אופל (יצרן רכב)

אופל (גרמנית: Adam Opel AG) היא יצרנית מכוניות גרמנית. החברה הוקמה ב-21 בינואר 1863 והחלה ביצור מכוניות בשנת 1899. אופל היא בבעלות מלאה של קבוצת PSA הצרפתית[1]

היסטוריה

[2],[3]

החברה הוקמה ב-1863 על ידי אדם אופל. בתחילת דרכה ייצרה מוצרים לבית, אופניים ומכונות תפירה. תוך זמן קצר הפכה לחברה המובילה בתחומים אלו באירופה. בשנת 1895 מת מייסד החברה ובעלות החברה עברה לידי קארל בנו. שלוש שנים מאוחר יותר, בשנת 1898 יוצרה המכונית הראשונה של החברה, אופל לוטסמן.

בשנת 1901 נחתם הסכם בין חברת אופל לחברת 'דארק' הצרפתית שהייתה יצרנית מכוניות מוכרת בצרפת דאז. לאחר ההסכם התמזגו שתי החברות ויצרו מכוניות תחת השם 'אופל דארק'. הרכבים היו בנויים על שילדת דארק אך שאר הרכיבים היו של אופל. הרכבים יוצרו עם מנוע בעל שני צילינדרים. בשנת 1907 תם ההסכם בין שתי החברות, הופסק יצור 'אופל דארק' וכל אחת מהחברות המשיכה לבדה. חברת 'דארק' פשטה את הרגל בשנת 1909 ונקנתה על ידי חברה איטלקית שעם השנים הפכה לאלפא רומיאו ואופל המשיכה לייצר מכוניות, אופנועים ואופניים לבדה.

בין השנים 1909-1910 ייצרה החברה את דגם האופל 4/8 PS.

ב-1911 פרצה שרפה גדולה במפעלי אופל והמפעל נהרס כליל. לאחר השרפה נבנה מפעל חדש וגדול יותר ועד שנת 1913 הפכה 'אופל' לחברה המובילה בגרמניה ביצור מכוניות, אופנועים ואופניים. במרץ 1929 קנתה ג'נרל מוטורס 80% מחברת אופל ובשנת 1931 השלימה את ה-20% הנותרים. משפחת אופל הרוויחה 33.3 מיליון דולר מהמכירה. בשנת 1937 הפסיקה אופל לייצר אופניים.

בין השנים 1937-1937 ייצרה את דגם הסלון אופל סופר 6.

לאחר עליית הנאצים לשלטון, הולאמה החברה על ידיהם ב-1940, והופסק יצור מכוניות למטרות אזרחיות. חברת אופל ייצרה עבור הצבא הגרמני משאיות רבות מדגם "בליץ". דגם זה שימש במחנה ההשמדה חלמנו כמשאיות השמדה, בהן נרצחו מאות אלפי יהודים בחניקת גז. עד היום אופל, כמו חברות רבות אחרות, אינה מפרטת את פעולותיה ותרומתה לפעולות המשטר הנאצי, ובאתר הרשמי של החברה לא ניתן לראות כל זכר לכך. בתקופת מלחמת העולם השנייה שני המפעלים ברוסלסהיים ובברנדנבורג נפגעו קשות. רק בשנת 1947 שב ייצור מכוניות למטרות אזרחיות עם הדגם החדש אופל אולימפיה. ב-1948 חזרה ג'נרל מוטורס להחזיק בחברה.

דגם אופל קדט היה בסיס לפיתוח וייצור מכונית דייהו רייסר על ידי הקוריאנים.

פרק זה לוקה בחסר. אנא תרמו למכלול והשלימו אותו.

בשנת 2008 יצרה חברת אופל את הדגם אינסיגניה (Insignia) שזכתה לתואר מכונית השנה, מדובר על מכונית מנהלים בעלת 4 או 5 דלתות וסטיישן, הדגם הבכיר זכה לתוספות ממחלקת הספורט של אופל- OPC

דגמים

דגמים נוכחיים

 • אופל אדם
  רכב מיני "אופנתי", הקרוי על שם מייסד החברה. האדם משווק כמתחרה ישיר לפיאט 500, כשמרכבו דומה לזה של ה-500. מצויד במנוע בנפח 1.0 או 1.4 ל׳. ישנה לו גם גרסה דמוית-קרוסאובר בשם Rocks, עם הגבהת מרכב קלה וחצאיות פלסטיק מהצדדים.
 • אופל קארל בעוד האדם האופנתי נקרא על שם מייסד החברה, הדגם השגרתי קרוי על שם בנו. מהלך זה דומה למה שעשו בפיאט, שהשיקו גם את ה-500 וגם את הפנדה. לדגם מנוע בנפח ליטר אחד אטמוספירי שמשודך לתיבת חמשה הילוכים ידנית או ארבעה הילוכים אוטומטית. הדגם אינו משווק בישראל.
 • אופל קורסה
  סופרמיני. הקורסה עברה בדורה האחרון מתיחת פנים מקיפה - מבפנים ומבחוץ, הכוללת שדרוגים טכנולוגיים ועיצוביים משמעותיים, אף על פי שמבוססת על הפלטפורמה של הגרסה הקודמת לה. מתחרה ברכבים כגון יונדאי i20 ורנו קליאו.


 • אופל אסטרה
  משפחתית קומפקטית. האסטרה משווקת בדורה החדש (K) במרכבים האצ׳בק 5 דלתות וסטיישן, בעת שמרכבי הסדאן וההאצ׳בק 3 דלתות (GTC) עדיין משווקים בדור הקודם (J). עיצוב האסטרה החדשה הן מבפנים והן מבחוץ, מהווה שינוי משמעותי ביחס לדור הקודם. בתוך הרכב נמצא מסך מולטימדיה בגודל "7 ותמיכה מלאה ב-Apple CarPlay בעברית, בקרת שיוט, קישוריות Bluetooth ועוד. האסטרה K שוקלת כ-200 ק״ג פחות ביחס לדורה הקודם, ומוצעת עם מנוע טורבו-בנזין יחיד בנפח 1.4 ל׳ המפיק 150 כ״ס. הדגם זכה בתואר "מכונית השנה באירופה" לשנת 2016. ממתחריה העיקריים: פולקסווגן גולף, סוזוקי קרוסאובר. • אופל מוקה
  קרוסאובר עירוני, מבוסס על האסטרה. בסוף שנת 2016 עבר הדגם מתיחת פנים שאחריה נקרא "מוקה X". מתיחת הפנים כללה עדכון חיצוני קל שהתבטא בעיקר בהחלפת הגריל. תא הנוסעים עבר שינוי משמעותי יותר, כאשר מסך המולטימדיה הוחלף בזה המודרני וירד למרכז הקונסולה, מה שיצר דמיון רב לתא הנוסעים של האסטרה. מוצע עם מנוע ה-1.4 ל׳ טורבו-בנזין (150 כ״ס) המוכר של אופל. מתחריו העיקריים הם רנו קפצ׳ור וטויוטה CH-R.
 • אופל קרוסלנד-x דגם פנאי קטן שמתחרה בדגמים כגון סיאט ארונה ומאזדה CX-3. הדגם מחליף את המריבה שהיה בעל מבנה ייחודי, עם דלתות אחוריות הנפתחות הפוך מהרגיל (תצורה שנמכונה "דלתות התאבדות"). הדגם מתבסס על מכלולים של סיטרואן C3-אייר קרוס, עם אותם מנועים ותיבות הילוכים, שבראשן מנוע 1.2 ליטר טורבו-בנזין ותיבת הילוכים אוטומטית.
 • אופל גרנדלנד-x דגם פנאי קומפקטי שפותח יחד עם פיג'ו וחולק מכלולים עם פיג'ו 3008. הדגם משווק בישראל עם מנוע בנזין בנפח 1.2 ליטר עם מגדש טורבו שמפיק 130 כ"ס ותיבת הילוכים אוטומטית בעלת שישה הילוכים.
 • אופל ויוארו (Vivaro)
  מסחרית בגודל בינוני. ממותגת גם כרנו טראפיק (Renault Trafic), פיאט טלנטו (Fiat Talento), ווקסהול ויוארו (Vauxhall Vivaro) וניסן NV300. מיוצרת בצרפת.

דגמי עבר

 • אופל מֶריבה
  מיקרוואן. המריבה, בגרסתה המחודשת ״מריבה קרוסוואן״, נבדלת משאר מתחרותיה בעיקר בזכות דלתותיה האחוריות שנפתחות בניגוד לכיוון הדלתות הקדמיות. מתחרה ברכבים כגון פולקסווגן גולף ספורטסוואן וסיטרואן C4 פיקאסו.

מכוניות ספורט

מכוניות קונספט

חטיבות ספורט

לאופל גם חטיבות ספורט שמשווקות גרסאות עם מנועים מחוזקים ועיצוב ספורטיבי יותר לדגמים הרגילים. בעבר השתמשה החברה בכינוי GSI לסימון הגרסאות הספורטיביות, ועם השנים עברה לכינוי OPC. בדור הקודם של מכונית המנהלים אינסגניה הוצעה גרסת OPC עם מנוע טורבו בנפח 2.0 ליטר. כיום מוצעת תחת השם OPC גרסה מחוזקת לדגם הסופרמיני קורסה, עם מנוע 1.6 טורבו בנזין שמפיק 210 כ"ס. בנוסף הודיעה אופל על שיווק גרסאות GSI מחדש, שהן מעין גרסאות ביניים בין הדגמים הרגילים לדגמי חטיבת OPC. במסגרת חטיבת GSI ישווקו משנת 2019 האינסגניה והקורסה.

תמונות

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

 1. "אופל (יצרן רכב)" - היסטורית ייצור באירופה media.gm.com/media/intl/en/opel/history
 2. דגמי אופל jmariete.com/principal/modelos_reales/opel
 3. דגמי אופל משנת 1899 עד שנת 1995 historisk-opelklub.dk/wp-content/uploads/2012/06/Opel-Data_1899-1995
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.