Witamy w serwisie
Udostępniamy 216 068 tekstów 2264 autorów, z których można swobodnie korzystać.

Naszym celem jest utworzenie wolnej biblioteki tekstów źródłowych oraz ich tłumaczeń. Gromadzimy i przechowujemy wcześniej opublikowane teksty (np. utwory literackie) znajdujące się w domenie publicznej lub udostępnione na wolnej licencji.

Wikiźródła to społeczny projekt. Przyłącz się do nas! Także Ty, bez żadnych formalności, możesz dodawać nowe materiały i porządkować te już zamieszczone. Zobacz, nad czym obecnie pracujemy. → więcej

Kalendarium

więcej...

Tekst na dziś

Trzej królowie
Józef Ignacy Kraszewski

A modlitwa z ust płynąca brzmiała:

„Dziękuję ci, o Boże mój, żeś mi dał zakosztować goryczy i bólu, że twardą ręką losu chłostałeś mnie, albowiem w boleściach oczyszczał się duch mój i wzmacniałam się przeciw nim i były mi do noszenia coraz lżejsze. Dziękuję ci, Boże mój, żeś mnie, wołającéj o miłosierdzie, nie wysłuchał, bo cierpienie stało się lekarstwem, dolegliwości nauką, męczarnia błogosławieństwem. Dziękuję ci, Boże mój, za ten kielich zaprawiony goryczą, ale zbawienny, na którego dnie czysty napój dla ducha znalazłam“.

Wśród modlitwy téj, godzina wybiła, dzwonek się dał słyszéć i zakonnica, przeżegnawszy się, pobiegła krokiem żywym na służbę boleści.
I po téj drugiéj próbie król Mirry nie tryumfował, ale mu żal trochę było brata, króla Złota, któremu owoc jego darów czoło zachmurzał...

Sylwetka miesiąca

Portret Stanisława Vincenza z 1931 roku

Stanisław Vincenz

Zmarł 28 stycznia 50 lat temu. Erudyta, piewca Huculszczyzny, znany z cyklu Na wysokiej połoninie, dostępnemu na Wikiźródłach dzięki programowi Udostępnianie piśmiennictwa i zaangażowania Wikiskrybów. Doktor filozofii, w Szwajcarii prowadził "prywatną akademię Platońską". Uhonorowany tytułem Sprawiedliwy wśród Narodów Świata.

Alfabetyczny spis tekstów autora w Wikiźródłach

Wikipedia: Biogram
Wikicytaty: Cytaty
Commons: Galeria
archiwum
 

Nowości

Projekty siostrzane Wikiźródeł

Wikipedia
Wolna
encyklopedia
Wikicytaty
Kolekcja
cytatów
Wikinews
Serwis
informacyjny
Wikipodróże
Przewodnik
turystyczny
Wikisłownik
Wielojęzyczny
słownik
Wikibooks
Wolne
podręczniki
Wikiwersytet
Wspólnota
wolnej wiedzy
Wikispecies
Katalog
gatunków
Wikimedia Commons
Repozytorium
multimediów
Wikidane
Repozytorium
danych
Meta-Wiki
Koordynacja
projektów
Odwiedź także strony Wikimedia Foundation i Wikimedia Polska.
This article is issued from Wikisource. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.