אבי העורקים

אֲבִי הָעוֹרְקִים (TA: aorta), או וָתִין, הוא העורק הראשי בגוף, אשר ממנו מסתעפים כל העורקים במחזור הדם הסיסטמי. אבי העורקים יוצא מן החדר השמאלי של הלב, עובר בצורת קשת מעל הלב ויורד בקדמת עמוד השדרה, שם מסתעף לענפים גדולים וקטנים, עד שלבסוף מתפצל לעורקי הכסל המשותפים מעט מתחת לגובה הטבור. זהו עורק אלסטי, אשר כאשר מתמלא בדם הלחץ בו הוא הגבוה ביותר מכל העורקים האחרים בגוף. מאפיין זה מאפשר את זרימת הדם ממנו לעורקי הגוף.

אנטומיה

מהלך

אבי העורקים יוצא מהחדר השמאלי כלפי מעלה, עובר בצורת קשת אחורנית ושמאלה, מעל הלב ועורק הריאה, ויורד בקדמת עמוד השדרה לעבר הבטן. לאורך מהלכו אבי העורקים מסתעף לעורקי הגוף עד שלבסוף, מתחת לגובה הטבור, הוא מתפצל לשני עורקי הכסל המשותפים. על פי מבנה זה מקובל לחלק את אבי העורקים לשלושה חלקים: אבי העורקים העולה, אשר יוצא מן הלב כלפי מעלה, קשת אבי העורקים ואבי העורקים היורד, אשר מעל הסרעפת מכונה אבי העורקים החזי ומתחתיה אבי העורקים הבטני.

אבי העורקים העולה יוצא מפתחו של מסתם אבי העורקים כשהוא עטוף במסב הלב. קוטרו כ-2.5 ס"מ. מיד ביציאתו מהלב מסתעפים מאבי העורקים העורקים הכליליים הימני והשמאלי, שתפקידם לספק דם לשריר הלב עצמו. חלקו הראשון נקרא שורש אבי העורקים.

מקשת אבי העורקים מסתעפים שלושה עורקים גדולים המספקים דם לראש ולגפיים העליונות. העורק הראשון שמסתעף והימני מבין השלושה הוא גזע הזרוע והראש, שממנו מסתעפים העורק התת-בריחי הימני והעורק התרדמני הימני. לאחריו מסתעף העורק התרדמני השמאלי, ואחרון מסתעף מן הקשת העורק התת-בריחי השמאלי. בין קשת אבי העורקים לעורק הריאה מחברת הרצועה העורקית – שריד לצינור העורקי אשר מחבר בתקופה העוברית בין אבי העורקים לעורק הריאה.

הקטנה (3 תמונות)

אבי העורקים החזי מתחיל משמאל לגבולה התחתון של חוליה T4 ויורד לצדן של חוליות T5 עד T12. במהלכו מטה הוא נוטה לעבר מרכז בית החזה תוך שהוא מצטלב עם הוושט. הוא מסתיים במעברו דרך מבקע אבי העורקים שבסרעפת, בגובה גבולה התחתון של חוליה T12. במבקע זה נמצאים לימינו הווריד האי-זוגי וצינור החזה המנקז לימפה. אבי העורקים החזי מסתעף לענפי הוושט המסתעפים לפנים, לענפי הסמפונות המסתעפים לצדדים, לעורקים הבין-צלעיים האחוריים והעורקים התת-צלעיים המסתעפים בזוגות לאחור ולצדדים, לעורקי הסרעפת העליונים, היוצאים בזוג לפנים ולצדדים אל המשטח העליון של הסרעפת, ולענפי מסב הלב וענפי הבינה, היוצאים לפנים ושולחים סעיפים קטנים אל מסב הלב ואל הבינה.

לאחר המעבר של אבי העורקים היורד במבקע אבי העורקים הוא נקרא אבי העורקים הבטני. ההסתעפות הראשונה מאבי העורקים הבטני היא לגזע הבטן, היוצא לפנים ומסתעף לעורק הקיבה השמאלי, עורק הטחול ועורק הכבד המשותף. מתחת לגזע הבטן מסתעפים עורק מתלה המעי העליון בגובה חוליה L1 ועורק מתלה המעי התחתון חוליה L3, אשר מספקים דם למערכת העיכול. שני עורקים אלה עוברים בתוך מתלה המעי, שכבה כפולה של צפק המחברת את הקיבה, המעי הדק, הלבלב, הטחול ואיברים אחרים בבטן, אל הדופן האחורי של הבטן. ביניהם מסתעפים בזוגות לצדדים עורקי יותרת הכליה האמצעיים, עורקי הכליה ועורקי האשכים בזכר או עורקי השחלות בנקבה. עורקי הכליה אינם סימטריים בגובהם ובאורכם מאחר שהכבד דוחק את הכליה הימנית מעט יותר מטה. לאחור ולצדדים מסתעפים בזוגות מאבי העורקים הבטני עורקי הסרעפת התחתונים, המספקים את הסרעפת ואת בלוטות יותרת הכליה, ועורקי המותניים המספקים את דופן הבטן.

כ-2–3 ס"מ מתחת לגובה הטבור מתפצל אבי העורקים לשני עורקי הכסל המשותפים, הימני והשמאלי, אשר כל אחד מהם מתפצל לעורק כסל פנימי ועורק כסל חיצון. העורק הפנימי מספק דם לאיברים הפנימיים של חלל הבטן והאגן, בעוד שהעורק החיצוני עובר מעל עצמות האגן לכיוון המפשעה, ומשם ממשיך מטה לגפה התחתונה.

אספקת דם

אבי העורקים מוזן מצינורי צינורות עד גובה עורקי הכליה, ומתחתם דופן אבי העורקים דקה יותר ומוזנת בפעפוע מתוך הדם הזורם בו בלבד.

מחלות אבי העורקים

מפרצת באבי העורקים

אבי העורקים הוא, כאמור, כלי הדם הראשי שמוביל דם מהלב לכל הגוף. הלחץ הפנימי המתמיד שקיים באבי העורקים (מהדם הזורם בו) ותהליכים של טרשת עורקים שמשפיעים עליו, כמו גם על שאר כלי הדם במחזור הדם, עשויים להביא להתרחבות הקרויה מפרצת באבי העורקים. אף שהתהליכים המשפיעים על יצירת מפרצת דומים לאילו של טרשת עורקים, ההתרחבות באבי בעורקים אינה טרשתית כלל אלא נובעת מהרס הדרגתי של השכבות התומכות הגמישות של אבי העורקים, תהליך הקרוי בלעז Medial intimal necrosis. התרחבות זו עשויה להמשיך ולהתקדם עד כדי פקיעה המביאה לדימום פנימי, המהווה סכנת חיים.

הטיפול העיקרי במפרצת של אבי העורקים הוא במניעה (כמו איזון לחץ דם, גמילה מעישון וכדומה), וכן במעקב או באמצעות טכניקה פולשנית. שתי הטכניקות הפולשניות הקיימות במאה ה-21 הן תיקון אנדו-וסקולארי עם קטטר מיוחד ותומכנים, או על ידי ניתוח.[1] קיימת המלצה של ארגון הרפואה האמריקאי לבדיקת אולטרה סאונד לגברים אחרי גיל 65 אם אי פעם עישנו סיגריות.[2]

בתירת אבי העורקים

ערך מורחב – בתירת אבי העורקים

בתירת אבי העורקים היא קרע בגלימה הפנימית של אבי העורקים, שכתוצאה ממנה חודר דם לתוך דופן אבי העורקים ומפריד את הגלימה הפנימית מן השכבות החיצוניות בדופן, תוך שהוא יוצר בה חלל מדומה של זרימת דם. הסכנה במצב זה היא חסימת עורקים המסתעפים מאבי העורקים, וכן התפתחות של אי-ספיקת מסתם אבי העורקים וטמפונדה לבבית. הטיפול בבתירת אבי העורקים תלוי במעורבות של אבי העורקים העולה. בתירה במקטע זה מחייבת טיפול מידי בניתוח להסרת קטע הגלימה הקרוע ובנייה מחדש של אבי העורקים תוך שימוש בשתל סינתטי. בבתירה המוגבלת לאבי העורקים היורד עיקר הטיפול הוא טיפול תרופתי להורדת לחץ הדם, אולם הולך ועולה השימוש בהכנסת תומכן בצנתור. למרות הטיפול, עדיין קיימת תמותה לא מבוטלת כתוצאה מבתירה של אבי העורקים וסיבוכיה.

קישורים חיצוניים

ראו מדיה וקבצים בנושא זה בוויקישיתוף.

הערות שוליים

  1. Vascular Medicine and Endovascular Interventions / edited by Thom W. Rooke, associate editors, Timothy M. Sullivan, Michael R. Jaff. Blackwell publishing. 2009. pp. 186-193
  2. Annals of Internal Medicine | Screening for Abdominal Aortic Aneurysm: Recommendation Statement
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.