אוצר (מקצוע)

אוצֵר הוא מפקח, מעריך ומנהל במוזיאון או גלריה. במובן המודרני הרחב אחראי האוצר על ארגון תערוכות במוזיאונים וגלריות, לפי רעיון מרכזי, עם קו המחבר בין כל היצירות והופך את חווית הצפייה בהן לנרטיב.

שמו של המקצוע נובע משם העצם אוצָר. בימי קדם היה האוצר מופקד על אוצרות המלך, כעין אפסנאי.

תפקידו של האוצר כולל איסוף החפצים, בחירתם וסידורם בחלל על פי נושא מסוים בו תעסוק התערוכה. האוצר מחליט כיצד למקם חפצי אמנות במוזיאון בדרך שתציג את הנושא על הצד הטוב והראוי ביותר בעיניו. בהחלטתו על אופן התצוגה והתלייה נלקחים בחשבון פרמטרים רבים, כגון: הקשרים היסטוריים, מקום, תאורה, רקע וכדומה. במקרים בהם הוא מחליט שקיים צורך בכך, יבחר האוצר מסגור נכון ויוסיף כיתוב ומוזיקת רקע. פעמים רבות מחבר האוצר את קטלוג התערוכה.

חשיבותו של האוצר נובעת מידיעותיו הנרחבות ומיכולתו להביע רעיון מרכזי אחד. ככל שהנושא ממוקד ומצומצם יותר סביב ציר אחד, כך יהיה לתערוכה משקל רב יותר. האוצר הוא האומן הגורם לכך. הוא החוליה המתווכת בין התנסות אינטואיטיבית של היוצר לבין הצופה.

אוצר בעיצוב

אוצרות בעיצוב היא סוגה ייחודית ומדויקת בתוך התחום הרחב יותר של אוצרות, היא מחייבת את העוסקים בה להיות בקיאים בתחומי העיצוב השונים, להכיר את ההיסטוריה של הנעשה בתחום ולשלוט בעשייה העכשווית בזירה המקומית והבינלאומית. היא משקפת את דופק החיים של היצירה המקומית, כשהיא מניעה, עורכת, מציבה ומתעדת את הנעשה בתחומי האופנה, האיור, עיצוב המוצר, תקשורת חזותית, אדריכלות, צורפות, טקסטיל וקרמיקה.[1][2]

המחלקה ללימודי חוץ בשנקר השיקה תוכנית בינלאומית ייחודית ללימודי אוצרות בעיצוב, ששמה לה למטרה להכשיר את הדור הבא של אוצרים, חוקרים ואנשי הפקה בתחום העיצוב, התוכנית גובשה בשיתוף בית-הספר הגבוה לעיצוב School of Form בפולין, תוך שילוב בין רקע עיוני מעמיק וכלים מעשיים להתמחות ביזמות, פיתוח והקמת תערוכות בחללים מסוגים שונים. התוכנית מקנה התמחות ביזמות, בפיתוח ובהקמת תערוכות בחללים זמניים, וירטואליים או ממשיים, מקומיים ובינלאומיים, פרטיים או ציבוריים.[3]

שותפי דרך בארץ כמו שבוע האיור, שבוע העיצוב ירושלים, יריד צבע טרי, שבועות עיצוב ברחבי העולם, מוזיאונים וירידים מסחריים.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.


הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.