biskotë

Shqip

Biskotë f.sh. -

  1. Ëmbëlsirë e thatë, e gatuar me miell, me yndyrë e me sheqer dhe e pjekur dy herë. Biskota me gjalpë (me kakao, me qumësht). Fabrika e biskotave. Një pako biskota.
  2. përd. mb. spec. I pjekur dy herë (për porcelanin a për qeramikën që nuk lyhet me smalt dhe që piqet dy herë në furrë). Prodhime biskotë.[1]

Etimologjia

Shqiptimi

Sinonime

Antonime

Fjalë të prejardhura

Në gjuhë tjera

Referencat

  1. Fjalori elektronik shpjegues FESH 1.0
This article is issued from Wiktionary. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.