אוניברסיטת ויסקונסין–מדיסון

אוניברסיטת ויסקונסין–מדיסון
מוטו: Numen Lumen
תאריך ההקמה: 1848
סוג: אוניברסיטה ציבורית
נשיא: רבקה בלנק
סגל: 2,189 (2014)
סטודנטים: 43,193 (2014)
סטודנטים לתואר ראשון: 29,302
סטודנטים לתארים מתקדמים: 9,203
מיקום: מדיסון, ויסקונסין
כינוי: באדג'רס (גיריות)
www.wisc.edu

אוניברסיטת ויסקונסין–מדיסוןאנגלית: University of Wisconsin–Madison) היא אוניברסיטה ציבורית, המוסד הראשי במערכת האוניברסיטאות של מדינת ויסקונסין. האוניברסיטה נוסדה ב-1848 מיד לאחר שמדינת ויסקונסין צורפה לאיחוד של ארצות הברית, בחוקת המדינה נקבע כי המדינה תקים אוניברסיטה ציבורית בסמוך לבניין הממשל. הקמפוס הראשי של האוניברסיטה ממוקם בבירת המדינה, מדיסון, ומשתרע על פני כ-3.78 קמ"ר.

נכון ל-2009 היו רשומים באוניברסיטה למעלה מ-43,000 סטודנטים, היא מדורגת במקום ה-29 בדירוג אוניברסיטאות בעולם של Times Higher Education לשנים 2014–2015 ,[1] במקום ה-41 בדירוג QS של אוניברסיטאות בעולם לשנת 2014[2] ובמקום ה-24 בין מוסדות ההשכלה המובילים בעולם בדירוג של ARWU לשנת 2014.[3]

היסטוריה

ב-26 ביולי 1848, כחודש לאחר הצטרפותה של מדינת ויסקונסין לארצות הברית, חתם המושל הראשון של המדינה על החוק להקמת האוניברסיטה, בהתאם לקביעה בחוקת המדינה לייסוד אוניברסיטת מדינה בסמוך למשכן הממשל. ב-5 בפברואר 1849 התכנסה הכיתה הראשונה ובה 17 תלמידים, במעון זמני בבית ספר לבנות במדיסון. ב-1851 נחנך נורת' הול, הבניין הראשון בקמפוס הראשי של האוניברסיטה (המכונה כיום בסקום היל). ב-1854 העניקה האוניברסיטה את תוארי הבוגרים הראשונים, וב-1862 הוענק לראשונה בתולדותיה תואר הדוקטור, למי שעתיד להיות אחד מנשיאיה צ'ארלס ואן הייס.

בתקופת כהונתו של ואן הייס כנשיא, נוסח "הרעיון של ויסקונסין" (The Wisconsin Idea),[4] חזון לפיו ההשפעה של האוניברסיטה תורגש בכל בית ברחבי המדינה ושהמחקר במוסד יתרום לבריאות, איכות החיים, איכות הסביבה ושיפור החקלאות במדינה.

במשך השנים נפתחו קמפוסים נוספים של אוניברסיטת ויסקונסין ברחבי המדינה, ב-1956 נוסדה אוניברסיטת ויסקונסין–מילווקי וב-1968 נוסדו אוניברסיטת ויסקונסין–גרין ביי ואוניברסיטת ויסקונסין–פארקסייד. בשנת 1971 החליט הסנאט של מדינת ויסקונסין לאחד את מערכות ההשכלה הגבוהה הציבוריות במדינה תחת הנהלה משותפת, 13 אוניברסיטאות ו-14 קולג'ים נכללו בחוק האיחוד וכל אחד מהמוסדות קיבל את השם אוניברסיטת ויסקונסין עם תוספת המציינת את מיקומו. אף על פי שמאז שינוי זה, השם אוניברסיטת ויסקונסין מתייחס לכלל המוסדות, הרי שבתודעה הציבורית הוא מתקשר בראש ובראשונה לאוניברסיטת הדגל ויסקונסין–מדיסון.[5]

בשנות מלחמת וייטנאם נפוצו בקמפוס מחאות סטודנטים, שהתפתחו לתקריות אלימות עם כוחות השיטור המקומיים. בין השאר נערכו הפגנות כנגד נוכחות מגייסים מטעם חברת דאו כימיקלים שייצרה את הנאפלם וכנגד קיומו של מרכז מחקר של מחלקת ההגנה ששכן במרכז לפיזיקה של האוניברסיטה. בליל 24 באוגוסט 1970 התפוצצה בחזית הבניין מכונית תופת עמוסה ביותר מטון חומר נפץ העשוי מאמוניום חנקתי ומזוט, מהפיצוץ נהרג אחד הפיזיקאים ששהה במעבדה בבניין ונפצעו 4 אחרים, 26 בניינים נפגעו והנזק נאמד ביותר מ-6 מיליון דולר. לפיגוע היו אחראים 4 סטודנטים, אחד מהם מעולם לא נתפס. היה זה פיגוע הטרור הפנימי החמור ביותר שאירע בארצות הברית עד לפיצוץ בניין הממשל הפדרלי באוקלהומה סיטי ב-1995.[6]

קמפוס ומבנים

אוניברסיטת ויסקונסין–מדיסון ממוקמת על מצר יבשה בין אגם מונונה לאגם מנטודה, הקמפוס הראשי מתפרש על שטח של כ-3.8 קמ"ר, כמיל אחד מהקפיטול של מדיסון. כלל מבני האוניברסיטה פרושים ברחבי המדינה על שטח של כ-43 קמ"ר.

לאוניברסיטה יחידת שיטור משלה, בית חולים, תחנת כוח ומרכזי בילוי עצמאיים.

בסקום היל

המבנה המרובע המורכב מבנייני האוניברסיטה, המבנה הוותיק ביותר הוא נורת' הול שהוקם ב-1851, אחריו סאות' הול שהושלם ב-1855 ומשמש כיום את סגל האדמיניסטרציה של הקולג' המרכזי, בירג הול וגולת הכותרת, בסקום הול, המבנה שמהווה את אחד מסמלי האוניברסיטה. בנייתו של בסקום הול הושלמה ב-1857, אך הוא ניזוק בשרפה והכיפה הדקורטיבית שכיסתה אותו הושמדה. כיום משמש המבנה כמשכנו של נשיא האוניברסיטה וסגניו.

הגן הבוטני של אוניברסיטת ויסקונסין–מדיסון

מערבית למדיסון ממוקם גן בוטני פתוח לציבור המהווה מערכת אקולוגית בפיקוח האוניברסיטה וכולל יערות מחטניים, נשירים, ביצות, ערבה וסוואנה בהם למעלה מ-300 מינים של צמחים מקומיים שבעבר נפוצו באזור ואוספים הורטיקולטורים. הגן הוקם בתחילת שנות ה-30 של המאה ה-20 על אדמות חקלאיות ומרעה ומשתרע על פני כ-5 קמ"ר.

ממוריאל יוניון

בניין ממוריאל יוניון הוקם ב-1928 על גדות אגם מנדובה, משמש כמרכז תרבות ופנאי המופעל על ידי איגוד ויסקונסין (The Wisconsin Union), איגוד סטודנטים וחברי סגל שהוקם ב-1907.

מיוזיק הול

הבניין בסגנון גותי שנחנך ב-1880 נקרא בתחילה אסמבלי הול ותוכנן כך שיכיל אודיטוריום בן 800 מושבים, מגדל שעון וספרייה, לאחר שהספרייה הועברה למשכן אחר בקמפוס עבר המבנה לשימושו של בית הספר למוזיקה החל מ-1900, במבנה נערכו שינויים והחל מ-1910 קיבל את שמו החדש. כיום משמש הבניין כבית האופרה של האוניברסיטה וכן משכנה של המחלקה לתכנון עירוני.

מוזיאונים

בשטחה של האוניברסיטה פועלים מספר מוזיאונים בהם מוזיאון האמנות צ'אזן, מוזיאון לגאולוגיה ומוזיאון לזואולוגיה.

ספריות

לאוניברסיטת ויסקונסין–מדיסון ספריית המחקר העשירית בגודלה בצפון אמריקה, הכוללת 40 ספריות משנה מקצועיות ברחבי הקמפוס. נכון ליולי 2008 מכילה הספרייה מעל ל-7.3 מיליון ספרים, 6.2 מיליון מיקרופילם ומעל 7 מיליון מסמכים בתצורות אחרות.

ארגון

באוניברסיטה כלולים 17 בתי ספר וקולג'ים (פקולטות) למקצועות שונים, בהם לומדים למעלה מ-43,000 סטודנטים.

מחקר

אוניברסיטת ויסקונסין–מדיסון היא אחת האוניברסיטאות המובילות בארצות הברית ובעולם בתחום המחקר ואחת מהחברות המייסדות של איגוד האוניברסיטאות האמריקאיות. בשנת 2007 דורגה האוניברסיטה במקום השלישי בין כלל האוניברסיטאות בארצות הברית (לאחר אוניברסיטת ג'ונס הופקינס ואוניברסיטת קליפורניה בסן פרנסיסקו) בהוצאות מחקר ופיתוח בתחומי ההנדסה והמדע, עם תקציב של 841 מיליון דולר. בתחומי המחקר שאינם הנדסה או מדע דורגה האוניברסיטה במקום הראשון עם תקציב של 72 מיליון דולר.[7] ברישום פטנטים דורגה האוניברסיטה במקום השישי בשנת 2005.[8]

באוניברסיטת ויסקונסין–מדיסון כ-100 תוכניות ומרכזי מחקר הפרושים על פני תחומים שונים ומגוונים, אחד הענפים הבולטים בהם מובילה האוניברסיטה את המחקר העולמי הוא בחקר תאי הגזע והיא מהווה אבן שואבת לחוקרים בתחום מרחבי העולם. ב-1995 הוביל פרופסור ג'יימס תומפסון מבית הספר לרפואה ובריאות הציבור של האוניברסיטה את בידודם לראשונה של תאי הגזע עובריים מיונקים וב-1998 לבידוד הראשון של תאי גזע עובריים אנושיים.

ספורט

מרבית נבחרות הספורט של האוניברסיטה משחקות בליגה הבכירה (דיוויז'ן 1) של ה-NCAA ומשתייכות לחטיבת הביג-10. מאז 1890 סמל קבוצות הספורט הוא הגירית (באדג'ר) באקי, סמל שאומץ מכינוי מדינת ויסקונסין.

נבחרת הפוטבול של ויסקונסין–מדיסון מארחת את משחקייה באצטדיון קאמפ רנדל, אחד האצטדיונים הגדולים בארצות הברית ובו למעלה מ-80,000 מושבים. הקבוצה זכתה במהלך שנות קיומה ב-14 אליפויות חטיבה. אחת היריבויות הגדולות ביותר בספורט המכללות האמריקאי היא בינה לבין קבוצת הפוטבול של אוניברסיטת מינסוטה, מדי שנה מאז 1890 נפגשות שתי הקבוצות למשחק מסורתי אשר המנצחת בו זוכה בפרס ה"גרזן של פול באניין" על שם חוטב העצים האגדי.

קבוצת כדורסל הגברים סיימה 18 פעמים עם המאזן הטוב ביותר בחטיבה, שלוש פעמים העפילה לפיינל פור של טורניר אליפות המכללות וזכתה בו פעם אחת ב-1941.

ספורט בולט נוסף בקמפוס הוא הוקי קרח, נבחרת הגברים של האוניברסיטה זכתה שש פעמים באליפות המכללות ונבחרת הנשים זכתה בתואר 4 פעמים, כשב-2006 זכו באליפות שתי הנבחרות במקביל.

בוגרים וחברי סגל בולטים

בין בוגרי האוניברסיטה ניתן למנות 12 זוכי פרס נובל ושישה נוספים שהיו חברי סגל האוניברסיטה, 32 זוכי פרס פוליצר מבין הבוגרים ואנשי הסגל ואישים בולטים נוספים בתחומם.[9]

חתני פרס נובל

בוגרים אחרים

חברי סגל זוכי פרס נובל

ראו גם

קישורים חיצוניים

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.