Белорусија на олимпијским играма

Спортисти из Белорусије су први пут учествовали на Летњим олимпијских игара 1952. у Хелсинкију Финска у оквиру репрезентације Совјетског Савеза.

Белорусија
на олимпијским играма
МОК кодBLR
НОКОлимпијски комитет Белорусије
Веб-сајтwww.noc.by
Олимпијске игре
Медаље
Злато Сребро Бронза Укупно
20 32 44 96
Учешће на играма (преглед)
Летње игре
1996  2000  2004  2008  2012  2016  2020
Зимске игре
1994  1998  2002  2006  2010  2014  2018  2022
Остала учешћа
 Совјетски Савез (1952–1988)
 Уједињени тим (1992)

BLR

Након распада Совјетског Савеза 1991., Белорусија се заједно са још пет других од насталих 14 нових држава, на Зимским олимпијским играма 1992. у Албервилу, Француска, учествује као Здружени тим (EUN) под олимпијском заставом.

Касније у 1992. са једанаест бивших република које су се придружиле Белорусији учствују исто као Здружени тим (EUN) na Летњим олимпијским играма 1992. у Барселони, Шпанија.

Две године касније, Белорусија се такмичи по први пут као независна држава у Зимским олимпијским играма 1994., одржаним у Лилехамеру, Норвешка. После тога Белорусија учествује на свим Летњим и Зимским олимпијским играма.

Медаље

Учешће и освојене медаље на ЛОИ

Учешће и освојене медаље Белорусије на ЛОИ
ЛОИНосилац заставеУчешћеМуш.Женесопрт. Злато Сребро Бронза УкупноПласман
1996. АтлантаИгор Апстакович1579166191681537
2000. СиднејСергеј Лиштван13972672033111723
2004. АтинаАлександар Медвед1518269222671526
2008. ПекингАлександар Романков17793842445101916
2012. ЛондонМакс Мирни1608971252551226
2016 Рио де ЖанеироВасил Киријенка12421144940
Укупно90842735713294587

Освајачи медаља на ЛОИ

Медаља Име Игре Спорт Дисциплина
1.Јекатеринаа Карстен-Ходотович1996. АтлантаВеслањескиф
2.Јекатеринаа Карстен-Ходотович2000. СиднејВеслањескиф
3.Елина Зверева2000. СиднејАтлетикадиск
4.Јанина Королчик2000. СиднејАтлетикакугла
5.Јулија Нестеренко2004. АтинаАтлетика100 м
6.Игор Макаров2004. АтинаЏудополутешка (- 100 кг)
7.Аксана Мјањкова2008. ПекингАтлетикакладиво
8.Andrei Aramnau2008. ПекингДизање тегова- 105 кг
9.Андреј Богданович
Александар Богданович
2008. ПекингКануЦ-2 1.000 м
10. 2008. ПекингКајакК-4 1.000 м
11.Сергеј Мартинов2012. ЛондонСтрељаштвоМК пушка 50 м лежећи
12.Викторија Азаренка
Макс Мирни
2012. ЛондонТенисмешовити парови
13.Уладзислау Ханчароу2016 Рио де ЖанеироГимнастикатрамполина за мушкарце
1.Владимир Дубровшчик1996 АтлантаАтлетикадиск
2.Наталија Сазанович1996. АтлантаАтлетикаседмобој
3.Игор Басински1996. АтлантаСтрељаштвопиштољ сл. избор
4.Александар Павлов1996. АтлантаРвање48 кг грчко-римски
5.Сергеј Лиштван1996. АтлантаРвање100 кг грчко-римски
6.Алексеј Медведев1996. АтлантаРвање130 кг слоб. стил
7.Јулија Раскина2000. СиднејРитмичка гимнастикапојединачно
8. 2000. СиднејРитмичка гимнастикаекипно
9.Игор Басински2000. СиднејСтрељаштвопиштољ сл. избор
10.Јекатеринаа Карстен-Ходотович2004. АтинаВеслањескиф
11.Иван Тихон2004 АтинаАтлетикакладиво
12.Андреј Рибаков2004. АтинаДизање теговадо 85 кг.
13.Hanna Batsiushka2004. АтинаДизање теговадо 63 кг.
14.Мохамед Арипхаџијев2004. АтинаБоксполутешка
15.Виктор Зујев2004. АтинаБокстешка
16.Андреј Рибаков2008. ПекингДизање теговадо 85 кг.
17.Андреј Кравченко2008. ПекингАтлетикадесетобој
18.Наталија Михневић2008. ПекингАтлетикакугла
19.Ина Жукова2008. ПекингРитмичка гимнастикапојединачно
20.Вадим Девјатовски2008. ПекингАтлетикакладиво
21.Александра Херасимења2012. ЛондонПливање50 м слободно
22.Александра Херасимења2012. ЛондонПливање100 м слободно
23.Андреј Богданович
Александар Богданович
2012. ЛондонКануЦ-2 1.000 м
24.Роман Пјатрушенка
Вадим Махнов
2012. ЛондонКајакК-2 200 м
25. 2012. ЛондонРитмичка гимнастикаекипно
26.Дарја Наумава2016 Рио де ЖанеироДизање теговадо 75 кг за жене
27.Вадзим Стралтсоу2016 Рио де ЖанеироДизање теговадо 94 кг за мушкарце
28.Мариа Мамашук2016 Рио де ЖанеироРвањедо 63 кг за жене
29.Иван Тихон2016 Рио де ЖанеироАтлетикабацање кладива за мушкарце
1.Елина Зверева1996. АтлантаАтлетикадиск
2.Василиј Каптјух1996. АтлантаАтлетикадиск
3.Василиј Шербо1996. АтлантаГимнастикавратило
4.Василиј Шербо1996. АтлантаГимнастикапрескок
5.Василиј Шербо1996. АтлантаГимнастикаразбој
6.Василиј Шербо1996. АтлантаГимнастикапојединачно
7.Валериј Цилент1996 АтлантаРвање82 кг грчко-римски
8. 1996 АтлантаВеслањеосмерац
9.Наталија Сазанович2000. СиднејАтлетикаседмобој
10.Игор Астапкович2000. СиднејАтлетикакладиво
11.Ирина Јаченко2000. СиднејАтлетикадиск
12.Генадиј Онешчук2000. СиднејДизање тегова- 62 кг
13.Сергеј Лавренов2000. СиднејДизање тегова- 69 кг
14.Павел Догвал2000. СиднејМодерни петобојмушкарци
15.Дмитриј Дебелка2000. СиднејРвање130 кг грчко-римски
16.Сергеј Мартинов2000. СиднејСтрељаштвоМК пишка 50 м лежећи
17.Игор Басински2000. СиднејСтрељаштвоваздушни пиштољ
18.Лолита Јевглевска2000. СиднејСтрељаштвоМК пиштољ 25 м
19.Анатолиј Ларјуков2000. СиднејЏудолака (- 73 кг)
20.Ирина Јаченко2004. АтинаАтлетикадиск
21.Наталија Цилинска2004. АтинаБициклизамхронометар
22.Јулија Бичик
Наталија Хелах
2004. АтинаВеслањедвојац без кормилара
23.Татјана Стукалова2004. АтинаДизање тегова- 63 кг
24.Роман Петрушенко
Вадим Махнев
2004. АтинаКајакК-2 500 м
25.Сергеј Мартинов2004. АтинаСтрељаштвоМК пишка 50 м лежећи
26.Вјачеслав Макаренко2004. АтинаРвање-84 кг грчко-римски
27.Андреј Михневич2008. ПекингАтлетикакугла
28.Надзеја Астапчук2008. ПекингАтлетикакугла
29.Јекатеринаа Карстен-Ходотович2008. ПекингВеслањескиф
30.Јулија Бичик
Наталија Хелах
2008. ПекингВеслањедвојац без кормилара
31.Настасија Новикова2008. ПекингДизање тегова- 53 кг
32.Роман Петрушенко
Вадим Махнев
2008. ПекингКајакК-2 500 м
33. 2008. ПекингРитмичка гимнастикаекипно
34.Михаил Семенов2008. ПекингРвање- 66 кг грчко-римски
35.Мурад Гајдаров2008. ПекингРвање- 74 кг слоб. стил
36.Иван Тихон2008 ПекингАтлетикакладиво
37.Викторија Азаренка2012. ЛондонТениспојединачно
38.Љубов Чаркашина2012. ЛондонРитмичка гимнастикапојединачно
39.Марина Шкерманкова2012. ЛондонДизање тегова- 69 кг
40.Ирина Кулеша2012. ЛондонДизање тегова- 75 кг
41. 2012. ЛондонКајакК-4 500 м
42.Александра Херасимења2016 Рио де ЖанеироПливање50 м слободно
43.Јавид Хамзатау2016 Рио де ЖанеироРвање-85 кг грчко-римски стил
44.Ибрахим Саидау2016 Рио де ЖанеироРвање-125 кг
45. 2016 Рио де ЖанеироКајак и кануК-4 500 м

Преглед учешћа спортиста Белорусије по спортовима на ЛОИ

Стање после ЛОИ 2012.
Спорт Период Укупно Мушки Жене
Прво Последње
Атлетика19962012122507246919
Бадминтон199620124130000
Бициклизам19962012211290011
Бокс19962012161600202
Веслање199620123918212147
Гимнастика199620122815130044
Дизање тегова199620123023713610
Једрење19962012131120000
Кајак и кану199620122614122237
Коњички спорт200420124220000
Кошарка20082008120120000
Мачевање199620128710000
Модерни петобој200020129450011
Пливање199620123118130202
Ритмичка гимнастика19962012340340426
Рвање19962012464240358
Синхроно пливање200020085050000
Скокови у воду1996201211920000
Стони тенис199620127250000
Стреличарство199620126240000
Стрељаштво19962012221571247
Тенис199620129361012
Трамполина200020125320000
Фудбал20122012161600000
Џудо19962012131211012
Укупно (25)54730524212254178

Разлика у горње две табеле од 237 учесника (122 мушкарца и 115 жена) настала је у овој табели јер је сваки спотиста без обриза колико је пута учествовао на играма и у колико разних спортова на истим играма рачунат само једном

Учешће и освојене медаље на ЗОИ

Учешће и освојене медаље Белорусије на ЗОИ
ЗОИНосилац заставеУчешћеМуш.Женесопрт. Злато Сребро БронзаУкупноРанг
1994. ЛилехамерИгор Железовски3321127020215
1998. НаганоАлександар Попов5944159002220
2002. Сот Лејк СитиОлег Риженков6444209001123
2006. ТориноАлександар Попов2814147010121
2010. ВанкуверОлег Антоненко4733146111317
2014 СочиАлексеј Гришин251510550168
2018 ПјонгчангАла Цупер3316176210315
Укупно28918710285518

Освајачи медаља на ЗОИ

Медаља Име Игре Спорт Дисциплина
Алексеј Гришин2010 ВанкуверСлободно скијањеАкробатски скокови
Светлана Парамигина1994 ЛилхамерБиатлонСпринт
Игор Железовски1994 ЛилхамерБрзо клизање1.000 м
Дмитриј Дашински2006 ТориноСлободно скијањеАкробатски скокови
Сергеј Новиков2010 ВанкуверБиатлонПојединачно
Алексеј Ајдаров1998 НаганоБиатлонПојединачно
Дмитриј Дашински1998 НаганоСлободно скијањеАкробатски скокови
Алексеј Гришин2002 Солт Лејк СитиСлободно скијањеАкробатски скокови
Дарја Домрачева2010 ВанкуверБиатлонПојединачно

Преглед учешћа спортиста Белорусије по спортовима на ЗОИ

После ЗОИ 2010.
Спорт Период Укупно Мушки Жене Злато Сребро Бронза Укупно
Прво Последње
Алпско скијање199820103120000
Биатлон199420103012180224
Брзо клизање199420108440101
Брзо клизање на кратким стазама200220061010000
Нордијска комбинација199420022200000
Слободно скијање19942010141041124
Скијашки скокови199420065500000
Скијашко трчање199420103114170000
Хокеј на леду19982010474700000
Уметничко клизање199420068530000
Укупно (10)149100491449

Разлика у горње две табеле у 82 учесника настала је у овој табели јер је сваки спотиста без обриза колико је пута учествовао на играма и у колико разних спортова на истим играма рачунат само једном

Укупно медаље на ОИ

После ЛОИ 2012.

ОИ Злато Сребро Бронза Укупно
ЛОИ12254178
ЗОИ1449
Укупно13294587

Занимљивости

  • Најмлађи учесник: Хлафира Мартинович, 15 година и 204 дана Атина 2004. ритмичка гинастика
  • Најстарији учесник: Андреј Коваленко, 57 година и 150 дана Лондон 2012. стрељаштво
  • Највише медаља:4 Јекатеринаа Карстен-Ходотович (2 зл, 1 ср, 1 бр) и Виталиј Шербо (4 бр)
  • Прва медаља: Игор Железовски (1994)
  • Прво злато: Јекатеринаа Карстен-Ходотович (1996)
  • Најбољи пласман на ЛОИ: 16 (2008)
  • Најбољи пласман на ЗОИ: 15 (1994)

Спољашње везе

This article is issued from Wikipedia. The text is licensed under Creative Commons - Attribution - Sharealike. Additional terms may apply for the media files.