ברוכים הבאים למכלול!

המכלול הוא מיזם לחיבור אנציקלופדיה שיתופית, יהודית ומהימנה בלשון נקייה ובאספקלריה תורנית, שאותה כולם יכולים לערוך. כעת יש במכלול 256,057 ערכים.

הלכה תורה שבכתב יהדות שבת ומועדים עולם הישיבות

פורטל היום

פורטל אמריקה הלטינית הוא שער לכל הנושאים הקשורים באמריקה הלטינית. בפורטל ניתן למצוא קישורים שימושיים לשלל הערכים העוסקים בה, על כל רבדיה, מטיחואנה ועד ארץ האש ומז'ואאו פסואה ועד איי גלאפגוס


מדעי החלל     טכנולוגיה     גאוגרפיה     כלכלה     מתמטיקה     מדינות העולם     ביולוגיה     פיזיקה     כימיה     רפואה     היסטוריה     ארכאולוגיה     מדעי החברה

   לכל הפורטלים   


היום בלוח השנה
קבריהם של רבי מנחם מנדל מקוצק וכמה מצאצאיו בבית הקברות היהודי בקוצק

כ"ב בשבט ה'תשפ"א - היום בלוח השנה

ערכים בפרשת השבוע - יתרו

פרשת יתרו    יתרו    צפורה    גרשום    אליעזר    מדבר סיני    הר סיני    סנהדרין    רפידים    עם סגולה    שלושת ימי הגבלה    מעמד הר סיני    עשרת הדברות    נבואת משה    סעודת יתרו

ציטוט יומי

וְאָהַבְתָּ לְרֵעֲךָ כָּמוֹךָ. רבי עקיבא אומר: זה כלל גדול בתורה


ציטוטים יומיים נוספים
ציטוט יומי אקראי
חדשות ואקטואליה
מגפת הקורונהמקרי הדבקהמקרי מוותמדינהמקרי הדבקהמקרי מוות
כלל העולם103,831,5702,245,015הודו10,767,159154,521
ארצות הברית26,854,360453,338ברזיל9,229,322225,099
האיחוד האירופי19,565,607471,549ישראל651,4054,813
לטבלאות המלאות

נפטרו לאחרונה: רבי יצחק אריה שיינר, רבי משולם דוד הלוי סולובייצ'יק | ראובן ארליך, רבי אברהם טברסקי, מישל מור, מרדכי קידר.

תמונת היום
מרציפן בצורות שונות מוצג בתפזורת בפריז.

מרציפן בצורות שונות מוצג בתפזורת בפריז. מרציפן, או בצק שקדים, הוא רקיחה המורכבת בעיקר מסוכר ומשקדים טחונים. המרציפן משמש בעיקר כממתק, המיוצר בצורות וטעמים מגוונים. הודות למרקם הגמיש אך הנוקשה של המרציפן, ניתן לעצבו ולצבעו לשם הנוי והאמנות שבדבר. במדינות רבות בעולם קיימת מסורת האמנות במרציפן, לדוגמה: באיטליה (ובמיוחד בפלרמו), בפורטוגל ובספרד, ובקרב יהודי ונציה.

ערך מומלץ
צמרת השלטון ביוון סוקרת מסדר צבאי יווני

החזית המקדונית במלחמת העולם הראשונה, או חזית סלוניקי, הייתה חזית לחימה במלחמת העולם הראשונה בין כוחות מדינות ההסכמה לבין כוחות מעצמות המרכז כחלק מהמערכה בבלקן. תחילתו של הסכסוך באוקטובר 1915 בניסיונות הכושלים של הבריטים והצרפתים להגן על ממלכת סרביה מכיבוש. הכרעת המערכה על סרביה לטובת מעצמות המרכז הובילה ליצירת גשר יבשתי ישיר מברלין לאיסטנבול. הכוחות האנגלו-צרפתיים התמקמו בגזרת סלוניקי במטרה להגן על עיר הנמל האסטרטגית והחלו להקים קווי ביצורים. למרות עמדתה הנייטרלית של ממלכת יוון תוך נקיטת עמדה פרו-גרמנית על ידי קונסטנטינוס הראשון, מלך יוון, פלשו כוחות מעצמות המרכז למזרח תראקיה ללא התנגדות מצד צבא יוון. כוחות מדינות ההסכמה נערכו לבלום את כוחות מעצמות המרכז ועד סיומה של 1916 התייצב קו החזית תוך מלחמת התשה בין הצדדים.

הצבא הסרבי, שנסוג לקורפו, הצליח לארגן מחדש חלק מכוחותיו והעביר לחזית כ-120,000 חיילים, שאומנו והפכו להיות כשירים ללחימה במהלך 1917. במקביל, התחולל ביוון הקרע הלאומי בין תומכי עמדתו של המלך קונסטנטינוס הראשון לבין תומכיו של אלפתריוס וניזלוס, שהגיע לסלוניקי והקים ממשלה זמנית אשר שלטה על חלק מיוון. ביוני 1917 ויתר קונסטנטינוס הראשון על כיסאו ווניזלוס חזר לשלטון. בראשית יולי הכריזה יוון מלחמה על מעצמות המרכז, צבאה הצטרף לכוחות הלוחמים ושינה את מאזן הכוחות בחזית. עיקר נטל המערכה מצד מעצמות המרכז נפל על הצבא הבולגרי אשר לא היה ערוך למלחמה ממושכת ובתוך יחידותיו התגלו בעיות משמעת קשות. בדצמבר 1917 הוחלף מפקד כוחות מדינות ההסכמה בחזית והפיקוד החדש החל בתכנון מתקפת הבקעה להכרעת החזית. ב-14 בספטמבר 1918 פתחו כוחות מדינות ההסכמה בפיקודו של לואי פראנשה ד'אספרה במתקפה כוללת לאורך החזית ועד מהרה הבקיעו ומוטטו את קווי הבולגרים, שנסוגו במהירות, תוך שאלמנטים מצבאם מורדים במלך פרדיננד הראשון. ההתקדמות המהירה של צבאות מדינות ההסכמה הובילה את הבולגרים לבקש הפסקת אש לשם כניעה, וב-29 בספטמבר 1918 נחתמה שביתת הנשק של סלוניקי אשר סיימה את הקרבות בחזית. עד מהרה הוביל הניצחון בחזית המקדונית להכרעת כל המערכה בבלקן לטובת מדינות ההסכמה.

מועמדים לערך מומלץ - מומלץ אקראי
היום בהיסטוריה
תצלום ראשי בעלות הברית בעת ועדת יאלטה

4 בפברואר - חודש פברואר - היום בהיסטוריה

הידעת?

קו האורך 180° נקרא קו התאריך. התאריך משני צדדיו הוא שונה. אדם שחוצה אותו ממערב למזרח, מדלג על יממה בלוח השנה ואדם שחוצה אותו ממזרח למערב חווה שתי יממות עם אותו תאריך. אלא שלא רק בני אדם בודדים חוצים את קו התאריך. בשנת 2011 החליטו שלטונות סמואה להחשיב את האי כולו כאילו הוא לא נמצא יותר ממערבו של קו התאריך, אלא ממזרחו. כך אוכלוסיית האי כולו דילגה באותה שנה על התאריך 30 בדצמבר.

This article is issued from Hamichlol. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.