אדריכלות נוף

אדריכלות נוף היא תחום בעיצוב העוסק בתכנון של מבני גנים ומרחבים פתוחים: חללים ציבוריים או פרטיים פתוחים, כיכרות, גינות ופארקים, טיילות ועוד. העוסק באדריכלות נוף הוא אדריכל נוף. ברוב המקרים אדריכלות הנוף קשורה בד בבד באדריכלות של מבנים ובתכנון ובעיצוב העירוני שהם תחומים בהם עוסקים אדריכלים. אדריכלות הנוף עוסקת בצורות שונות ומגוונות של שטחים פתוחים ובדרכים שונות של תכנון היחס שבין המבנים לקרקע ולנוף ובין האדם לטבע או לסביבתו העירונית.

היסטוריה

אדריכלות הנוף התפתחה כבר במסופוטמיה כאשר תכננו ובנו גנים בתוך מרקמים עירוניים. הגנים העתיקים שנבנו בעיר בבל ובערים אחרות במסופוטמיה ניסו ליצור גן עדן עלי אדמות בתכנונו של האדם. בגנים אלו נשתלו עצים במיוחד והוזרמו אליהם מים.

גם היוונים הקדמונים עסקו בתכנון של גנים וכן גם בתכנון של חללים ציבוריים שונים (לאו דווקא גנים). האגורה ביוון העתיקה היא דוגמה לכיכר עירונית מתוכננת.

בתקופת הרנסאנס הרבו לשלב את האדריכלות עם הטבע. ארמונות ווילות רבים שנבנו באיטליה וצרפת בתקופה זו שילבו את המבנים עם גנים המחולקים לאורך טופוגרפיה טבעית ו/או עם אגמים טבעיים או אפילו מלאכותיים ששיקפו את המבנה במימיהם.

עיצוב הגנים הפך בצרפת של המאה ה-17 לאומנות של ממש. גני ורסאיי הם דוגמה מופתית לעיצוב של גן צרפתי שבו הכול מתוכנן לפי קווים ישרים ומדויקים, הצמחים שתולים בצורה ישרה ומסודרת ואפילו הגיזום הוא בצורות גאומטריות ברורות. אדריכל הנוף אשר תכנן והקים את גני ורסאי זכה לכינוי לה-נוטרה (ה-"שלנו").

באנגליה התפתח מאוחר יותר "הגן האנגלי" שבניגוד לגן הצרפתי שניסה להשליט את הסדר האנושי על הטבע, שאף ליצור טבע מתוכנן שייראה כמה שיותר טבעי. במהלך המאה ה-19 הוקמו באנגליה גנים רבים לפי תכנון מדויק של נוף האמור לתת תחושה של נוף ארכאי ורומנטי.

במקביל להתפתחות אדרכילות הנוף במערב, התפתחה תרבות מפותחת של עיצוב גינות ביפן. עיצוב הגן היפני התפתח במהלך ההיסטוריה הארוכה של יפן יחד עם האמנות והאדריכלות היפנית והוא נובע בעיקרו מתפישות אסתטיות יפניות ומתפישות דתיות שונות. גן הזן הוא טיפוס של גן יפני המשמש את נזירי הזן בלבד ותכנונו הנופי מבוסס על אורח חיים מאוד ייחודי.

כיום, אדריכלות הנוף עוסקת בעיצוב שטחים פרטיים פתוחים שמסביב למבנים, עיצוב חללים ציבוריים פתוחים כגון כיכרות, רחובות, טיילות וכו' ועיצוב של גנים ופארקים על כל סוגיהם.

הכשרת אדריכלי נוף בישראל

בארץ ניתן ללמוד את מקצוע אדריכלות הנוף לתואר ראשון ב:

ראו גם

קישורים חיצוניים


הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.