Witamy w serwisie
Udostępniamy 208 712 tekstów 2121 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. → więcej

Kalendarium

więcej...

Tekst na dziś

Walka życia
Karol Dickens

Nie daj nam Boże widzieć to, co zobaczył miesiąc, wypłynąwszy z poza ciemnego obramowania dalekiego wzgórka, patrząc z wysokości na pole bitwy, pokryte martwemi ciałami ludzi, leżących na wznak, w takiej pozycyi, w jakiej bywało leżeli przy piersiach matki, uśmiechając się do niej przez sen. Niemiły zaduch, unoszący się nad niemi, mógłby opowiedzieć wszystkie okropności krwawego pogromu i przedśmiertne męki zabitych żołnierzy. Nieraz księżyc smutnie spoglądał na pole bitwy i gwiazdy troskliwie czuwały nad spokojem martwych, a wiatr ze wszech stron ziemi dopóty owiewał równinę, póki nie usunął wreszcie wszystkich śladów straszliwego pobojowiska.

Sylwetka miesiąca

Kazimierz Gliński

Powieściopisarz historyczny, dramaturg i poeta, a także tłumacz. Zmarł 1 stycznia 100 lat temu. Szczególnie polecamy jego zbiór bajek, z przepięknymi ilustracjami Konstantego Górskiego.

Alfabetyczny spis tekstów autora w Wikiźródłach

Wikipedia: Biogram
Wikicytaty: Cytaty
Commons: Galeria
archiwum
 

Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł

Wikipedia
Wolna
encyklopedia
Wikicytaty
Kolekcja
cytatów
Wikinews
Serwis
informacyjny
Wikipodróże
Przewodnik
turystyczny
Wikisłownik
Wielojęzyczny
słownik
Wikibooks
Wolne
podręczniki
Wikiwersytet
Wspólnota
wolnej wiedzy
Wikispecies
Katalog
gatunków
Wikimedia Commons
Repozytorium
multimediów
Wikidane
Repozytorium
danych
Meta-Wiki
Koordynacja
projektów
This article is issued from Wikisource. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.