אוניברסיטת מינסוטה

אוניברסיטת מינסוטה
מוטו: 'Commune vinculum omnibus artibus' (מלטינית: קשר משותף לכל האומניות)
תאריך ההקמה: 1850
סוג: אוניברסיטה ציבורית
נשיא: אריק וו. קיילר
סגל: 3,374 (2015)
סטודנטים: 51,147 (2015)
מיקום: מינאפוליס וסיינט פול, מינסוטה, ארצות הברית
כינוי: הגופרים המוזהבים
twin-cities.umn.edu

אוניברסיטת מינסוטהאנגלית: The University of Minnesota, או בקיצור U of M) היא אוניברסיטת מחקר ציבורית שנמצאת במיניאפוליס ובסיינט פול שבמדינת מינסוטה בארצות הברית. קמפוס האוניברסיטה הוא הרביעי בגודלו בארצות הברית[1] (בשנת הלימודים 2010–2011 למדו בו 51,611 סטודנטים). בשנת 2012, דורגה אוניברסיטת מינסוטה במקום ה-29 בעולם בין 1000 האוניברסיטאות המובילות בעולם על ידי הדירוג האקדמי של האוניברסיטאות בעולם (ARWU).

אוניברסיטת מינסוטה היא הגדולה והוותיקה ביותר במערכת אוניברסיטאות מדינת מינסוטה. האוניברסיטה חברה באיגוד האוניברסיטאות האמריקניות, ארגון המאגד את אוניברסיטאות המחקר בצפון אמריקה. צבעי הדגל של האוניברסיטה הם חום-ערמוני וזהב.

הקמפוס המקורי של האוניברסיטה הוקם ליד מפלי סיינט אנתוני על נהר המיסיסיפי ועבר מאוחר יותר למיקומו הנוכחי, במרחק של כמייל במורד הנהר. האוניברסיטה הוקמה בתור בית ספר תיכון. במהלך תקופת מלחמת האזרחים בארצות הברית נסגר המוסד אבל הוקם מחדש ב-1867 ושנתיים מאוחר יותר הפך למוסד לחינוך גבוה.

העובדה שקמפוס האוניברסיטה מחולק למעשה בין שתי ערים, ונהר מפריד ביניהן, מצריך היערכות לוגיסטית מיוחדת של האוניברסיטה. ה-Gopher Way מקשרת בין רוב מבני כיתות הלימוד, במערכת רחבה ומסועפת ומאגדת מבנים במתחמים נפרדים בשתי גדותיו של נהר המיסיסיפי, המשלבת גם כמה מעברי-על בין המבנים, כך שלעיתים נדרשים ההולכים בנתיביה לעלות עד לקומה ה-5 כדי לעבור בין הבניינים. בנוסף, האוניברסיטה מפעילה קו אוטובוס חינם בין שני חלקי קמפוס האוניברסיטה, הנמצא בשתי הערים.

דירוג אקדמי עולמי

בשנת 2012, דורגה אוניברסיטת מינסוטה במקום ה-29 בעולם בין 1000 האוניברסיטאות המובילות בעולם על ידי הדירוג האקדמי של האוניברסיטאות בעולם[2] (ARWU). באותה שנה דירג המגזין ניוזוויק את האוניברסיטה במקום ה-9 מבין האוניברסיטאות הציבוריות בארצות הברית ובמקום ה-26 מתוך 100 האוניברסיטאות הטובות בעולם.[3] בנוסף, דורגה האוניברסיטה במקום ה-47 במדד 400 אוניברסיטאות המחקר הטובות בעולם על פי דירוג מדד Times Higher Education.[4]

אנשי מדע והתפתחויות מדעיות הקשורים לאוניברסיטה

  • החל מקבלת הדוקטורט שלו מאוניברסיטת מינסוטה ב-1942, פעל נורמן בורלוג לחקר החקלאות ונחשב ל"אבי המהפכה הירוקה". בורלוג זכה ב-1970 בפרס נובל לשלום על מחקריו ופעילותו לצמצום הרעב העולמי.
  • בשנות ה-80 ביצע חוקר החוג לפסיכולוגיה תומאס בוצ'ארד את אחד ממחקרי התאומים המקיפים ביותר, בו בחן את רמת ההתאמה בין תאומים זהים שגודלו בנפרד
  • בשנת 1991 פותח פרוטוקול "גופר" על ידי מארק מקהיל
  • באוניברסיטה למד גם צבי אקשטיין (המשנה לנגיד בנק ישראל)
  • ר' גם קטגוריה:סגל אוניברסיטת מינסוטה

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.