אוניברסיטת מוסקבה

יש להשלים ערך זה: בערך זה חסר תוכן מהותי.
הנכם מוזמנים להשלים את החלקים החסרים ולהסיר הודעה זו. שקלו ליצור כותרות לפרקים הדורשים השלמה, ולהעביר את התבנית אליהם.
אוניברסיטת מוסקבה
מוטו: המדע הוא תפיסה נהירה של האמת, הארת הנפש
תאריך ההקמה: 1755
סוג: אוניברסיטה ציבורית
רקטור: ויקטור סאדובניצ'יי
סגל: 10,441
סטודנטים: 40,756
סטודנטים לתואר ראשון: כ-35,000
סטודנטים לתואר שני: כ-5,000
סטודנטים לתואר שלישי: כ-10,000
קמפוס: רחוב גורודסקאיה (2,057 דונם)
האתר הרשמי
(למפת מוסקבה רגילה)
 
אוניברסיטת מוסקבה

אוניברסיטת מוסקבה, או בשמה הרשמי "אוניברסיטת מוסקבה הממלכתית על שם מיכאיל לומונוסוב" (ברוסית: Московский государственный университет имени М. В. Ломоносова) היא האוניברסיטה הגדולה, המתקדמת והעתיקה ביותר ברוסיה. נקראת גם МГУ או MGU באנגלית. האוניברסיטה חברה באיחוד האוניברסיטאות הקלאסיות ברוסיה, והיא אחד ממרכזי המדע והתרבות הלאומיים. האוניברסיטה החלה להיקרא על שם מיכאיל לומונוסוב בשנת 1940.

אוניברסיטת מוסקבה נוסדה ב-1755 וכוללת 15 מכוני מחקר, 39 פקולטות, יותר מ-300 מחלקות אקדמאיות (קפדרות ברוסית), 7 שלוחות (כולל חמש שלוחות זרות, כולן בחבר המדינות). באוניברסיטה כ-35,000 הלומדים לתואר ראשון, 5,000 סטודנטים לתואר שני, דוקטורנטים ו-10,000 תלמידי מחלקת המכינה האוניברסיטאית, סך הכל: כ-50,000 סטודנטים. בפקולטות ומרכזי המחקר יש 4,000 חברי סגל, מעל 5,000 חוקרים וצוות עזר בן כ-15,000 איש. מאז 1992, רקטור אוניברסיטת מוסקבה הוא האקדמאי ויקטור סאדובניצ'יי, דוקטור למדעי המתמטיקה והפיזיקה, המשמש גם כסגן נשיא האקדמיה הרוסית למדעים.

ב-2011 האוניברסיטה דורגה בדירוג QS של אוניברסיטאות בעולם במקום ה-112 ועל אף שירדה מהמקום ה-92 ב-2010 היא עדיין נחשבת לאוניברסיטה הרוסית החשובה ביותר בעולם.

היסטוריה

האוניברסיטה נוסדה ב-25 בינואר 1755 בהוראת הקיסרית הרוסית יליזבטה בעקבות בקשות של איבאן שובלוב ומיכאיל לומונוסוב. השיעור הראשון התקיים ב-26 באפריל, שאותו חוגגים ברוסיה כיום הסטודנט.

האוניברסיטה התחילה בבניין שמשמש כיום כמוזיאון הכיכר האדומה, והועברה על ידי יקטרינה הגדולה לבניין חדש שנבנה על ידי מאטווי קזקוב בסגנון נאו קלאסיציזם. הבניין שודרג ושופץ אחרי פלישת נפוליאון לרוסיה (מלחמת רוסיה-צרפת (1812)) על ידי הארכיטקט השווייצרי דומיניקו גילארדי.

במאה ה-18 כללה האוניברסיטה שלוש פקולטות - רפואה, משפטים ופילוסופיה.

בשנת 1905 נוסדה באוניברסיטה אגודה סוציאל-דמוקרטית שקראה להפוך את רוסיה לרפובליקה, בעקבות כך הממשלה החלה להצר את רגליה של האוניברסיטה. ובשנת 1911 נכנס כוח צבאי לקמפוס האוניברסיטה ובמחאה על כך ועל הפגיעה בכבוד אנשי הסגל, פרשו 130 פרופסורים מהאוניברסיטה. אלפי סטודנטים הורחקו אז מהלימודים.

בשנת 1917, אחרי מהפכת אוקטובר, האוניברסיטה נפתחה מחדש, גם לבני המעמד הנמוך והבינוני.

בשנת 1940 שונה שם האוניברסיטה לשם המדען מיכאיל לומונוסוב.

בשנת 1991, לאחר קריסת הקומוניזם, נפתחו תשע פקולטות חדשות, בשנת 1992 ניתן לאוניברסיטה מעמד מיוחד: היא מתוקצבת ישירות על ידי הממשלה ולא על ידי משרד החינוך.

קמפוס האוניברסיטה

משנת 1953 ממוקמות כל הפקולטות בהרי הדרורים. הבניין הראשי תוכנן על ידי האדריכל לב רומלב, בזמנו סטלין הורה לבנות את מגדלי שבע האחיות, ובניין האוניברסיטה היה הגבוה מביניהם (והגבוה ביותר בעולם באותה עת מחוץ לניו יורק) והמשיך להיות הגבוה ביותר באירופה עד 1988. גובה המגדל הראשי הוא 240 מטר ובו 36 קומות, כולל 5,000 חדרים, מוזיאון, אולם גדול, תחנת משטרה, משרדי ההנהלה, בריכת שחייה, סניף דואר, בנק, מעצבי שיער, חדרי כביסה, וכולל גם ארבע פקולטות גדולות: הפקולטה למתמטיקה ולמכניקה, הפקולטה לגאולוגיה, הפקולטה לגאוגרפיה והפקולטה לאמנות. הכוכב שמעל המגדל הראשי שוקל 12 טון.

הבניין הראשי של האוניברסיטה כיום שהוקם בתקופתו של סטלין בסגנון "עוגת חתונה" שאפיינה את האדריכלות הקומוניסטית שנקראה בשם: "קלסיציזם סטליניסטי" היווה השראה לסטלין להקמתם של גורדי שחקים בסגנון סובייטי בברית המועצות ובשאר המדינות הקומוניסטיות כתשובה קומוניסטית לסגנון גורדי השחקים האמריקאי.

בזמן הבנייה הרי הדרורים הייתה מחוץ לעיר אבל כיום היא באמצע בין הקרמלין לבין גבולות העיר, בניינים נוספים נבנו מאוחר יותר כגון הפקולטה לספורט ואולם כדורסל, והבנייה נמשכת. בניין רחב נבנה לצורכי הספרייה שהיא השנייה בגודלה ברוסיה מבחינת מספר הספרים. האוניברסיטה כוללת גם מעונות מדרום לקמפוס.

הבניין ההיסטורי הישן של האוניברסיטה ברחוב מוחוואיה מאכלס היום את הפקולטות לעיתונאות, לפסיכולוגיה וללימודי אפריקה ואסיה.

פקולטות

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.