אבן הולדת

אבן הולדתאנגלית: birthstone) היא אבן חן או אבני חן המסמלים את חודש הלידה בלוח הגרגוריאני והניתנים כמתנה כשהם משובצים בתכשיט. מנהג זה מקובל בעיקר בארצות הברית ואומץ גם באוסטרליה ובתאילנד. גם בישראל ניתן לפגוש אותו בחנויות תכשיטים.

המנהג לענוד אבני חן כאמצעי מיסטי שנועד להעניק מזל ובריאות הוא כנראה עתיק. כך למשל נטען כי באירופה נהגו לענוד אבני חן על פי חודש הלידה החל מהמאה ה-15,[1] אם כי לצורפים שונים היו רשימות שונות של אבני חן על פי החודש, וכי קיימות גם רשימות אחרות עתיקות יותר, מטיבט או ממסורת האיור ודה ההודית. חלק מהטענות בדבר המזל שמביאות 12 אבני החן משתמשות בסיפור המקראי על 12 אבני החושן.[2]

המנהג צבר תאוצה בשל תכסיס שיווקי של איגוד התכשיטנים הלאומי של ארצות הברית (American national association of jewelers). האיגוד ניצל את המסורת וקבע ב-1912 טבלה שתשמש כתקן מודרני בנושא אבני ההולדת. טבלה מודרנית זו מצויה בשימוש נרחב בארצות הברית. לכל חודש נקבעה אבן החן המתאימה לו (בדרך כלל אבני החן היקרות ביותר). למעט חודש יוני, שנקבע כי אבן ההולדת שלו היא פנינה, שאר אבני החן הן מינרלים. על מנת להרחיב את שוק הקונים נקבעה לכל חודש בנוסף לאבן הראשית גם אבן או אבנים אלטרנטיביות זולות יותר.

חודשאבן הולדתתחליף
ינוארגארנטרוז קוורץ
פברואראמטיסטאוניקס
מרץאקוומריןישפה או גם אבן־דם
אפריליהלוםקוורץ
מאיאזמרגדכריזופראס
יוניפנינה (היחידה שאינה מינרל)אלכסנדריט או אבן ירח
יוליאודםירקן או קרנליאן
אוגוסטפרידוטספיר, סרדוניקס או אוונטורין
ספטמברספירלפיס לזולי
אוקטובראופאלטורמלין (ורוד)
נובמברטופז (צהוב)טורקיז או סיטרין
דצמברזירקון (כחול)טורקיז לפיס לזולי או טנזניט[3]

קישורים חיצוניים

התייחסות לאבני ההולדת קיימת באתרי תכשיטנות רבים בארצות הברית המוכרים את האבנים. להלן מדגם מייצג המוסיף מידע על הכתוב בערך:

הערות שוליים

  1. BIRTHSTONE CHOICES
  2. The History of Birthstones
  3. הטנזניט נוסף כאבן הולדת לחודש דצמבר על ידי איגוד סוחרי אבני החן של אמריקה הידוע בראשי התיבות AGTA (American Gem Trade Association) באוקטובר 2002 תוך הסכמה עם איגודי תכשיטנות אמריקנים נוספים. השינוי הראשון שבוצע בטבלת אבני ההולדת, 90 שנה אחרי שנקבעה.
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.