אוטו הרביעי, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"

אוטו הרביעי, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"
Otto IV
אוטו הרביעי, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"
מדינה גרמניה, האימפריה הרומית ה"קדושה"
לידה 1175
בראונשווייג
פטירה 19 במאי 1218 (בגיל 43 בערך)
הארצבורג
מקום קבורה קתדרלת בראונשווייג, בראונשווייג.
בת זוג ביאטריקס משוואביה
מריה מברבאנט
שושלת בית ולף
תואר קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה".
אב היינריך הארי, דוכס סקסוניה ובוואריה
אם מתילדה נסיכת אנגליה
קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה".
תקופת כהונה 1198 - 1215 (כ־17 שנים)
הקודם בתפקיד היינריך השישי, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"
הבא בתפקיד פרידריך השני, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"

אוֹטוֹ הרביעי מבראונשווייג (Otto IV, 1175 - 19 במאי 1218) היה מלך גרמניה משנת 1198 וקיסר האימפריה הרומית ה"קדושה" משנת 1209 עד להדחתו ב 1215.

ביוגרפיה

אוטו נולד בשנת 1175, להיינריך הארי, דוכס סקסוניה ובוואריה ולמתילדה, נסיכת אנגליה, בתם של הנרי השני, מלך אנגליה ואלינור, דוכסית אקוויטניה, ומקום לידתו איננו ידוע. אוטו גדל והתחנך באנגליה תחת השגחת סבו, המלך הנרי השני.

לאחר מותו של היינריך השישי, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה" נבחר אחיו של הקיסר פיליפ, דוכס שוואביה כמלך גרמניה בשנת 1198. מהלך זה נוצל על ידי הכס ה"קדוש" על מנת להעמיק את השפעתו ואחיזתו באימפריה בניסיון להחליש ואולי להדיח לחלוטין את השושלת בית הוהנשטאופן, ועל מנת לבטל את המשך האיחוד בין סיציליה לבין האימפריה הרומית ה"קדושה" תחת מונרך אחד.

אוטו, שעתיד להיות המלך היחיד לבית ולף ומתנגד של בית שטאופן היה מוכן לשתף פעולה עם האפיפיור אינוקנטיוס השלישי, בתמיכת הנסיכים של צפון גרמניה ותמיכתם של אוטוקאר הראשון, מלך בוהמיה וולדמר השני, מלך דנמרק הוכתר אוטו כמלך גרמניה במקביל לאחיו פיליפ ביום 9 ביולי 1198 בקתדרלת אאכן.

הכתרתו של אוטו פתחה תקופה של מאבקים על מוקדי הכוח באימפריה. אנגליה תמכה באוטו בעוד צרפת תמכה בפיליפ, האפיפיור הודיע בפומבי על תמיכתו באוטו והכריז עליו כעל המלך החוקי של גרמניה ובתמורה הבטיח אוטו לתמוך בתביעותיו של הכס ה"קדוש" באיטליה. עם זאת מזלו של אוטו השתנה לרעה, אנגליה שנמצאה במשבר כלכלי הסירה את תמיכתה הכלכלית ובני בריתו עברו לתמוך בפיליפ. ב-1204, הארכיבישופ של קלן משח מחדש את פיליפ כמלך.

ב-27 ביולי 1206 נפגשו צבאות המלכים הגרמנים, אוטו הובס וכתוצאה מכך איבד את תמיכת הכס ה"קדוש" ונאלץ לוותר על הכתר.

ב-8 ביוני 1208 נרצח פיליפ משוואביה ואוטו חזר למרכז הבמה הפוליטית בגרמניה, וב-11 בנובמבר 1208 הוא נבחר בשנית למלך גרמניה. אוטו עשה הכנות להיות מוכתר כקיסר האימפריה הרומית ה"קדושה". על מנת להבטיח את תמיכתו של אינוקנטיוס השלישי, הוא הבטיח בשבועה[1] להחזיר אל מדינת האפיפיור את כל השטח שהיה ברשות האפיפיור בתקופת לואי החסיד, כלומר השטח שבין רדיקופנו (Radicofano) לבין כפרנום (Ceperanum), כולל האקזרקט של רוונה, השטחים שהיו כלולים בדוכסות פנטפוליס (מרימיני לאנקונה), המרקה של אנקונה, דוכסות ספולטו, אדמותיה של מתילדה, מחוז בריטנורי (Brittenorii). ואחרי שיוחזרו להגן עליהם ללא כחש וככל יכולתו. אם אחד מחבלי ארץ אלו יגיע אליו - ידאג להחזירם ללא עיכוב.

ב-4 באוקטובר 1209 הוכתר לקיסר האימפריה הרומית ה"קדושה" על ידי האפיפיור. אוטו הפנה את תשומת לבו לאיטליה ופעל באופן אגרסיבי להרחיב את השפעת האימפריה תחילה על מדינת האפיפיור וכתוצאה מכך נודה על ידי האפיפיור בשנת 1210. הוא לא נרתע ובשנת 1211 הפנה את תשומת לבו לסיציליה בה שלט היורש לבית שטאופן - פרידריך, מלך סיציליה. האפיפיור מתוך חשש כי אוטו יפנה נגדו לאחר סיום הקרבות בסיציליה חבר לפיליפ השני, מלך צרפת ופעל לבחירת פרידריך כמלך גרמניה - מהלך ראשון בדרך להדיח את אוטו ולהכתיר את פרידריך שהצטייר כשליט חלש ותחת השפעת הכס ה"קדוש", הצבעה שנייה שנערכה ביום 5 בדצמבר 1212 בנוכחות רוב הנסיכים הגרמניים חזרה ובחרה בפרידריך כמלך גרמניה אך רק בשנת 1214 הצליח פרידריך להביס סופית את אוטו בסיוע הצבא הצרפתי.

אוטו חזר לאחוזתו בבראונשווייג שם הוא נפטר ביום 19 במאי 1218, ונקבר בקתדרלה של העיר.

אילן יוחסין

היינריך התשיעי, דוכס בוואריה
 
ווּלפהילדה מסקסוניה
 
לותאר השלישי, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"
 
ריכנצה מנורטהיים
 
ז'ופרואה החמישי, רוזן אנז'ו
 
מתילדה הקיסרית
 
גיום העשירי, דוכס אקוויטניה
 
אאנור משאטלרול
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
היינריך העשירי, דוכס בוואריה
 
 
 
 
 
גרטרוד מזיפלינבורג
 
 
 
 
 
הנרי השני, מלך אנגליה
 
 
 
 
 
אלינור, דוכסית אקוויטניה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
היינריך הארי, דוכס סקסוניה ובוואריה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
מתילדה, נסיכת אנגליה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
אוטו הרביעי, קיסר האימפריה הרומית ה"קדושה"

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.