Hlavní strana

Vítejte na Wikidruzích


V otevřeném adresáři taxonů, do kterého může přispět každý.V adresáři již máme 593,186 taxonů!
Taxonomická navigace

Vítejte na otevřeném adresáři života!

Wikidruhy (anglicky Wikispecies, species lat. an angl. druh) je projekt s velkým potenciálem podporovaný nadací Wikimedia Foundation. Měl by se stát svobodným adresářem a rozcestníkem života. Zahrnují Živočichy (Animalia), Rostliny (Plantae), Houby (Fungi), Bakterie (Bacteria), Archaea, Protista – jednobuněčné eukaryotní organismy a všechny ostatní formy života (Viry, Viroidy, Priony) v míře, v jaké jen existují a v jaké je všichni uživatelé popíšou.

Uživatelem se může stát každý, kdo má přístup k Internetu, ať už je  odkudkoliv.

Wikidruhy jsou svobodné, protože život se nedá spoutat!

Jak se zapojit

  • Máte-li otázky týkající se Wikidruhů, neváhejte a přihlaste se do e-mailové konference.
  • Informace o taxonomii druhů se naleznete v anglickém článku o taxonomii a v podrobné české tabulce systematiky.
  • Podívejte se na diskusní stránku Wikispecies:Village Pump, máte-li připomínky k projektu nebo se chcete zapojit do diskuse.
  • Na stránce Wikispecies:Done and to do jsou uvedeny informace o tom, co je zde potřeba udělat.
  • Na stránce Wikispecies FAQ naleznete odpovědi na časté dotazy.
  • Velmi užitečné je nahrávání chybějících obrázků jednotlivých druhů především na úložiště Commons, odkud mohou všechny projekty nadace Wikimedia Foundation čerpat. Návod, jak na to, a informace o tom, že je nutné dodržovat autorská práva, se dočtete na stránce Help:Image Guidelines.
  • Na stránce Wikispecies:PR se dozvíte základní informace. Také nám můžete pomoct dostat Wikidruhy do obecného povědomí.
  • Pomozte nám překládat zázemí Wikidruhů. Pomocí vhodných šablon je možné téměř veškerý jejich obsah internacionalizovat - tedy i počeštit. Můžete to zkusit zde.
  • Můžete přenést známé místní názvy z Wikipedie nebo z Wikidat do taxonů.
  • Pomozte nám vytvořit českojazyčnou komunitu Wikidruhů!

Spolupráce

Probíhá spolupráce mezi Wikidruhy a ZooKeys. Obrázky ze ZooKeys jsou momentálně nahrávány na Wikimedia Commons a budou použity na Wikidruzích. Ke spolupráci se přidal také projekt PhytoKeys.

Wikidruhy provozuje nezisková nadace Wikimedia Foundation, která spravuje i řadu dalších vícejazyčných a otevřených projektů:

Wikipedie Wikislovník Wikizdroje Wikicitáty Wikiknihy Wikizprávy Wikiverzita Commons Wikidata Wikicesty Meta-Wiki
Otevřená encyklopedie Výkladový slovník Volně dostupné dokumenty Sbírka citátů Volně dostupné knihy a manuály Otevřené zpravodajství Volně dostupné vzdělání Sdílená sbírka médií Svobodná databáze vědomostí Otevřený cestovní průvodce Koordinace všech projektů Wikimedia
This article is issued from Wikimedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.