אוניברסיטת טורונטו

אוניברסיטת טורונטו
סמל היסטורי של טריניטי קולג' באוניברסיטת טורונטו
תאריך ההקמה: 15 במרץ 1827
סוג: אוניברסיטה ציבורית
נשיא: מריק גרטלר
סגל: 2,551 (קמפוס ראשי)
מיקום: אונטריו, קנדה
www.utoronto.ca

אוניברסיטת טורונטואנגלית: University of Toronto) נוסדה בשנת 1827 והיא אחת האוניברסיטאות הוותיקות בקנדה. לאוניברסיטה מספר קמפוסים ברחבי העיר טורונטו. המרכזי שבהם, סנט-ג'ורג', מצוי במרכזה של העיר ליד בניין המועצה המחוקקת של אונטריו ושניים נוספים קטנים ממוקמים בפרברי העיר. באוניברסיטה לומדים למעלה מ-70 אלף סטודנטים ב-16 פקולטות שונות. בנוסף, האוניברסיטה מפעילה בתי חולים אוניברסיטאים ומספר מוסדות מחקר.

מחקר

מבחינת איכות המחקר נחשבת האוניברסיטה של טורונטו כטובה בקנדה, ואחת מהאוניברסיטאות המובילות בעולם. תשעה מבין חוקרי ובוגרי האוניברסיטה זכו עד היום בפרסי נובל.

ספריית האוניברסיטה היא השלישית בגודלה בצפון-אמריקה אחרי אוניברסיטת הרווארד ואוניברסיטת ייל והיא מכילה יותר מ-16 מיליון פריטים. מוסף ההשכלה הגבוהה של "הטיימס" דירג בשנת 2007 את מדעי הרוח באוניברסיטת טורונטו במקום ה-11 בעולם, את מדעי החברה במקום 17, ואת מדעי הטבע במקום ה-20. בשנת 2010 דירג "הטיימס" את אוניברסיטת טורונטו במקום ה-17 בעולם.[1] היא גם האוניברסיטה הגדולה בקנדה וה-20 בגודלה בעולם.

חוקרים ובוגרים ידועים

תולדות האוניברסיטה

אוניברסיטת טורונטו היא אוניברסיטת מחקר ציבורית. כשהוקמה ש-1827 על פי צו מלכותי הייתה למעשה המוסד האקדמי הראשון במושבה הבריטית קנדה עילית לימים אונטריו. באותה תקופה, האוניברסיטה נוהלה על ידי הכנסייה האנגליקנית, שגם פיקחה על התכנים. ב-1850 היא קיבלה את שמה הנוכחי והפכה למוסד חילוני.

האוניברסיטה על פי המסורת הבריטית מורכבת מ-12 קולג'ים שונים הנהנים מאוטונמיה חלקית בניהול ענייניהם, המתייחדים האחד מהשני באופיים ובהיסטוריה שלהם. אוניברסיטי קולג' הוא הוותיק שבהם, ונוסד בשנת 1853. טריניטי קולג' הוא היוקרתי והקטן מכולם, והוא מקבל לשורותיו סטודנטים מצטיינים בלבד.

מיקום

בימי ראשיתה של האוניברסיטה בתחילת המאה ה-19 היא הייתה ממוקמת בשולי העיר טורונטו, אך עם התרחבותה המואצת של העיר היא נמצאת כיום במרכזה. הקמפוס הראשי של האוניברסיטה במרכז העיר טורונטו משתרע בין שדרת ספדיינה במערב וקווינס פארק במזרח, אם כי מחלקות ובניינים בודדים נמצאים מזרחה לפארק. מדרום גובל קמפוס סנט ג'ורג' ברחוב קולג' (סמוך לבתי החולים האוניברסיטאיים) ומצפון - רחוב בלור. שני קמפוסי הלוויין של האוניברסיטה ממוקמים בסקרבורו ובמיסיסוגה. מוזיאון רום, שהוא המוזיאון הגדול ביותר בקנדה נמצא בסמוך לקמפוס, ונוסד בשיתוף פעולה עם האוניברסיטה.

קשרים בינלאומיים

האוניברסיטה מדגישה את חשיבות קשריה הבינלאומיים עם אוניברסיטאות אחרות בעולם. היא יצרה שותפויות עם שורה של אוניברסיטאות חשובות בסין בהן אוניברסיטת ג'יאו טונג שאנגחאי, אוניברסיטת פקינג ועוד. אוניברסיטת טורונטו מקיימת גם שיתוף פעולה אקדמי עם מוסדות אקדמים שונים בישראל ביניהם האוניברסיטה העברית בירושלים. בית הספר למנהל עסקים של האוניברסיטה ע"ש רוטמן מנהל גם פרויקט לימודי משותף עם אוניברסיטת תל אביב.

באוניברסיטת טורונטו ישנם גם סטודנטים בינלאומיים רבים המגיעים אליה ממקומות שונים ברחבי תבל.

מבחר תמונות

תצלום פנורמי של הקמפוס במרכז העיר טורונטו ממרומי ספריית רוברטס. צד ימין: מבט לכיוון דרום (הקמפוס ההיסטורי), צד שמאל: מבט לכיוון צפון (בנינים חדשים והאצטדיון האוניברסיטאי) (לצפייה הזיזו עם העכבר את סרגל הגלילה בתחתית התמונה)

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.