אוסטריה עילית

אוסטריה עילית (מדינה)
Oberösterreich

סמל אוסטריה עילית

דגל אוסטריה עילית

מדינה אוסטריה  אוסטריה
מושל יוזף פירינגר
ערים במדינה 14 מחוזות, 3 ערי מחוז
בירת המדינה לינץ
שטח 11,980 קמ"ר
אוכלוסייה
  במדינה

1,436,791  (נכון ל-2015)
http://www.land-oberoesterreich.gv.at

לחצו כדי להקטין חזרה

אוסטריה עיליתגרמנית: Oberösterreich) היא מדינה בצפון אוסטריה. בירתה היא לינץ, ושכנותיה הן: בצפון מערב גרמניה וצ'כיה, במזרח אוסטריה תחתית ובדרום שטיריה וזלצבורג. אוסטריה עילית היא הרביעית בשטחה באוסטריה, והשלישית בגודל האוכלוסייה: שטחה הוא 11,980 קילומטר רבוע ואוכלוסייתה מונה כ-1.3 מיליון תושבים.

היסטוריה

ההתייחסות הראשונה לשם "אוסטריה עילית" מופיעה ב-1264, בעניין אזור מעל לנהר אנס שנקבע על ידי המלך אוטאקאר השני מבוהמיה. השם הרשמי שנקבע לאזור הוא "Österreich ob der Enns", כלומר "אוסטריה שעל נהר אנס".

בשנת 1490 המדינה קיבלה מעמד של עצמאות, אך היא נלקחה ממנה על ידי ההבסבורגים. כשאוסטריה סופחה לגרמניה הנאצית על ידי אדולף היטלר, שם המדינה שונה ל"רייכסגאו של הדנובה העילית", ולאחר מלחמת העולם השנייה שמה שונה לשם המקורי.

עם תום מלחמת העולם השנייה הוכללה אוסטריה עילית באזור הכיבוש האמריקאי[1].

דמוגרפיה

בדומה לשאר אוסטריה, אוכלוסיית אוסטריה עילית היא בעיקר נוצרית קתולית.

מוצאם האתני של כמעט 7.2% מתושבי המדינה אינו אוסטרי, כש-53% מהם מקורם מארצות יוגוסלביה. קבוצות אתניות אחרות מקורן ביוון וטורקיה. לפי מפקד האוכלוסין של 2012 אוכלוסיית אוסטריה עילית מונה 1,416,772 תושבים.

חלוקה מינהלית

אוסטריה עילית מחולקת באופן מסורתי לארבעה אזורים: האוסרוקפירטל, אינפירטל, מילפירטל וטראונפירטל. מנהלית, המדינה מחולקת ל-15 מחוזות ושלוש ערים סטטוטוריות .

קישורים חיצוניים

    הערות שוליים

    הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
    רישיון cc-by-sa 3.0
    This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.