אוכלי-צמחים

אוכלי-צמחים בלע"ז הרביבורלטינית: "herba" - צמח, "vorus" - בליעה) הם בעלי חיים הניזונים מאורגניזמים אוטוטרופיים. המונח מתייחס הן לאוכלי עלים והן לאוכלי החלקים האחרים של הצמח: פרחים, זרעים, פירות, פקעות, צוף, אבקת פרחים, ועצים. הם כוללים מגוון של מינים: רוב הפרסתנים, הרבה פרימטים, מכרסמים וארנבאים, עופות כמו היען, התוכיים, היוניים, התרנגולאים והברווזיים, כמה זוחלים כמו צבים, חרדון צב ואיגואנה ומאות מיני חרקים כמו חגבים, פרפרים, חיפושיות, כנימות, צרצרים נמלים, טרמיטים ועוד.

ההרביבורים מותאמים לאכילת צמחים ולא בשר. הם מהווים חוליה חשובה במארג המזון, מכיוון שהם הופכים את החומר אורגני שייצרו הצמחים מאנרגיית השמש, למזון שיכול להיצרך על ידי אוכלי כל וטורפים. הם מכונים צרכנים ראשוניים.

צמחים שונים נוצרו עם הגנה מפני טריפה, כמו קוצים, ריח דוחה או רעלים. אך נטבעו בחלק מההרביבורים מנגנונים המסייעים להתגבר על הגנות אלה. מצב זה, בו הנטרף מתגונן והטורף לומד איך לעקוף את מנגנוני ההגנה של הנטרף, מכונה לעיתים מרוץ חימוש ביולוגי.

סוגי הרביורים

ישנם מספר סוגים של הרביורים המתחלקים ע"פ סוג מזונם, צורת השגתו והיחס בינם לבין הצמח - לא כולם "טורפים" את הצמחים. חלקם נותנים עבורם שירותים בתמורה למזון.

שםתיאורשם מדעימין לדוגמהתמונה
אוכלי אצות[1]מינים הניזונים מאצות שונות, גדולות או פיטופלנקטון.Algivoresהחילזון הימי Calliostoma annulatum
אוכלי פירותמינים הניזונים מחלקי פירות של צמחים ומעבירים את הזרעים הרחק מצמח האם.Frugivoreקררו
אוכלי עליםמינים הגוזלים מצמחים את עליהם או גבעוליהם ומעכלים אותם.Folivoreקוף חוטם
לוחכי עשבמינים הלועסים את החלק העליון של העשבים ברחי העולם.Graminivoreגנו כחולקובץ:Gnou 03 2005-07-01.jpg
יונקי צוףמינים המוצצים צוף מפרחים ומאביקים את הצמח.Nectarivoreקוליברי אנה
אוכלי זרעיםמינים הניזונים מזרעי צמחים, בין השאר המוגנים על ידי אצטרובלים.Granivoresפרוש מצויקובץ:Fringilla coelebs -near Castleford, West Yorkshire, England -male-8.jpg
אוכלי אבקהמינים הניזונים מאבקנים של פרחים וגורמים להאבקת פרחים.Palynivoreדבורת הדבשקובץ:Bees Collecting Pollen 2004-08-14.jpg
מוצצי לשדמינים המוצצים את לשד העצים והגבעולים ויכולים אף להרוג את הצמח.Mucivoresכנימות עלה
אוכלי עצהמינים האוכלים את העצה הקשה של העצים.Xylophagyטרמיטיםקובץ:Termite - Isoptera - Els Poblets, Alicante, Spain.jpg

ראו גם

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. לא כל סוגי האצות נחשבים לצמחים אמיתיים, אך האוכלים אותם דומים בהתנהגותם לאוכלי צמחים אמיתיים
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.