אוניית מפרשים

אוניית מפרשיםאנגלית: Sailing ship) היא ספינה גדולה המונעת בעיקר, או אך ורק, באמצעות מפרשים הממירים את אנרגיית הרוח לתנועה. ספינות מפרש שטו בימים מימי קדם ועד המאה ה-19, והיו אמצעי התעבורה העיקרי לשינוע סחורות ואנשים למרחקים גדולים. ספינות המפרש הוחלפו במאה ה-19 על ידי ספינות הקיטור ואחר כך על ידי ספינות מנוע. ספינות קטנות המונעות באמצעות מפרשים קרויות מפרשיות או סירות מפרש.

מאפיינים

קיימים סוגים רבים של מערכי מַעֲטֶה[1] עבור דגמים שונים של ספינות מפרש, אך לכולם יש כמה מאפיינים משותפים. לכל ספינת מפרש יש גוף[2], מַעֲטֶה ולפחות תורן אחד שעליו תולים את המפרשים המניעים את הספינה באמצעות הרוח. קיימים שני סוגים עיקריים של מפרשים. מפרשים רוחביים[3] בהם הסְקַרְיָה[4] ממוקמת בניצב לכיוון תנועת האונייה ומפרשים אורכיים[5] המותקנים לאורך האונייה.

ראו גם

לקריאה נוספת

קישורים חיצוניים

ראו ספינות מפרש בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. בערך זה נעשה שימוש במילון למונחי ימאות של האקדמיה ללשון העברית. המונח האנגלי המקורי הוא rigging שפירושו כלל החבלים, התרנים והמפרשים, וכו'
  2. Hull
  3. square sail
  4. yard מוט עגול ארוך לפרישת מפרש רוחבי
  5. fore-and-aft sail
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.