אוניברסיטת בריגהאם יאנג

אוניברסיטת בריגהאם יאנג
קובץ:MaeserBuilding.JPG
מוטו: "אינטליגנציה היא תהילת הקל" או "היכנסו כדי ללמוד, עזבו כדי לשרת" או "העולם הוא הקמפוס שלנו"
תאריך ההקמה: 16 באוקטובר 1875
סוג: אוניברסיטה פרטית
צוות: 1,200 במשרה מלאה, 900 במשרה חלקית
נשיא: קווין וורתן
סגל: 1,264 במשרה מלאה, 486 במשרה חלקית
סטודנטים: 30,200
מיקום: פרובו, יוטה, ארצות הברית
כינוי: הפומות

אוניברסיטת בריגהאם יאנגאנגלית: Brigham Young University) היא אוניברסיטה אמריקאית פרטית בבעלות הכנסייה המורמונית, ועל כן בעלת צביון נוצרי מורמוני. האוניברסיטה נמצאת בעיר פרובו שבמרכז מדינת יוטה בארצות הברית. בנוסף קיימות שלוש שלוחות בארצות הברית (הוואי, איידהו ושלוחה נוספת ביוטה), ומרכז נוסף בישראל, בעיר ירושלים.

הסניף הראשון של האוניברסיטה נוסד בעיר סולט לייק סיטי בשנת 1875, על ידי בריגהאם יאנג, מנהיגה השני של תנועת הנוצרים המורמונים, ומייסד האוטונומיה המורמונית, לימים מדינת יוטה.

מטרת האוניברסיטה אינה להפיץ את הדת הנוצרית המורמונית, אלא לאפשר השכלה, ידע, ולימודים ברמה אקדמית לכל אחד, בשכר לימוד נמוך יחסית. עם זאת, הלומדים באוניברסיטת בריגהאם יאנג מתחייבים לכבד את קוד ההתנהגות הנוקשה המאפיין את הדת המורמונית, וכולל, למשל, הקפדה על לבוש צנוע ואיסור על שתיית אלכוהול.

הקמפוס המורמוני בירושלים

המרכז הירושלמי, ששמו המלא הוא "Brigham Young University - The Jerusalem Center For Near Eastern Studies" הוקם על הר הזיתים בירושלים.

שגשוגה של מדינת ישראל, כמדינת היהודים, הוא מרכיב חשוב בדת הנוצרית המורמונית. לכן, הקמת קמפוס של אוניברסיטת בריגהאם יאנג בירושלים, נראתה מבחינת הכנסייה המורמונית כחלק מההתייחסות החיובית כלפי העיר והעם.

ראשיתו של המרכז הירושלמי הוא בשנת 1968, כאשר הלימודים התקיימו במלון במזרח ירושלים. בשנת 1978 עבר הקמפוס לשטחי קיבוץ רמת רחל. אוניברסיטת בריגהאם יאנג ביקשה להקים קמפוס משלה על הר הצופים בירושלים, ואולם על רקע בנייתו של הקמפוס החדש של האוניברסיטה העברית על הר הצופים, קמה התנגדות רבה בקרב גורמים יהודים דתיים וחרדים, במדינת ישראל, שחששו שהקמת אוניברסיטה נוצרית בירושלים תוביל לפעילות מיסיונרית מצידה. בסופו של דבר הוקמה האוניברסיטה, תוך התחייבות של המורמונים שאין בכוונתם לערוך במסגרתה פעילות מיסיונרית.

בשנת 1987 הסתיימה בנייתו של הקמפוס החדש, על הר הצופים, המשקיף על מזרח העיר. המבנה המרהיב תוכנן על ידי האדריכל דויד רזניק, והוא כולל מלבד כיתות לימוד ופנימייה לתלמידי המוסד, גם גנים מעוצבים ואולם כנסייה מרשים המשמש גם כאולם קונצרטים, אשר נערכים במקום באופן קבוע להנאת הציבור הירושלמי. בסמיכות לקמפוס, במורד לנחל קדרון, נמצא "גן אורסון הייד" שהוקם לזכרו של חלוץ המורמונים בירושלים.

המרכז משמש שלוחה של אוניברסיטת בריגהאם יאנג ביוטה ארצות הברית, ולומדים בו אך ורק תלמידים המגיעים מארצות הברית כחלק מלימודיהם באוניברסיטה ביוטה. הם מבלים בקמפוס סמסטר אחד במהלכו הם לומדים על הארץ והמזרח הקרוב, ומסיירים באזור.

בשנת 2000 נסגר הקמפוס לסטודנטים, עקב פריצתה של האינתיפאדה השנייה, והוא נותר לא פעיל עד יוני 2006, אז הכריז מנהיג המורמונים בארצות הברית על פתיחתה מחדש של האוניברסיטה בירושלים בקרוב, ועל הפניית כ-1000 תלמידים אליה לשנת הלימודים הבאה. עקב פריצת מלחמת לבנון השנייה, נדחתה מעט הפתיחה המחודשת של המקום, אך לאחר תום המלחמה הוא חזר לפעול באופן מלא.

Click to Shrink Back

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף. ראו אוניברסיטת BYU בירושלים בוויקישיתוף.

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.