Algonkinler-Hollanda Savaşı

Algonkin-Hollanda Savaşı (İngilizce: Algonquin-Dutch War[1], Algonquian-Dutch War[2]), 1641-1645 yılları arasında Nieuw Amsterdam (Yeni Amsterdam) bölgesindeki Hollandalılar ile Algonkin[3] Kızılderilileri arasında yapılmış savaş.

Raritan kolundan Lenape Algonkinlerinin toprakları (özellikle Staten adası)

Delaware adı da verilen Munsee Lenapelerinin Raritan kolundan Algonkinler ile Mahican ve Wappinger kabilesinden Algonkin Kızılderilileri, günümüzde Staten Adası ve Hackensack, New Jersey'de bulunan toprakları, Hollandalı göçmenler tarafından alındığında bu duruma tepki göstermişlerdi. Hollandalı kolonist William Kieft (1597-1647), Algonkin halkından vergi talebinde de bulununca Kızılderililer 1641 yaz ayında Nieuw Amsterdam'da Staten Adası'nda ve Manhattan'da yaşayan Hollandalılara saldırdılar. Bir sonraki yıl anlaşmaya varılıncaya kadar çok kanlı savaşlar yapıldı. Şubat 1643'te yerleşimciler tarafından silahlandırılınan Mohawk Kızılderilileri, yeni saldırılara karşı Algonkinlere misillemelerde bulundular. Çok fazla kan dökülmesinden sonra Hollandalılar ve Mohawklar, Algonkinleri geri çekilmeye zorladılar. Ağustos 1645'te barış sağlandı.

Dipnot

  1. http://www.nciku.cn/search/en/detail/Algonquin-Dutch%20War/796213
  2. Algonquian-Dutch War (1641–1645)
  3. worldconnect.genealogy.rootsweb.ancestry.com (= Algonquin-Dutch War 1641-1645 : Dutch Director-General Kieft's efforts to collect tribute from the Algonquin tribes in the vicinity of Manhattan Island provoked the Indian hostilities of 1641-1645.)
This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.