אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס

אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס

סמל אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס
מוטו: Fiat lux (יהי אור - ע"פ בראשית א ג)
תאריך ההקמה: 1881
סוג: אוניברסיטה ציבורית
הון עצמי: 2.299 מיליארד דולר
נשיא: ג'ין בלוק
סגל: 4,016
סטודנטים לתואר ראשון: 25,432
סטודנטים לתארים מתקדמים: 11,179
מיקום: לוס אנג'לס, קליפורניה
כינוי: הדובים
www.ucla.edu
(למפת לוס אנג'לס רגילה)
 
אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס

אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לסאנגלית: University of California, Los Angeles, ידועה בראשי התיבות UCLA) היא אוניברסיטת מחקר ציבורית בלוס אנג'לס שבקליפורניה, אחת מעשרת הקמפוסים של אוניברסיטת קליפורניה. האוניברסיטה נוסדה ב-1919 כשלוחה של אוניברסיטת קליפורניה. קמפוס האוניברסיטה הוא השני שהוקם במסגרת מערכת האוניברסיטאות של קליפורניה, והאוניברסיטה היא הגדולה ביותר בקליפורניה מבחינת מספר הסטודנטים הכולל.

בדירוג השבועון יו אס ניוז אנד וורלד ריפורט (U.S. News & World Report) האוניברסיטה נמצאת במקום ה-25 ברשימת האוניברסיטאות הטובות בארצות הברית לשנת 2008 ומקום שלישי בין האוניברסיטאות הציבוריות.

מספר הפונים בבקשה להתקבל לאוניברסיטה לסתיו 2008 היה הגבוה מבין כל האוניברסיטאות בארצות הברית: 55,401. מהם 12,755 (22.7%) התקבלו ללימודים. אף שבאוניברסיטה תלמידים מכל העולם ומכל מדינות ארצות הברית, למעלה מ-90% מהלומדים באוניברסיטה מוצאם מקליפורניה.

היסטוריה

במרץ 1881 אישר בית המחוקקים של קליפורניה הקמת סניף דרומי של בית ספר ה"נורמלי" של קליפורניה במרכז לוס אנג'לס; בית ספר נורמלי (Normal School) הוא סמינר למורים והמוסד המקורי הפך לימים לאוניברסיטת המדינה בסן חוזה. סניף בית הספר בלוס אנג'לס נפתח ב-29 באוגוסט 1882, במקום שבו שוכנת כיום הספרייה המרכזית של מערכת הספרייה הציבורית של לוס אנג'לס. ב-1914 בית הספר עבר לקמפוס חדש ברחוב ורמונט שבהוליווד. ב-1919 הפך בית הספר לסניף השני של אוניברסיטת קליפורניה (עד אז, רק הקמפוס המרכזי בברקלי היה קיים) ונוסף לו מסלול לתואר ראשון. ב-1933 קבלה UCLA אישור להציע מסלול לתואר שני וב-1936 מסלול לדוקטורט. ב-1951 מונה נגיד (Chancellor) נפרד לקמפוס (עד אז ניהל נשיא האוניברסיטה של קליפורניה ישירות גם את UCLA). הדבר ביסס את מעמדה כאוניברסיטה בזכות עצמה ולא שלוחה של ברקלי.

קמפוס

האוניברסיטה עברה לקמפוס הנוכחי שלה, מערבית לבוורלי הילס וצפונית לאזור ווסטווד בסוף שנות ה-20 של המאה העשרים. כאשר החלו הלימודים שם ב-1929, היו בו ארבעה בניינים. כיום הקמפוס כולל 163 בניינים על שטח של 1.7 קמ"ר.

אקדמיה

לפי השבועון יו אס ניוז אנד וורלד ריפורט:

  • בית הספר אנדרסון למנהל עסקים של UCLA מדורג 11 בארצות הברית.[1]
  • בית הספר למשפטים מדורג 15 בארצות הברית.[2]
  • בית הספר דייוויד גפן לרפואה מדורג 9 בארצות הברית.[3]
  • בית הספר סמיואלי להנדסה מדורג 13 בארצות הברית.[4]
  • בית הספר לחינוך מדורג 3 בארצות הברית.[5]

ספורט

קבוצות הספורט של האוניברסיטה נקראים ה"ברואנז" (Bruins) וצבעם כחול וזהב. הקבוצות משתתפות בדוויז'ן 1 של התאחדות ספורט הקולג'ים הלאומי (NCAA). האולם המשמש קבוצות אלו הוא הפאולי פביליון.

בין הספורטאים המפורסמים בתולדות המכללה: ג'קי רובינסון, ג'מאל וויקס, ביל וולטון, רג'י מילר, טרוי גלאוס, בארון דיוויס, אמנדה פריד, ג'ורדן פארמר, ראסל ווסטברוק וכרים עבדול-ג'באר.

קישורים חיצוניים

ראו אוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס בוויקישיתוף.

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.