אוניברסיטת פרינסטון

אוניברסיטת פרינסטון


סמל האוניברסיטה
מבנה כנסיית אוניברסיטת פרינסטון
מוטו: Dei sub numine viget (פורחת בכוח האל)
תאריך ההקמה: 1746
סוג: אוניברסיטה פרטית
הון עצמי: 17.1 מיליארד דולר
צוות: 1,103
נשיא: כריסטופר אייסגרובר
סגל: 1,172
סטודנטים לתואר ראשון: 5,113
סטודנטים לתארים מתקדמים: 2,479
מיקום: פרינסטון, ניו ג'רזי, ארצות הברית
כינוי: "טייגרס" (נמרים)
www.princeton.edu

אוניברסיטת פרינסטוןאנגלית: Princeton University) הממוקמת בעיר פרינסטון שבניו ג'רזי היא האוניברסיטה הרביעית מבחינת הוותק שלה בארצות הברית.

היסטוריה

פרינסטון נוסדה בשנת 1746 בשם The College of New Jersey והייתה ממוקמת בעיר אליזבת שבניו ג'רזי. האוניברסיטה עברה לפרינסטון בשנת 1756 ושינתה את שמה רשמית לאוניברסיטת פרינסטון בשנת 1896. האוניברסיטה היא אחת משמונה החברות בליגת הקיסוס. בראשית ימיה האוניברסיטה הייתה פרסביטריאנית (פלג נוצרי) אולם כיום היא אינה דתית, ואין לה דרישות דתיות מהסטודנטים.

פרינסטון לא קיבלה נשים ללימודים עד 1969. ובניגוד לאוניברסיטאות אחרות מסוגה, כמו הרווארד וקולומביה, לא היה לה גם קולג' צמוד המיועד לנשים.

האוניברסיטה כיום

רוב הסטודנטים באוניברסיטת פרינסטון לומדים לקראת תואר ראשון. אוניברסיטת פרינסטון היא האוניברסיטה העשירה בעולם פר-סטודנט. פרינסטון נחשבת כאחת האוניברסיטאות היוקרתיות בעולם, וכך לדוגמה היא מדורגת על ידי פורבס[1] ועל ידי U.S. News & World Report[2] כקולג' הטוב ביותר בארצות הברית.

הביקוש ללמוד בפרינסטון הוא רב, וכמו אוניברסיטאות אחרות בליגת הקיסוס היא עורכת סינון רב בין המועמדים ללימודים. אחוז הקבלה בשנת 2012 לתואר ראשון (שמיועדים לסיים לימודים ב-2016) עמד על 8.86%. עלות שנת לימודים לתואר ראשון ב-2012–2013 עמדה על כ-$54,780.

קמפוס ומבנים בולטים

לאוניברסיטה מספר מתחמים. הקמפוס המרכזי שוכן על שטח של כ־2000 דונם וממוקם במרכז העיר פרינסטון. קמפוס ג'יימס פורסטל שוכן בין העיירה פלינסבורו ובין דרום-ברונסוויק. בנוסף, בבעלות האוניברסיטה מספר נכסים במערב-וינדזור.

הבניין הראשון בקמפוס היה אולם נסאו (Nassau Hall), שבנייתו הושלמה ב-1756. הקמפוס התפתח בהדרגה סביב לאולם נסאו במהלך המאה ה־19. הבניינים בקמפוס בנויים במספר סגנונות שונים ובהם סגנון גותי-ויקטוריאני ונאו-רומנסקי שנבנו במהלך תקופת התחייה הגותית, וסגנון גותי-קולגיאלי, שהפך סטנדרט הבניה מסוף המאה ה־19.

כנסיית אוניברסיטת פרינסטון ממוקמת במרכז הקמפוס, גובהה מגיע ל־32 מטרים והיא מכילה כ־2000 מקומות ישיבה. בנייתה הכנסייה נערכה בין 1924 ל־1928 בעלות של 2.3 מיליון דולר (כ־30 מיליון דולר במונחי 2012). בעת בנייתה הייתה כנסיית-האוניברסיטה הגדולה בעולם. בין 2000 ל־2002 נערך שיפוץ בכנסייה בעלות כוללת של 10 מיליון דולר.

בשנת 1882 נחנך בקמפוס מוזיאון אומנות, המכיל כיום כ־72 אלף פריטים מאוספים שונים המתמקדים באזורי המזרח התיכון, מערב אירופה, סין, ארצות הברית ואמריקה הלטינית.

בצידו הדרומי גובל הקמפוס באגם קרנגי, אגם מעשה ידי אדם הקרוי על־שם אנדרו קרנגי. קרנגי מימן את בניית המאגר לבקשתו של בוגר פרינסטון, בתקווה שספורט החתירה יחליף את עיסוק הסטודנטים בפוטבול, אותו החשיב לספורט "שאינו ג'נטלמני".[3]

בוגרים בולטים

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.