אולפנית בני עקיבא תל אביב

אולפנית בני עקיבא תל אביב
מבנה אולפנית בנ"ע ת"א, ברחוב ליליינבלום
מוטו מצוינות עם נשמה
תאריך ייסוד התשל"ח
מנהלת מיכל פלג
מיקום ליליינבלום 7, תל אביב
באחריות מרכז ישיבות ואולפנות בני עקיבא
http://www.ulpanit-ta.co.il

אולפנית בני עקיבא תל אביב היא אולפנית לבנות השוכנת ברחוב ליליינבלום בתל אביב והיא חלק ממרכז ישיבות בני עקיבא.

היסטוריה

האולפנית נוסדה בכ"ח באב התשל"ח על ידי קבוצת הורים מקומיים שביקשו להקים מוסד דתי לבנות בתל אביב ולא לשלוח את בנותיהן לאולפנות בהן יש פנימיות. קבוצה של שמונה עשרה בנות היוותה את הנדבך הראשוני לפתיחת מסגרת חדשנית ניסויית - אולפנא לבנות ללא פנימיה. לפיכך, "בני עקיבא תל אביב" היא חלוצת האולפניות בישראל[1].

משכנה הראשון של האולפנית היה בבית כנסת "איחוד שיבת ציון" שברחוב בן יהודה, ולאחר מכן עברה מספר מקומות וביניהן כיתת לימוד ברחוב שפע טל בתל אביב. כיום משכן האולפנית הוא בנין בית הספר תחכמוני לשעבר.

ניהול האולפנית

מאז הקמתה ועד לשנת תשע"ד (2014) עמדה בראש האולפנית הרבנית יפה מגנס, אשת הרב יהושע מגנס אשר שימש במקביל כרב האולפנית, ואחיינית הרב אברהם צוקרמן. בשנת תשע"ה פרשו הרב והרבנית מגנס מניהול האולפנית, והמשיכו בתפקידי חינוך בירושלים: הרבנית דיקנית הסטודנטיות במכללה בית וגן, והרב כר"מ בישיבת מרכז הרב, תפקיד בו שימש לאורך שנות ניהול האולפנית. היום עומדת בראש האולפנית מיכל פלג, אשר עבדה כאשת חינוך מובילה באולפנת כפר פינס, והרב אחיה פרינס משמש כרב האולפנית.

נכון לשנת 2015, מונה אולפנית תל אביב כ-350 בנות שלומדות בשכבות ז' - י"ב. התלמידות מגיעות מערי המרכז והשפלה וגם מיהודה ושומרון.

דרכו החינוכית של בית הספר

האולפנא מחנכת את תלמידותיה ברוח הציונות הדתית על-פי תורת הרב קוק:

"מטרת החינוך להכשיר את האדם בצורתו המתוקנת ולעשותו טוב וישר דרך תלמוד תורה...והקניית ידיעות אחרות, שמטרתן להכשיר את האדם לצורך קיומו"

באולפנית מושם דגש על חינוך תורני ותרומה חברתית, וכן מושם דגש על חיפוש ה"אני". האולפנית שואפת להעצים את תלמידותיה מבחינה אישית, תורנית ולימודית ומציאת ייחודן. היא פועלת להעצים את כישרונותיהן של הבנות, כגון בהצגת תערוכות אמנות בלובי האולפנית. האולפנית מכוונת להכנה המקסימלית להשתלבות בחברה הישראלית מתוך קדושה, גדלות מתוך ענווה.

תלמידות האולפנא מתנדבות במסגרות חוץ כגון בתי אבות, בתי ספר, בתי חולים ומוסדות לחינוך מיוחד.

בשנת ה'תשע"ג (2013) זכתה האולפנית בפרס החינוך הדתי[2].

בית ספר ניסויי

מזה כמה שנים שהאולפנית היא ניסויית, תחת הנושא: "מה הסיפור שלך, אדם? החיפוש אחר האני".
שאיפת הניסוי לנווט את התלמידה להתבוננות פנימית ולגילוי האני האמיתי שבה. האדם עסוק בקליטת מסרים חיצוניים. הציפייה שבעקבות התהליכים הרפלקטיביים שהתלמידה תעבור היא תצליח לשמוע את עצמה, ומתוך כך את זולתה. תהליך זה נעשה באמצעות כתיבת נרטיב, ובאמצעות כלים רפלקטיביים נוספים[3].

דרכו המקצועית של בית הספר

בבית הספר מגמות מורחבות במקצועות ביולוגיה, פיזיקה, כימיה, אמנות, ספרות, פסיכודרמה ומחשבים.

תוכנית הניסויי בבית הספר עוסקת בסוגיות של זהות אידאולוגית ודתית על רקע טלטלות שעברו על הציונות הדתית כגון ההתנתקות ובוחנת עם התלמידות היבטים שונים בחברה הישראלית הדמוקרטית.

קשר עם הבוגרות

הרב והרבנית מגנס שומרים על קשר עם בוגרות האולפנית, באמצעות מיילים חודשיים בנושאים אקטואליים ותורניים, שבתות מחזור, שבתות אצל בוגרות, וייעוץ והכוונה לבוגרות הרוצות בכך. במשך שנים רבות הנהיג הרב מגנס בביתם שבקרית משה בירושלים שיעור לבוגרות הצעירות של האולפנית. במקביל, וב-6 שנים האחרונות מעביר הרב שיעורים לבוגרות - החל ממחזור א' של האולפנית - בגבעת שמואל, בביתה של בוגרת מחזור א'.

משפחת מגנס מפעילה אף את "מדרשת בת-ציון" בקריית משה בירושלים, אשר גם אליה מגיעות בוגרות האולפנית.

בוגרות האולפנית

בין בוגרות האולפנית נמנות:

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.