אבא יוסף הבנאי

אבא יוסף הבנאי[1] חכם בדור הרביעי לתנאים, בן דורו של רבי מאיר.

ישנו איזכור אחד ממנו במדרש:

שאל אבנימוס הגרדי את רבותינו זכרונם לברכה אמר להם הארץ היאך נבראת תחלה אמרו לו אין אדם בקי בדברים אלו אלא לך אצל אבא יוסף הבנאי הלך ומצאו שהוא עומד על הקרויא אמר לו שאלה יש לי לשאול אותך אמר לו איני יכול לירד מפני שאני שכיר יום אלא שאל מה תבקש אמר ליה היאך נבראת הארץ תחלה אמר ליה נטל הקדוש ברוך הוא עפר מתחת כיסא הכבוד וזרק על המים ונעשה ארץ וצרורות קטנים שהיו בעפר נעשו הרים וגבעות

מדרש רבא בא יג,א

קברו ואגדת הצדיק הלבן

מסורת מאוחרת אשר עברה מדור לדור[2] מזכירה את קברו בצפת במערה.[3] בסמוך לקבר נבנה בית כנסת על שמו, וכן בית ומקוה טהרה על שמו. אגדה מספרת כי פעם אחת גזר הפחה על יהודי צפת שיביאו לו כמה מאות תרנגולים לבנים. באותה עת תרנגול לבן היה נדיר, ורוב התרנגולים היו צבעוניים. יהודים עלו לציונו של אבא יוסף הבנאי, ובקשו שם רחמי שמים. אז התגלה אבא יוסף הבנאי לאחד מהם בחלום ואמר שיביאו לקברו כמה מאות תרנגולים צבעוניים, ובדרך נס הפכו התרנגולים ללבנים. מאז נקרא גם בשם 'הצדיק הלבן', או 'צדיק התרנגולות'. רוב הדעות מיחסות סיפור זה לרבי יוסף סרגוסי.

לקריאה נוספת

הערות שוליים

  1. במשך הדורות נוצר בלבול בשמו, ונקרא 'רבי יוסף בנאה'
  2. איגרת אחד התלמידים לר' אברהם ישמעאל חי סנגויניטי
  3. כן תואר בספר אהבת ציון על ספר תורה אשר קבור למראשותיו. כיום נראה הבליטה בסוף הקבר של ספר התורה
הערך באדיבות ויקיפדיה העברית, קרדיט,
רישיון cc-by-sa 3.0
This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.