטא יפני ומיפנית (אוקינאווית יפנית), אשר לפעמים לא מובנת כהלכה ומתייחסים אליה כאוקינאווית. אוקינאווית מסורתית עדיין מדוברת בפעילויות תרבותיות, כגון ריקוד מסורתי או מוזיקה ריוקיואנית, ישנה בנוסף לכך תחנת רדיו המשדרת בשפה זאת.

דת

בניגוד ליפן בה הדתות הנפוצות הן השינטו והבודהיזם, באוקינאווה הדת הנפוצה היא דת ריוקיו, אשר לרוב מוגדרת באמצעות פולחן אבות וכיבוד היחסים בין המתים, החיים, האלילים והרוחות של עולם הטבע.

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.