אוניית מחקר

אוניית מחקר היא אוניה הבנויה ומאובזרת על מנת לאפשר מחקר בים ומעבר לו. פעמים רבות, אוניית מחקר תהיה גם שוברת קרח כדי לאפשר לה לנוע בחופשיות גם במימי הקטבים.

היסטוריה

מקור אוניות המחקר בהיסטוריה תלוי בתולדות גילוי הארצות, כך למשל מגלה הארצות קפטן ג'יימס קוק נשכר על ידי החברה המלכותית בשנת 1766 לנסוע אל האוקיינוס השקט כדי לצפות במעבר נוגה על פני השמש. קוק הפליג על אה"מ אנדוור שהייתה אוניית מחקר לכל דבר, כשעל סיפונה הפליג חוקר טבע - סר ג'וזף בנקס, ושימשה גם לסקר הידרוגרפי.

אוניות מחקר מוקדמות נוספות הן: אה"מ ביגל שהתפרסמה בזכות אחד מנוסעיה צ'ארלס דרווין, האנדיורנס שנשלחה לחקור את הקוטב הדרומי וטבעה בחורף 1915, והטרה נובה, שאף היא שימשה למשלחת לקוטב הדרומי.

שמם של אוניות מחקר מוקדמות שימשו כהשראה לשמות מעבורות חלל של נאס"א.

סוגים

מקובל לחלק את אוניות המחקר לשישה סוגים, אם כי כמובן ייתכן שלאוניה אחת תהיה יותר ממטרה אחת.

  • מחקר הידרוגרפי: אוניות מחקר הידרוגרפי, המיועדות למדידת הימים וחופיהם, עומק המים ועוד, ליצירת מפות המאפשרות ניווט בטוח והסדרת נתיבי השיט. לרוב תבנה אוניה מסוג ארבה או מסוג שדרית כדי לאפשר נשיאת כלי מחקר לקרקעית הים.
  • מחקר אוקיינוגרפי: האוקיינוגרפיה דורשת מחקר מעמיק (תרתי משמע), ולכך נדרש ציוד מסוים: צוללות בלתי-מאוישות לעומקים גדולים, ציוד צלילה ועוד. לרוב אוניות מחקר אוקיינוגרפי הינם גם אוניות מחקר הידרוגרפי.
  • חקר מדגה: מחקר המדגה (גידול דגים ומצב האוכלוסייה) דורש ציוד המאפשר פריסת סוגים שונים של רשתות דיג, אספת דגימות מים ופלנקטון מעמקים שונים כמו גם ציוד סונאר למציאת הדגה. אוניות מחקר המדגה לרוב יהיו דומות לכלי שיט לדיג עם מקום נרחב בבטן האוניה למחקר.
  • מחקר צבאי: אוניות מחקר צבאיות נועדות לבדוק ציוד צבאי ימי, כגון פצצות וציוד אחר בים.
  • חקר הקטבים: אוניות חקר הקטבים בנויות לרוב סביב שוברת קרח, כשהן משמשות לרוב גם לאספקת ציוד ותעבורה לבסיסי המחקר בקטבים.
  • חיפוש נפט: אוניות מחקר המחפשות נפט הן לרוב אסדות ניידות הקודחות בקרקעית הים כחלק מתהליך חיפוש הנפט.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.