אולג גרבר

אולג גרבר
Oleg Grabar
תמונה זו מוצגת במכלול בשימוש הוגן.
נשמח להחליפה בתמונה חופשית.
לידה 3 בנובמבר 1929
פטירה 8 בינואר 2011
ענף מדעי ארכאולוגיה, היסטוריה
תרומות עיקריות
חקר אדריכלות ואמנות אסלאמית.

אולג גרבר (אנגלית: Oleg Grabar; 1929 - 8 בינואר 2011) היה היסטוריון וארכאולוג, שהתמחה באדריכלות ובאמנות אסלאמית.

ביוגרפיה

אולג גרבר נולד וגדל בשטרסבורג שבצרפת, כבכור שבין שני אחים, לאנדרה גרבר שהיה היסטוריון בעל שם של האמנות הביזנטית, ב-1948 קיבל אולג גרבר תעודת בגרות מאוניברסיטת פריז בהיסטוריה של העת העתיקה, של ימי הביניים ושל העת החדשה. הוא היגר לארצות הברית ב-1948 ועשה את חוק לימודיו לתואר הראשון בקולג' הרווארד בהיסטוריה של ימי הביניים. קיבל את התארים השני והשלישי באוניברסיטת פרינסטון השלים את עבודת הדוקטורט ב-1955 בשפות וספרויות מזרחיות ובהיסטוריה של האמנות. נושא הדיסרטציה היה: האמנות הטקסית בחצר בית אומיה. ב-1955. הוא שירת כחבר סגל באוניברסיטת מישיגן בשנים 1954–1969, ב-1965 התמנה לפרופסור, אחר כך התמנה לפרופסור באוניברסיטת הרווארד. גרבר קיבל מינוי של מופקד הקתדרה על שם אגה חאן (Aga Khan) לאמנות ואדריכלות אסלאמית ב-1980 ונשאר בהרווארד עד 1990, אז הוא הצטרף לסגל המכון למחקר מתקדם בפרינסטון. הוא כיהן במכון עד ל-1998 אז פרש לגמלאות כפרופסור אמריטוס. ב-1984 ייסד את Muqarnas, שנתון המוקדש בלעדית לאמנות ולאדריכלות אסלאמית. גרבר שימש במשך עשר השנים הראשונות לקיומו של השנתון כעורכו. כתב העת ראה אור בשני הגיליונות הראשונים בהוצאת אוניברסיטת ייל ומאז הוא יוצא לאור בהוצאת בריל. כתב ערכים באנציקלופדיה בריטניקה וב-Cambridge Histories Online.

פרסים, תארים וחברויות

ספר יובל לכבודו

  • Essays in honor of Oleg Grabar: contributed by his students, Muqarnas: An Annual on Islamic art and Architecture, Volume 10, Leiden : E. J. Brill, 1993
  • בתוך ספר היובל:
    • מאמר הסוקר את חייו ומחקריו: Oleg Grabar", pp. vii-ix".
    • ביבליוגרפיה של כתביו: "Bibliography, 1953-93", pp. ix-xiii.

ביבליוגרפיה

קישורים חיצוניים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.