Carl Friedrich Gauss

Johann Carl Friedrich Gauss ya da Gauß (d. 30 Nisan 1777, Braunschweig, Almanya – ö. 23 Şubat 1855, Göttingen), Alman matematikçi, astronom, fizikçi ve coğrafyacı.

Carl Friedrich Gauß
Christian Albrecht Jensen tarafından yapılmış portresi
Doğum 30 Nisan 1777
Braunschweig, Almanya
Ölüm 23 Şubat 1855 (77 yaşında)
Göttingen, Almanya
Milliyeti Alman
Dalı Matematik, fizik
Çalıştığı yerler Göttingen Üniversitesi
Öğrenim Helmstedt Üniversitesi
Doktora hocası Johann Friedrich Pfaff
Doktora öğrencileri Friedrich Bessel
Richard Dedekind
Bernhard Riemann
Önemli başarıları Sayılar kuramı
Manyetizma
İmza

Katkıda bulunduğu alanlardan bazıları; sayılar kuramı, analiz, diferansiyel geometri, jeodezi, elektrik, manyetizma, astronomi ve optiktir. "Matematikçilerin prensi" ve "antik çağlardan beri yaşamış en büyük matematikçi" olarak da anılan Gauss, matematiğin ve pek çok bilim dalına etki eden çalışmalar yaptı. Gelmiş geçmiş en önemli ve en etkili matematikçilerinden biri olarak kabul edilir.

Gauss'un çocukluk yıllarından beri dahi olduğunu gösteren pek çok hikâye vardır, nitekim pek çok matematiksel keşfini henüz 20 yaşına gelmeden yapmıştır. Sayılar kuramının önemli sonuçlarını derleyip kendi katkılarını da ekleyerek yazdığı büyük eseri Disquisitiones Arithmeticae'yi 21 yaşında (1798) bitirmişse de, eser ilk olarak 1801'de basılmıştır.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.