641.656 чланака на српском језику
Инхибитор ензима
Инхибитор ензима је молекул који се везује за ензим и умањује његову активност. Пошто блокирање ензимске активности може да узрокује угинуће патогена или да коригује метаболичку неуравнотеженост, стога су многи лекови инхибитори ензима. Инхибитори ензима се такође користе као пестициди. Нису сви молекули који се везују за ензиме инхибитори; активатори ензима се везују за ензиме и повећавају њихову активност, док се ензимски супстрати везују и бивају конвертовани до продуката у нормалном каталитичком циклусу ензима.
Везивање инхибитора може да спречи приступ супстрата ензимском активном месту и/или омете ензим при катализи биохемијске реакције. Везивање инхибитора може да буде реверзибилно или иреверзибилно. Иреверзибилни инхибитори обично реагују са ензимом и хемијски га мењају (нпр. формирањем ковалентне везе), те модификују кључне аминокиселинске остатке неопходне за ензиматску активност. Насупрот овоме, реверзибилни инхибитори се везују нековалентно, те се различити типови инхибиције јављају зависно од тога да ли се инхибитори везују за ензим, за ензимско-супстратни комплекс, или за обоје.
Многи молекули лекова су инхибитори ензима, тако да је њихово откривање и побољшање активна област истраживања у биохемији и фармакологији. Медицински ензимски инхибитори се често вреднују по својој специфичности (свом одсуству везивања за друге протеине) и својој потентности (својој константи дисоцијације, која је индикатор концентрације неопходне за инхибицију ензима). Висока специфичност и потентност су предуслови да лек испољава мали број нуспојава и стога ниску токсичност.
Ензимски инхибитори се исто тако јављају у природи и учествују у регулацији метаболизма. На пример, ензими у метаболичком путу могу да буду инхибирани продуктима даљих корака пута. Овај тип повратне спреге успорава ћелијску производну линију кад продукти почну да се накупљају, и то је један од важних начина одржавања хомеостазе у ћелијама. Други ћелијски ензимски инхибитори су протеини, који се специфично везују за и инхибирају ензимску мету. То може да помогне у контроли ензима, који би иначе могли да оштете ћелију, као што су протеазе или нуклеазе. Једна детаљно окарактерисана класа инхибиторних молекула су рибонуклеазни инхибитори, који се везују за рибонуклеазе формирајући једну од најчвршћих познатих протеин—протеин интеракција. Природни ензимски инхибитори такође могу да буду отрови и да се користе као вид одбране од предатора, или као начин убијања плена.
Коста Стојановић
Коста Стојановић (Алексинац, 2. октобар 1867 — Београд, 3. јануар 1921) био је научник из области математике, физике, механике, социологије и економије. Сматра се утемељивачем математичке економије и претечом кибернетике у Србији. Сарађивао је са великим бројем стручних и књижевних часописа, као што су: „Српски књижевни гласник“, „Глас српске академије наука“ и „Дело“. Био је професор Велике школе и Београдског универзитета. Поред универзитетске, имао је и богату политичку каријеру. Налазио се на важним државним и политичким положајима, осам пута је биран за министра у Краљевини Србији и Краљевини Срба, Хрвата и Словенаца.
Рођен је у Алексинцу, од мајке Стеване и оца Тривуна (или Трифуна) Трпковића, трговца пореклом из села Маловишта код Битоља. Презиме Стојановић, по старом словенском обичају, Коста је добио као патроним по деди Стојану, Тривуновом оцу.
Изабрана слика
Риа Сталман, холандска бацачица кугле 1983. године. Рођена је 1951. године. Освојила је злато на Олимпијским играма 1984. године. |
Вести
- Болест
- Вирус
- Тестирање
- Физичко дистанцирање
- Изравнавање кривуље
- Истраживање вакцине
- Пандемија по државама
- 1. јануар — Осам особа млађе животне доби смртно су страдале у новогодишњој ноћи у викендици у месту Трибистово, у општини Посушје која припада Федерацији БиХ.
- 30. децембар — Најмање 16 особа је погинуло и око 60 их је повређено у експлозијама на аеродрому у Адену, док је слетао авион у којем је била нова Влада националног јединства Јемена.
- 29. децембар — Земљотрес јачине 6,3 степени по Рихтеру погодио је околину Петриње 46 километара југоисточно од Загреба.
- 29. децембар — Скупштина Црне Горе је усвојила измене Закона о слободи вјероисповијести.
- 18. децембар — Награда „Добричин прстен” Удружења драмских уметника Србије додељена је српском глумцу Петру Божовићу.
- 17. децембар — Светска фудбалска организација ФИФА изабрала је пољског фудбалера Роберта Левандовског (на слици) за најбољег фудбалера 2020. године.
- 16. децембар — Кинеска свемирска сонда Чанге-5, која је са собом носила око два килограма узорака са Месеца, успешно се вратила на Земљу.
- 10. децембар — На подручју планине Козаре у Републици Српској срушио се спортски авион, при чему су погинула оба члана посаде.
- 4. децембар — Скупштина Црне Горе изабрала је нову Владу на челу са премијером Здравком Кривокапићем.
3. јануар
- 1777 — Америчка снаге под командом генерала Џорџа Вашингтона су поразиле британску војску у бици код Принстона.
- 1868 — У Јапану је укинута институција шогуна и почела „Меиџи обнова“.
- 1919 — На Париској мировној конференцији, емир Фејсал I је потписао споразум са ционистичким вођом Хаимом Вајцманом о образовању јеврејске државе у Палестини и арапске државе у већем делу Блиског истока.
- 1925 — Бенито Мусолини је објавио да преузима диктаторска овлашћења над Италијом.
- 1990 — Панамски генерал Мануел Норијега предао се трупама САД после 10 дана проведених у ватиканској амбасади.
- 1993 — Председници Русије и САД Борис Јељцин и Џорџ Буш потписали споразум о смањењу нуклеарног оружја за две трећине, СТАРТ 2.
- 1994 — У Сибиру се срушио руски путнички авион Тупољев Ту-154, при чему је погинуло свих 124 путника и чланова посаде.
- 2009 — Створена је мрежа криптовалуте биткојн када је Сатоши Накамото изрударио први блок у ланцу.
Да ли сте знали
- ... да звук кроз воду путује три пута брже него кроз ваздух?
- ... да би кула од милион америчких долара, коју би чиниле новчанице од једног долара, досегла висину од 110 метара и тежину од једне тоне?
- ... да се прва четири потеза у шаху (на слици) могу одиграти на 318.979.564.000 начина?
- ... да Библиjа држи рекорд као најчешће крадена књига из књижара?
- ... да у Пентагону има дупло више тоалета него што је потребно, јер је закон у време градње прописивао одвојене тоалете за људе европеидне и негроидне расе?
- ... да у Кини енглески говори више људи него у САД?
Википедија
Википедија је енциклопедијски пројекат слободног садржаја на интернету који развијају добровољци помоћу викисофтвера. Чланке на њој може мењати свако с приступом интернету.
Првобитна верзија пројекта започета је 15. јануара 2001, док је издање на српском језику започето 16. фебруара 2003. године. Тренутно Википедија има више од 55,5 милиона чланака на 309 језика, од којих је преко 641.000 на српском.
Доприноси
Чланке на Википедији заједнички пишу добровољци широм света, а већину страница може да уређује свако ко има приступ интернету. Притом је неопходно поштовати правила и смернице које је усвојила заједница.
Постоје странице помоћи у којима је објашњено како се израђују нови или уређују постојећи чланци, како се отпремају и користе слике итд. У било којем тренутку можете да затражите помоћ.
Заједница
До сада је на Википедији на српском језику 276.616 корисника отворило налог, а од тога је 1.010 активно. Сви уредници су волонтери који удружују напоре у оквиру различитих тематских целина. Посетите Радионицу и сазнајте како и ви можете помоћи.
Дискусије и коментари о садржају чланака су добродошли. Странице за разговор користе се за размену мишљења и указивање на грешке како би се постојећи чланци побољшали и употпунили.
Википедијом руководи Задужбина Викимедија, некомерцијална организација која управља и низом других пројеката:
Викиречник слободни речник Викицитат слободни цитати Викикњиге слободни уџбеници Викизворник слободна библиотека Викиновости слободне вести Викиверзитет слободни материјали за учење Викиврсте директоријум врста Медијавики развој вики софтвера Википодаци слободна база знања Викиостава слободно складиште медија Википутовање слободни водич за путовања Метавики координација заједнице и документација