Bernt Michael Holmboe

Bernt Michael Holmboe (d. 23 Mart 1795 Vang, Norveç - ö. 28 Mart 1850 Christiania, Norveç), Norveçli matematikçi. 1810'a kadar herhangi bir okula gitmeyen Holmboe, ilk dönemlerinde eğitimini evinde sürdürdü. Kısa bir süre Christopher Hansteen'in asistanlığını da yaptığı Frederick Kraliyet Üniversitesi döneminden sonra, 1818 yılında Christiania Katedral Okulu'na matematik öğretmeni olarak kabul edildi. Burada, daha sonra tanınmış bir matematikçi olacak Niels Henrik Abel'le tanıştı. 1826'da Frederick Kraliyet Üniversitesi'ne geçen Norveçli matematikçi, 1850'deki vefatına kadar burada çalıştı.

Bernt Michael Holmboe
Bernt Michael Holmboe
Doğum 23 Mart 1795(1795-03-23)
Vang, Norveç
Ölüm 28 Mart 1850 (55 yaşında)
Christiania, Norveç
Vatandaşlığı Norveçli
Çalıştığı yerler Christiania Katedral Okulu (1818-1826)
Frederick Kraliyet Üniversitesi (1826-1850)
Öğrenim Frederick Kraliyet Üniversitesi
(kısmen kendi çalışmaları)
Önemli başarıları Niels Henrik Abel'in hocası
Ders kitapları

Hem okulda hem de okul dışında Abel'in hocalığını yapan kişi olması, Holmboe'nin dünya çapında matematiğe yaptığı kalıcı etki olarak görülmektedir. İyi bir dostluk kuran ikili, Abel'in erken ölümüne kadar bu hâli sürdürmüştür.

Holmboe'nin Norveç çapında matematiğe yaptığı önemli katkı ise liseler için hazırladığı iki ciltlik ders kitabıdır. Çokça kullanılmış olan kitaba, Christopher Hansteen'in yazdığı alternatif rakip oldu; böylece, Norveç'te belki de ilk kez okul ders kitapları tartışılmaya başlandı.

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.